Pagerbė laisvės kovų dalyvius
Rūta AVERKIENĖ
|
Merkinės kryžių kalnelyje kalba
Kovo 11-osios Akto signataras
Aleksandras Abišala
|
Merkinės kryžių kalnelyje sekmadienį, birželio 17 dieną, tradiciškai paminėta Gedulo ir vilties diena ir pagerbti laisvės kovų dalyviai. Kasmet laiko tiltai šioje vietoje suveda gyvus ir mirusius kovotojus.
Į kasmetinius minėjimus Kryžių kalnelyje žmones atveda idėja pasitikrinti, ar šiandien tebesvarbi meilė, pagarba tėvynei.
Kaip ir kasmet, šiemet Dainavos krašto partizanų pagerbimo šventė prasidėjo šv. Mišiomis Merkinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, kurias už visus žuvusiuosius Merkinės kryžių kalnelyje ir už likusius gyvus laisvės kovų dalyvius aukojo Merkinės dekanas, teologijos mokslų daktaras kun. Robertas Rumšas.
Po šv. Mišių eisena pasuko į Kryžių kalnelį. Čia sunkiais pokario metais atgulė per 700 nekaltai nukankintų, išžudytų, be teismo nuteistų žmonių... Šiandien toje vietoje pašventinta per du šimtus kryžių.
Prie 1994 metais statytos koplytėlės susirinko jau garbaus amžiaus sulaukę partizanai ir ryšininkai iš Varėnos ir kitų rajonų. Pagerbti mirusių ir gyvų laisvės kovų dalyvių kasmet susirenka likę gyvi kovotojai už Lietuvos laisvę. Tai jie mums liudija pokario metų istorinę tiesą, kurią norėta pamiršti...
Kasmet Kryžių kalnelyje vykstančiuose renginiuose dalyvaujantieji primena, kad kova su blogiu niekuomet nesibaigia, o žuvusių partizanų dvasios palikimas šiandien saugomas mūsų atmintyje ir širdyse.
Renginyje dalyvavęs Kovo 11-osios Akto signataras Aleksandras Abišala sakė, kad jam taip pat nesvetimos Kryžių kalnelyje susirinkusių žmonių skaudžios likimo peripetijos, nes ir pats yra tremtinių sūnus. Jis kalbėjo, kad Lietuvos nepriklausomybę iškovojo nelygiose laisvės su okupantais kovose žuvę partizanai. Jie žuvo, bet apgynė tautos orumą...
Jis pastebėjo kad to orumo, deja, trūksta šiandieninėje Lietuvoje kasmetiniuose renginiuose Merkinės kryžių kalnelyje nedalyvauja net ir buvusių laisvės kovų dalyvių vaikai ir vaikaičiai.
O čia susirinkę gyvieji laisvės kovų dalyviai pirmieji ir patys tikriausi atkurtos nepriklausomybės signatarai.
Seimo narė Danutė Bekintienė taip pat užsiminė, kad laisvės kovų dalyviai šiandien dar nevertinami taip, kaip turėtų būti vertinami.
Susirinkusius buvusius partizanus ir ryšininkus pasveikino ir Merkinės seniūnas Gintautas Tebėra.
Šiaulių dramos teatro aktorė Olita Dautartaitė, turinti sodybą Pelekiškių kaime, apie laisvę prabilo eilėmis. Prie koplytėlės skambėjo tremtinių, partizanų, tautinės dainos, kurių leitmotyvas begalinis laisvės troškimas ir pasiryžimas: ...Ir kas gi mus nugalės, jeigu mes mirti nebijom, jeigu mes nugalėjom mirtį...
Visi metų naštos dar neišvarginti partizanai ir ryšininkai brangina kiekvieną susitikimą su kovų dalyviais. Orūs ir susikaupę jie tylos minute pagerbia Sibire sušalusius, nukankintus visus, savo gyvenimą padėjusius ant laisvės aukuro...
Tačiau kasmet Kryžių kalnelyje jų, gyvų laisvės liudytojų, susirenka vis mažiau...
Merkinė,
Varėnos rajonas
Autorės nuotrauka
© 2007 XXI amžius
|