2009 m. gegužės 22 d.
Nr. 40
(1732)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai

Prezidentę turime. Kas toliau?

Išrinktoji prezidentė Dalia Grybauskaitė

Prezidento rinkimų rezultatais patenkintas ir V. Landsbergis, ir ypač A. Brazauskas. Viename interviu atsakydamas į klausimą, ar D. Grybauskaitė yra premjero A. Kubiliaus žmogus ir ar socialdemokratai su konservatoriais pasidalys prezidente, A. Brazauskas nusijuokė: „Ką tai reiškia: D. Grybauskaitė – A. Brazausko žmogus? Na, kad ne A. Kubiliaus, tai jau tikrai! A. Kubilius su D. Grybauskaite iki šiol turėjo labai mažai reikalų. /.../ Man su D. Grybauskaite teko daug dirbti dar būnant prezidentu. Tekdavo duoti pavedimų, ji labai gerai juos vykdė /.../“. Taigi Brazauskas D. Grybauskaitę vadina „savu žmogumi“. Šių prezidento rinkimų rezultatas ir džiugus, ir keistas – džiaugiasi ir kairieji, ir dešinieji. Kas iš to išeis? Dabartinė valdžia – dešinioji (bent formaliai), tad išrinktajai prezidentei teks derinti santykius su jais. Premjerui A. Kubiliui gali tekti pavargti. Jau pirmąją dieną po rinkimų išrinktoji prezidentė pareiškė, kad jos netenkina net penkių ministrų – finansų, darbo ir socialinės apsaugos, ūkio, sveikatos apsaugo ir energetikos ministerijų – darbas. Antradienį per interpeliaciją finansų ministrui pavyko išsaugoti postą, tačiau galbūt kitokia interpeliacijos baigtis būtų palengvinusi galinčią atsirasti įtampą tarp premjero ir į savo pareigas ateisiančios prezidentės – juk premjeras ypač vertina „geriausią visų laikų“ ministrą, nors interpeliacijos metu buvo kalbama apie jo padarytą nuostolį biudžetui – net 5 mlrd. litų. Tačiau kalbama ne tik apie ministrus. Išrinktoji prezidentė jau pirmąją dieną pareiškė gana netikėtų abejonių premjero vadovavimu vyriausybei. Į klausimą apie premjero A. Kubiliaus darbą D. Grybauskaitė atsakė, kad galima būtų kalbėti ir apie premjero keitimo klausimą, tačiau „pasirinkimas (tarp valdančios koalicijos politikų) nėra didelis“ – nėra pakankamai daug kvalifikuotų žmonių (tinkančių į premjerus). Duokite jų, ir bus viskas gerai, sakė D. Grybauskaitė.


Permainų alternatyvos

Giedrius Grabauskas-Karoblis

Išrinktoji prezidentė Dalia Grybauskaitė jau pradeda formuoti savo komandą. Paskelbta, kad prezidentės atstovo spaudai pareigas užims jos rinkimų štabe dirbęs žurnalistas Linas Balsys, nuo 2002 metų dirbęs Briuselyje. Teigiama, kad per kelias savaites paaiškės dalis svarbiausių D. Grybauskaitės patarėjų.

Atgarsiai apie praėjusius rinkimus dar kartą rodo menką piliečių aktyvumą. Šį kartą rinkimuose dalyvavo 52 procentai rinkėjų. Taigi ir toliau nemažai žmonių, nusivylę padėtimi krašte, išvis neateina į rinkimų apylinkes. Pernelyg dramatizuoti šios padėties neverta – iš Europos Sąjungos valstybių tik vienintelėje Maltoje rinkimuose dalyvauja apie 90 procentų šalies piliečių.


Priėmė nuncijaus skiriamuosius raštus

Nuncijus arkivyskupas Luidžis
Bonacis ir prezidentas Valdas Adamkus

Trečiadienį, gegužės 20 dieną, Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus priėmė Šventojo Sosto apaštalinio nuncijaus arkivyskupo Luidžio Bonacio (Luigi Bonazzi) skiriamuosius raštus. Priimdamas Šventojo Sosto apaštalinio nuncijaus Baltijos valstybėms skiriamuosius raštus, šalies vadovas pabrėžė, jog Lietuvos santykiai su Šventuoju Sostu yra ypatingi. „Sunkiais sovietinės okupacijos metais jautėme Jūsų tvirtą paramą. Jūs niekada nepripažinote Lietuvos aneksijos, o veikiančios Lietuvos diplomatinės atstovybės išsaugojimas buvo nepaprastai svarbus vilties ženklas lietuvių tautai“, – sakė Lietuvos vadovas, pabrėždamas, jog Vatikano radijo bangomis Lietuvą pasiekdavo informacija iš Laisvojo pasaulio ir mus palaikančios tikėjimo tiesos. „Nuolatinis Šventojo Sosto dėmesys Lietuvai ir moralinė parama labai prisidėjo prie mūsų valstybės ir žmonių dvasinio augimo visus pastaruosius 18 metų. Prisimename švento atminimo popiežiaus Jono Pauliaus II žodį baisųjį 1991 m. sausio 13-osios rytą, prisimename ir mus sutelkusią, drąsą ir viltį įkvėpusią Šventojo Tėvo viešnagę Lietuvoje 1993 metais“, – pažymėjo V. Adamkus. Jo įsitikinimu, Šventojo Sosto morali laikysena tarptautinėje erdvėje yra įkvėpimo šaltinis ir pavyzdys Lietuvai. Šalies vadovas pabrėžė, jog Popiežiaus Benedikto XVI vizitas į Artimuosius Rytus – vienas ryškiausių vertybėmis grįstos diplomatijos įkūnijimų. Pasak Prezidento, šiandien visi turi įdėmiau įsiklausyti į popiežiaus Benedikto XVI išsakytą mintį, kad dabartinės globalios krizės priežastys yra ne tik finansinės, bet ir moralinės. „Šiandien itin svarbu išlaikyti visuomenės susitelkimą, solidarumą, dėmesį žmogaus orumui ir moralinėms vertybėms. Ypač daug dėmesio turime skirti jaunimui, kuris kurs mūsų ateitį“, – sakė šalies vadovas ir pridūrė, jog neseniai Vilniuje pasibaigęs tarptautinis Taizė jaunimo susitikimas nušvito kaip tikras vilties, pasitikėjimo ir bendrybės ženklas. V. Adamkus palinkėjo apaštaliniam nuncijui kuo didžiausios sėkmės vykdant Popiežiaus jam patikėtą misiją.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija