Knyga per amžius
Benjaminas ŽULYS
|
Aukso altoriaus , spausdinto
graždankos rašmenimis, viršelis
|
|
Simano Daukanto knygos
Lietuvos istorija viršelis
|
|
Leidinio Praeitis I tomas
|
Knyga visais laikais buvo tausojama, platinama, slepiama ir saugoma. Spaudos draudimo laikais, kai virš Lietuvos buvo iškilęs pražūtingas nutautinimo pavojus, knygnešiai, daraktoriai, vargo rateliai padėjo išsaugoti papročius, tradicijas, kultūrą, kalbą. Kiek jų žuvo kalėjimuose, tremtyse, kiek neteko sveikatos ir gyvasties. Jau tada žmonės suvokė, ką reiškia spaudos žodis, ką duoda knygų skaitymas. Ir kokia jų galia, tokiu užrašu Kauno kolegijos salėje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse sutiko lankytojus paroda Knyga per amžius. Renginio sumanytojas kolegijos Technologijų fakulteto Leidybos ir poligrafijos katedros dėstytojas žurnalistas Ričardas Venckus, o šią idėją padėjo įgyvendinti Bibliotekos ir savarankiškų studijų centro vadovė Saulė Jakštienė bei Kultūros centro vadovė Asta Valaitytė. Toji idėja apima ne vieną šimtmetį skaičiuojančią lietuviškos spaudą. Ją daug metų kaupė R. Venckus, dažnai atsisakydamas asmeninių ar malonumų, o savo lėšas skirdamas retoms knygoms, nuotraukoms, atvirukams. Šioje parodoje tik maža dalis iš daugiau nei 5000 jo turimų leidinių apie 300 eksponatų. Kai kurie jų itin išskirtini, retai kur aptinkami ar apskritai visuomenei nežinomi. Svarbiausia parodoje eksponuojamos ne tų leidinių kopijos, fotografuoti leidiniai, o originalai.
Parodoje eksponuojami ir senųjų spaustuvininkų iš Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Utenos, Raseinių, Vilkaviškio, Trakų, Širvintų prisiminimai. Yra ir ypač retų ir vertingų leidinių: 1866 metais rusišku šriftu, vadinamąja graždanka, išleista knyga Aukso altorius (Auksa altorius), pirmas po lietuviškos spaudos draudimo išleistas laikraštis Vilniaus žinios. Įdomūs ir istoriškai reikšmingi leidiniai Simano Daukanto Lietuvos istorija (parašyta 1850 m., išleista 1893 m.), 1903 metų Varpo žurnalo pilnas komplektas, 1938 metų žurnalas Lietuvos valstybės ženklo kilmė su 1385 metų Vytauto Didžiojo antspaudo ženklu. Įdomus ir 1922 metais išleistas žurnalas Vokiečių okupacija Lietuvoje 19151919 m. Sąjunga ginkluotosioms krašto pajėgoms remti 1938 metais išleido žurnalą Lietuvos kariuomenė, įspūdingas leidinys Vytauto Didžiojo garbei 14301930. Dėl nežinomų priežasčių tik vieninteliu egzemplioriumi 1937 metais išleistas išleistas žurnalas Spaudos menas. Jis taip pat yra R. Venckaus kolekcijoje ir dabar eksponuojamas parodoje. Knygoje Gyvoji kalba, išleistoje 1937 metais, kalbininkas P. Skardžius analizuoja to meto laikraščių kalbą, o Mykolas Biržiška nagrinėja senuosius raštus.
Knygos mylėtojas R. Venckus viename parodos lakšte parašė ; Jonas Jablonskis taip rašė. Taip turime rašyti ir mes. O viename susitikime su skaitytojais jis pasakė: Kai išeisiu į amžinybę, tai mane užpilkite ne žemėmis, o knygomis. Tada aš ilsėsiuosi ramiai
Beje, R. Venckus turi sukaupęs nemažai maldaknygių, religinių žurnalų, knygų. Keli tokie leidiniai eksponuojami ir šioje parodoje. O rudeniop jis surengs atskirą religinių leidinių parodą.
Kaunas
© 2010 XXI amžius
|