2010 m. gegužės 12 d.
Nr. 36
(1821)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai

Vilniaus universiteto teatrą vienija bendrumo ir santarvės jausmai

Kęstutis PRANCKEVIČIUS

Vilniaus universiteto teatro vadovas
Rimantas Venckus (dešinėje) įsitikinęs,
kad teatras lavina kiekvieną apsišvietusį
žmogų, praplečia jo gyvenimo akiratį.
Greta – germanistė Irena Tumavičiūtė

Tarp gausiai pastaraisiais metais užderėjusių jubiliejinių sukakčių Lietuvoje iškiliai minimos ir 440-osios Vilniaus universiteto teatro įkūrimo metinės. Šalies archyvuose išlikusi medžiaga byloja, kad 1570 metais buvo įsteigtas Vilniaus kolegijos (nuo 1579 metų – Universiteto) mokyklinis teatras, gyvavęs daugiau nei porą amžių. Bibliotekos rankraščių skyriuje išsaugotuose dokumentuose minima, jog dar tų pačių metų spalio 18-ąją kolegijos studentai suvaidino pirmąjį spektaklį – italų dramaturgo S. Tucci moralitė „Herkulis“.


Oratorija „Žana d’Ark ant laužo“

Rimantas KLEVEČKA

Žana d’Ark

Baigdamas 21-ąjį koncertinį sezoną Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras drauge su Kauno valstybiniu choru ištikimus klausytojus ir visus muzikos mylėtojus pakvies į įspūdingą koncertą, skirtą sezono uždarymui. Gegužės 21 dieną 19 valandą Vilniaus kongresų rūmuose kolektyvai atliks Prancūzijoje gimusio ir gyvenusio šveicarų kilmės kompozitoriaus Arthur’o Honegger’io draminę oratoriją „Žana d‘Ark ant laužo“ (Jeanne d’Arc au būcher) apie vieną žymiausių Prancūzijos moterų.


Knyga – per amžius

Benjaminas ŽULYS

„Aukso altoriaus“ , spausdinto
„graždankos“ rašmenimis, viršelis

„Knyga visais laikais buvo tausojama, platinama, slepiama ir saugoma. Spaudos draudimo laikais, kai virš Lietuvos buvo iškilęs pražūtingas nutautinimo pavojus, knygnešiai, daraktoriai, vargo rateliai padėjo išsaugoti papročius, tradicijas, kultūrą, kalbą. Kiek jų žuvo kalėjimuose, tremtyse, kiek neteko sveikatos ir gyvasties. Jau tada žmonės suvokė, ką reiškia spaudos žodis, ką duoda knygų skaitymas. Ir – kokia jų galia“, – tokiu užrašu Kauno kolegijos salėje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse sutiko lankytojus paroda „Knyga – per amžius“. Renginio sumanytojas – kolegijos Technologijų fakulteto Leidybos ir poligrafijos katedros dėstytojas žurnalistas Ričardas Venckus, o šią idėją padėjo įgyvendinti Bibliotekos ir savarankiškų studijų centro vadovė Saulė Jakštienė bei Kultūros centro vadovė Asta Valaitytė. Toji idėja apima ne vieną šimtmetį skaičiuojančią lietuviškos spaudą. Ją daug metų kaupė R. Venckus, dažnai atsisakydamas asmeninių ar malonumų, o savo lėšas skirdamas retoms knygoms, nuotraukoms, atvirukams. Šioje parodoje – tik maža dalis iš daugiau nei 5000 jo turimų leidinių – apie 300 eksponatų. Kai kurie jų – itin išskirtini, retai kur aptinkami ar apskritai visuomenei nežinomi. Svarbiausia – parodoje eksponuojamos ne tų leidinių kopijos, fotografuoti leidiniai, o originalai.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija