Žmogaus teisių gynėjai: pabėgėliai Lietuvoje patiria pareigūnų smurtą ir savivalę
Pabėgėlių, prašančių prieglobsčio, teisės Lietuvoje yra pažeidinėjamos, o pažeidimai slepiami už uždaros sistemos durų, teigia Žmogaus teisių stebėjimo institutas (ŽTSI), kartu su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija pateikęs ieškinį teismui dėl žalos atlyginimo dviem prieglobsčio prašytojams iš Afganistano.
Dar 20112012 metais Žmogaus teisių apžvalgoje ŽTSI buvo akcentavęs, jog prieglobsčio prašytojams Lietuvoje nėra tinkamai užtikrinamos tokios teisės, kaip teisė turėti gynėją, naudotis nemokamomis vertėjo paslaugomis, nemokamai gauti būtinąją medicinos pagalbą ar socialines paslaugas. Tačiau, anot instituto, už uždaros sistemos durų slepiasi ir daugiau žmogaus teisių pažeidimų. Kaip teigiama instituto pranešime, uždarumo politika, kurioje egzistuoja mažiau atskaitomybės ir daugiau erdvės savivalei bei savoms taisyklėms, o ne įstatymo taikymui, ypač pastebima Užsieniečių registracijos centro (URC) Pabradėje veikloje.
ŽTSI nuolat pasiekia informacija, jog, priešingai nei įpareigoja įstatymas, Užsieniečių registracijos centras dažnai atsisako iš centre sulaikytų asmenų priimti prieglobsčio prašymus ir pradėti įstatyme numatytas procedūras. Apie tokią savivalę, anot instituto, ne kartą kalbėjo patys centre gyvenantys užsieniečiai. Be to, iškalbūs yra ir skaičiai, rodantys, kiek užsieniečių, gyvenančių URC Pabradėje, savo prašymus dėl prieglobsčio suteikimo siunčia tiesiai į Vilniuje veikiantį Migracijos departamentą. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos turimais Migracijos departamento pateiktais duomenimis, 2011 metais tiesiogiai į Migracijos departamentą kreipėsi 98 užsieniečiai, gyvenantys URC; 2012 metais tokių užsieniečių buvo 210; o 2013-ųjų lapkritį 91 užsienietis.
2013 m. spalio 17 d. URC dirbantys pasieniečiai bei jiems talkinę VSAT pareigūnai atliko centre gyvenančių asmenų gyvenamųjų patalpų patikrinimą. VSAT pareigūnų teigimu, dėl užsieniečių neklusnumo pasieniečiams teko panaudoti fizinę jėgą užlaužti rankas neklusniems užsieniečiams ir sustatyti juos prie sienos. Tad fizinė jėga, pasieniečių teigimu, buvo panaudota teisėtai ir proporcingai.
Anot vieno Gruzijos piliečio, šio patikrinimo metu VSAT pareigūnai, įsiveržę į jo gyvenamą patalpą 7 val. ryto, išvedė jį iš kambario. Iš pradžių buvau išvestas iš kambario ir koridoriuje pastatytas prie sienos rankas laikydamas už galvos, paskui du kaukes dėvintys pareigūnai nutempė mane į kambarį, gavau du smūgius į galvą, mane parvertė ant grindų ir vienas iš pareigūnų šokinėjo apie 34 minutes man ant nugaros, pasakojo nukentėjusysis. Nukentėjusio asmens nugaros nuotraukoje matomi nubrozdinimai vargu ar galimi tiesiog asmeniui už nugaros užlaužus rankas, rašoma ŽTSI pranešime. Anot ŽTSI, kitų užsieniečių teigimu, patikrinimo metu, jų atžvilgiu naudota fizinė jėga stipriai viršijo proporcingumo reikalavimus: jie buvo mušami, spardomi, klupdomi, naudojamas elektros šokas. Užsieniečių teigimu, pasitelkiamas ir psichologinis teroras: jie žeminami, iš jų tyčiojamasi, jie užgauliojami, reikalaujama bendradarbiauti, nuteikinėjami vieni sulaikytieji prieš kitus, prieglobsčio prašytojų reikalaujama atsisakyti savo prieglobsčio prašymų, grasinama, kad niekada nebus paleisti į laisvę, kad, jeigu skųsis, bus sužaloti, jie bauginami, kad niekas jiems negali padėti. Po tokių neteisėtų veiksmų, užsieniečių teigimu, jiems neleidžiama kreiptis į medikus. Po šio patikrinimo du prieglobsčio prašytojai atsiėmė prieglobsčio prašymus, dar vienas atsisakė skųsti neigiamą sprendimą.
Užsieniečių registracijos centro uždarumo politiką liudija ir tai, kad jau nuo lapkričio vidurio centras atsisako įleisti atstovą (advokato padėjėją), siekiantį susitikti su savo klientais sulaikytais prieglobsčio prašytojais. Šį neteisėtą URC sprendimą ir grubų teisės į teisinį atstovimą pažeidimą bandoma pagrįsti išgalvotomis biurokratinėmis priežastimis, t. y. neįregistruota atstovavimo sutartimi ar duomenų trūkumu klientų identifikavimui.
Uždaros sienos irgi padeda slėpti valstybės pareigūnų nepagarbą centre gyvenančių asmenų atžvilgiu. Užsieniečių teigimu, Lietuvos valstybės pareigūnai į juos nevengia kreiptis, sakydami ne jūs, o tu, įvardindami tautybę ar vadindami numeriais, rašoma pranešime.
Pasak ŽTSI, užsieniečių registracijos centras VSAT pavaldi įstaiga, skirta laikyti neteisėtai Lietuvoje esančius sulaikytus užsieniečius ir laikinai apgyvendinti prieglobsčio prašytojus. Centras buvo įsteigtas 1997 metais. Nuo to laiko čia nebuvo vykdomi jokie remonto darbai. Patys užsieniečiai laikymo ir apgyvendinimo Užsieniečių registracijos centre sąlygas vertina neigiamai. Centre nė karto nėra lankęsis nei kokio nors tarptautinio komiteto ar institucijos atatovai, nei Seimo kontrolierių įstaigos žmogaus teisių padėties uždarose laisvės apribojimo institucijose stebėtojai.
© 2014 XXI amžius
|