2014 m. spalio 24 d.    
Nr. 40
(2111)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai
2014 metai

Seimo etika pagal „paniatkes“

Povilas Urbšys

Ir vėl Seimas bandomas įtraukti į kriminalinę veiklą tam, kad bet kokia kaina būtų išsaugota Viktoro Uspaskicho teisinė neliečiamybė. Siekiama persekioti tuos Seimo narius, kurie atsisako dalyvauti šiame procese. Priminsiu: prieš metus Seimui pritrūko balsų sudaryti komisiją dėl V. Uspaskicho teisinės neliečiamybės panaikinimo už teismo įžeidimą. Tada politinės daugumos atstovai, vadovaujami Mečislovo Zasčiurinsko, inicijavo Etikos ir procedūrų komisijos sprendimą, stabdžiusį svarstymo stadiją dėl V. Uspaskicho teisinės neliečiamybės atėmimo. Visa tai vyko nepaisant to, kad ankstesnės Seimo kadencijos metu panašų klausimą dėl komisijos sudarymo dėl Roko Žilinsko, Petro Gražulio ir Kazimiero Uokos teisinės neliečiamybės panaikinimo Etikos ir procedūrų komisija jau buvo išnagrinėjusi ir vienareikšmiškai pripažinusi: balsavimas dėl tyrimo komisijos sudėties nėra balsavimas dėl komisijos sudarymo. Būtent todėl dalis komisijos narių, matydami, kad Etikos ir procedūrų komisijos vardu norima priimti neteisinius ir, sakyčiau, kriminalizuotus sprendimus, sustabdė savo įgaliojimus šitoje komisijoje. Tokiu būdu pavyko pakeisti sprendimą ir Viktoro Uspaskicho teisinės neliečiamybės klausimui spręsti buvo sudaryta komisija. Atrodytų, tuo viskas turėjo ir baigtis. Seimo pirmininkė tada pažadėjo peržiūrėti Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo tvarką, kad ateityje būtų išvengta tokių politizuotų sprendimų, neturinčių nieko bendra su Seimo Statutu. Deja, šito klausimo sprendimą Seimo pirmininkė vilkina jau devynis mėnesius. Kai rudens sesijos pradžioje Loretos Graužinienės paklausiau, ar ji ruošiasi konsultuotis su Seimo frakcijomis dėl Etikos ir procedūrų komisijos atstovavimo principų pakeitimo, man buvo atsakyta: „Žinote, kadangi iki Seimo kadencijos pabaigos liko tik dveji metai, keisti tą tvarką jau per vėlu“.

Etikos ir procedūrų komisijoje Darbo partijos atstovas M. Zasčiurinskas, manipuliuodamas Seimo politinės daugumos atstovais komisijoje, priėmė sprendimą, kuriuo pripažino, kad Seimo nariai, prieš metus atsisakę dalyvauti kriminalizuotame komisijos darbe, turi sulaukti atsakomybės už jiems nustatytų pareigų nevykdymą. Šiuo metu, siekiant išsaugoti V. Uspaskicho teisinę neliečiamybę Europarlamente, Žmogaus teisių komitete parengtas protokolas, kuriame teigiama, kad Darbo partijos byla buvo politizuota. Tokia išvada suteiktų V. Uspaskichui galimybę išsaugoti savo teisinę neliečiamybę – Lietuvos teismams jis ir toliau būtų nepasiekiamas. Kadangi kai kurie Žmogaus teisių komiteto nariai atsisako dalyvauti šitame kriminalizuotame veiksme, Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas sukurtų precedentą, ir jie galėtų būti persekiojami už savo nenorą dalyvauti kriminalizuotame Žmogaus teisių komiteto darbe.

Darosi visiškai akivaizdu, jog kai kurie Darbo partijos nariai Seime, neatsilikdami nuo savo lyderio, teisiamo už organizuotos nusikalstamos grupės subūrimą, nori kitiems Seimo nariams primesti elgesio normas ne pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, o pagal nusikalstamo pasaulio taisykles. Tų taisyklių ir tokio veikimo negalima apibūdinti jokiu kitu žodžiu – tik kriminalinio pasaulio žargonu „paniatkės“. Tai, kad kalbant apie tai, kas vyksta Seime, tenka vartoti būtent šią kriminalinio pasaulio sąvoką, geriausiai parodo, kuo dabar virto politika. Toks neva „politinis“ veikimas primena organizuoto nusikalstamumo grupes, siekiančias primesti kitiems nusikalstamo veikimo taisykles. Tokiu būdu mes verčiami gyventi tarsi laisvės atėmimo zonoje, kur vyrauja išrinktųjų ir pažemintųjų kastos, kur viską sprendžia zonos „vierchai“ pagal savo „paniatkes“. Todėl ir renkami į Seimą juodųjų buhalterijų atstovai, susitaikiusieji su gyvenimu zonoje, pasijaučia saugesni tik išsirinkę tuos, kurie laikosi zonos taisyklių.

Kam turėtume būti dėkingi už tokį kriminalinį „pilietinį sąmoningumą“? Ogi visiems tiems, kurie vardan savo valdžios galių pasidabinę prezidentinėmis regalijomis, apsigaubę Konstitucinio teismo teisėjo mantijomis ar įsispraudę į biudžetinės partijos kostiumą, sukūrė savo valdžios galios erdvę, kurioje savarankiškai mąstanti asmenybė su savo žmogišku orumu yra tik nesisteminis kliuvinys. Tokioje galios erdvėje jėga suvokiama kaip stipriojo teisė ir privilegija. Tokioje politinės galios erdvėje anksčiau ar vėliau etika tampa suvokiama tik pagal „paniatkes“.

Tiesos.lt

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija