Ginti Tėvynę pareiga ir garbės reikalas
|
Alfredo Pliadžio (KAM) nuotrauka
|
Lietuvos Respublikos Prezidentūroje antradienį susirinkusi Valstybės gynimo taryba, įvertinusi geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes, nusprendė, kad būtina papildomai stiprinti šalies gynybinius pajėgumus. Pareigą įvertinti valstybei kylančias grėsmes ir organizuoti krašto gynybą taip, kad būtų užtikrintas tinkamas valstybės gynimas, numato Konstitucija. Tai mūsų visų vadovų pareiga, sake prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasikeitus geopolitinei situacijai, kariuomenė ir taikos metu turi būti tinkamai parengta ginkluotai valstybės gynybai. Šiandienė geopolitinė aplinka reikalauja sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės komplektaciją. Tai reikia padaryti per artimiausius metus. Todėl Valstybės gynimo taryba nusprendė, kad būtina laikinai penkerių metų laikotarpiui atnaujinti privalomąją pradinę karo tarnybą, 9 mėnesių laikotarpiui kasmet pakviečiant apie 3-3,5 tūkstančio šauktinio amžiaus Lietuvos piliečių. Tai sudaro tik 1,7 procento visų potencialių šauktinių. Pasak šalies vadovės, Lietuvos kariuomenė taps mišri sudaryta iš profesionalų ir privalomosios karo tarnybos karių. Mūsų regione panašaus dydžio valstybės taip pat naudoja mišriąją sistemą. Tai Suomija, Estija, Norvegija, Danija. Lietuvai tai leis užbaigti pilnai sukomplektuoti Lietuvos kariuomenę per 20152016 metus, pilnai per pusantrų metų suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.
Atsižvelgdamas į Valstybės gynybos tarnybos sprendimą, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pavedė kariuomenės vadui pradėti ruoštis šaukimui į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą.
Į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą būtų kviečiami (pirmieji šaukimai į ją vyks rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais) karo prievolininkai nuo 19 iki 26 metų (įskaitytinai), o aukštųjų mokyklų absolventai iki 38 metų (įskaitytinai). Tarnybos išvengs aukštųjų mokyklų studentai, vieniši tėvai su vaikais ir sveikatos bėdų turintys jaunuoliai. Iškart po sprendimo prasidėjo diskusijos apie tai, kad aukštosios mokyklos ateinančius penkerius metus sulauks labai daug studentų, o gydymo įstaigos sergančių jaunuolių.
Šaukimui į nuolatinę privalomąją pradinę tarnybą dar turi pritarti Seimas.
© 2015 XXI amžius
|