Pagerbtas Tuskulėnų aukų atminimas
|
Tuskulėnų rimties parko
memorialiniame komplekse
|
Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse pagerbtas Tuskulėnų aukų atminimas. Rugsėjo 28 dieną čia apsilankė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai iškilmingai įnešė vainiką, buvo padėtos gėlės, uždegtos žvakės.
Ši diena skirta atminti ir pagerbti 19441947 metais NKGBMGB vidaus kalėjimo rūsiuose kalintiems, kankintiems ir vėliau nužudytiems 767 asmenims, kurių palaikai buvo slapta užkasti Tuskulėnų dvaro teritorijoje. Tik septynių žmonių palaikai buvo atiduoti artimiesiems ir Telšių vyskupijai, o kitų 717 sovietinio genocido aukų palaikai 2004 m. lapkričio 2 d. buvo perkelti į koplyčią-kolumbariumą.
Visą dieną lankytojams buvo atverta koplyčia-kolumbariumas, nemokamai susipažinti su paroda Tuskulėnų dvaro paslaptys bei apžiūrėti Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus kilnojamąją parodą Vilniaus geto afišos.
Konferencijų salėje rodytas Vytauto Damaševičiaus ir Juozo Matonio dokumentinis filmas Tuskulėnų paslaptis. Jame atskleidžiama tragiška XX amžiaus vidurio Tuskulėnų istorija ir egzekucijų aukų likimai.
Kaip masinė kapavietė Tuskulėnų dvaro teritorija buvo naudojama iki 1947 metų pavasario, tuomet SSRS Aukščiausioji Taryba pasirašė įsaką mirties nuosprendį pakeisti 25 metų laisvės atėmimo bausme. Tačiau nuo 1950 metų mirties bausmė vėl buvo pradėta vykdyti.
Šios kapavietės Tuskulėnų dvaro teritorijoje buvo aptiktos ir ištirtos tik atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę 19941996 ir 2003 metais. Ekspertams pavyko nustatyti, kad tarp 767 nužudytųjų buvo 15 skirtingų tautybių žmonių. Tarp nužudytųjų buvo 206 ginkluotojo ir neginkluotojo antisovietinio pasipriešinimo dalyviai, 43 1941-ųjų Birželio sukilimo dalyviai. Tarp identifikuotų palaikų yra vyskupo Vincento Borisevičiaus, kunigo Prano Gustaičio, ginkluotojo pasipriešinimo vadų Jono Semaškos ir Leono Taunio palaikai.
Alfredo Pliadžio nuotrauka
© 2017 XXI amžius
|