"XXI amžiaus" priedas apie provincijos gyvenimą, 2002 m. gruodžio 20 d., Nr. 24 (51)

PRIEDAI







Išjudintas kaimas

Iš kairės į dešinę: Triškonių jaunimo klubo „Svajokliai“ vadovas Aurelijus Burkauskas, moterų klubo „Atgaiva“ pirmininkė Janina Ramonienė ir jo narė Rasa Kairienė

Vasarą Rozalime vykusioje rajono mėgėjiškų teatrų šventėje šiltai žiūrovų buvo priimtas Triškonių kaimo teatro spektaklis –V.Misevičiaus „Kronika apie dūmus“. Jame vaidino penki saviveikliniai artistai: keturios moterys ir vienas vyras. Našlės Nakvosienės vaidmenį atliko Janina Ramonienė, senbernio – Valentas Kriukas.
Ne vien rajone žinomas Triškonių kaimo vardas. Iširus žemės ūkio bendrovei, kad būtų išsaugota tai, kas kurta per dešimtmečius, o ne imta draskyti ir pragerti, Linkuvos seniūnė Kazimiera Bacevičienė triškonietes ragino imtis veiklos. Atsirado devynios veiklios sodietės, kurios beveik prieš porą metų susibūrė į moterų klubą „Kai sugrįžta širdin atgaiva“. Paskui klubo vardą sutrumpino iki „Atgaivos“. Dabar jame yra šešiolika narių.
„Atgaivos“pirmininkė – triškonietė J.Ramonienė, o pavaduotoja – Linkuvos kultūros centro Triškonių filialo darbuotoja Danutė Dovydaitienė. Janina čia – žinomas žmogus, nors ji kilusi iš Pasvalio krašto. Triškonyse gyvena nuo 1970 metų. Turi zootechnikės diplomą (yra baigusi anuometį Pakruojo žemės ūkio technikumą).
Moterų klubo vadovė J.Ramonienė teigė, kad Triškonių kaimo žmonės yra pakankamai linksmi, nenori sėdėti nukabinę nosis. Už pajus įsigytą buvusio darželio pastatą perdavė seniūnijai. Šią vasarą savivaldybės skirtomis lėšomis jis buvo suremontuotas. Kartą ar du per mėnesį salėje moterų klubas rengia vakarus. Bendrauja prie kavos puoduko, užkandžiauja iš namų atsineštais sumuštiniais. Renginiuose noriai dalyvauja tarp parapijiečių populiarus Linkuvos klebonas kun. Saulius Paliūnas. Atitrūkę nuo kasdienių rūpesčių, į Triškonis užsuka rajono meras Jonas Juozapaitis, jo pavaduotojas Algirdas Vepštas, Linkuvos seniūnė K.Bacevičienė. Moterys į savo veiklą įtraukė ir jaunimą, padėjo jam įkurti savo klubą „Svajokliai“. Klubo vadovu tapo Aurelijus Burkauskas.
Įvyko moterų ir jaunimo klubų rengti vakarai su Klovainių moterų klubu „Rugilė“, Ūdekų moterų klubu, Balsių bendruomenės atstovais bei kiti renginiai. Gerų sumanymų kupinos Elena Balčiūnienė, bendravardės Rimos Karvelienė ir Vaškienė, Edita Skandūnienė, Rasa Kairienė, Janina Burkauskienė. Jos buvo surengusios išvyką į Kryžių kalną, išklausė šv.Mišias vienuolyne. Sutikusios brolį Astijų, jį pasikvietė pas save. Jis iš karto sutiko atvykti.
Prie kelių sankryžos ties Triškoniais perkėlė kryžių, stovėjusį prieš Dūčius. Piktadariai jį ne kartą bandė išniekinti. Apie kryžių naujoje vietoje išklojo plytelėmis. Pastatė suoliukus, kad galėtų atsisėsti pavargusieji ar tyliai pasimelsti.
Į savo veiklą triškonietės įtraukė Blekonių, Dūčių, Laborų bei kitų aplinkinių kaimų žmones. Salė Triškonyse sutalpina po 60-80 sodiečių. Bendraudami tarpusavyje atsipalaiduoja nuo nesibaigiančių kasdienių rūpesčių. Ypač tokių suėjimų laukia vidutinio amžiaus žmonės. Sutikę J.Ramonienę, jie klausia, kada vėl bus vakaronė.
Kaimo lydere tapusi J.Ramonienė teigė, jog visiškai prasigėrusiųjų ar amoraliai gyvenančiųjų Triškonyse nėra, tačiau juose netrūksta sunkiai besiverčiančiųjų. Tokių šeimų vaikus pradžiugino velykinė popietė. Moterys pabuvo su jais, į namus mažuosius išleido jiems įteikusios dovanėlių.
„Atgaiva“ yra sukaupusi visą laidotuvėms reikalingą atributiką. Sunkią valandą artimiesiems sale leidžia naudotis nemokamai. Ne vainikais ar gėlėmis pagerbia mirusįjį, bet eina per kaimus, renka pinigus, kas kiek gali duoti. Juos įteikia giminėms, kuriems sunkiu momentu papildomos lėšos ypač praverčia.
Trykštanti energija J.Ramonienė iš savivaldybės tikisi išsikovoti meno vadovo etatą. Susiremontavo iš kolūkio laikų išsaugotą pianiną, iš labdaros gavo vargonėlius. Triškoniečių, ypač moterų, yra pakankamai muzikalių. Pamatę, kaip groja Udekų kaimo kapela, patys tokią panoro turėti. Muzikos instrumentų, kokių trūksta, atsineštų iš namų. Turint meno vadovą, būtų galima organizuoti šokių ratelį, moterų ansamblį.
J.Ramonienė kalbėdama šypsosi, tačiau ne kiekvienas žino, kad ją kamuoja aštrūs stuburo skausmai. Sudėtingą operaciją jai atliko Kaune. Siūlo vėl operuotis. Moteris turi antrą invalidumo grupę. Nuo sunkių darbų liga jai prasidėjo. Kai leido jėgos, augino gyvulių. Ir dabar verčiasi ūkiškai, nebėga pirkti būtiniausių maisto produktų. Kada matai dejuojantį, viskuo nepatenkintą, bet trykštantį jėga žmogų, pagalvoji: „Tau, brolyti, ne pašalpos, bet bizūno reikia“.
Išauginusios dvi dukras ir sulaukusios keturių vaikaičių J.Ramonienės nuolat neapleidžia mintis, kaip sužadinti veiklai nedarbo kamuojamą kaimą. Kartu su D.Dovydaitiene rašo projektus. Kaip juos parengti, žinių suteikė seniūnė K.Bacevičienė. Iš Vilniaus ji parvežė reikiamos informacijos. Teko jos ieškoti ir kitur. Projektui „Jaunimas kaimui“ įgyvendinti gavo finansavimą. Gauti 900 litų atrodė labai dideli pinigai. Šiemet rašė projektą „Jauno žmogaus integracija į visuomenę“. Išsiuntusios jį, negavo jokio atsakymo. Siuntė projektą jaunimo vardu Lietuvos telekomui. Jis jo nefinansavo, tačiau leido naudotis internetu su 50 proc. nuolaida. Kadangi moterų klubas neturi kompiuterio, tai šia lengvata leido naudotis vienam jaunuoliui. Triškonyse rašyti projektai siekė net Kaliforniją ir Nyderlandus, tikintis iš ten gauti finansavimą.
Galimybę naudotis internetu suteikė rajono vicemeras A.Vepštas, tačiau, kol suvažinėja į Pakruojį, informacija Triškonis pasiekia pavėlavusi. Tačiau J.Ramonienė mano, jog kaime laikas įkurti moterų centrą.

Bronius VERTELKA
Triškonių kaimas,
Pakruojo rajonas

© 2002 "XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija