"XXI amžiaus" priedas apie Lietuvą ir pasaulį, 2002 m. gruodžio 4 d., Nr. 43 (43)

PRIEDAI







Naujasis NATO klubas

Norint pajusti, kiek toli JAV yra priekyje savo sąjungininkų, reikėtų perskaityti „The Atlantic Monthly“ lapkričio numeryje išspausdintą straipsnį, kurį parašė Markas Bowdenas, – taip laikraštyje „The New York Times“ komentuoja Tomas L.Friedmanas. M.Bowdeno straipsnyje aprašomas JAV karas prieš Afganistaną. Viena jos scena puikiai viską apibūdina. Ten vaizduojamas naikintuvo F-15 skrydis sunaikinti talibų vilkstinės. Minėtojo F-15 antroji pilotė – moteris. M.Bowdenas, turėjęs galimybę žinoti apie pilotų pašnekesius, aprašo, kaip naikintuvo pilotė aptinka vilkstinę ir lazerine valdymo sistema nukreipia 500 svarų bombą tiesiai į priekyje važiuojantį sunkvežimį. Po to, kai vilkstinė „išgaruoja“ nuo žemės paviršiaus, ji sarkastiškai sušunka talibams (lyg jie galėtų ją girdėti): „jus ką tik nužudė mergina“.
Autorius tęsia: „Aš mąsčiau apie šią sceną, kai stebėjau pasirengimą NATO susitikimui Prahoje. Kažin, kiek F-15 pilotų turi Latvija? O kiek jų turi Danija ir Ispanija? Manau, nė vieno“. Tai yra pagrindinė priežastis, teigia T.L.Friedmanas, kodėl jis daugiau nebeprieštarauja NATO plėtrai. JAV taip smarkiai lenkia kitus išlaidomis karinei pramonei bei modernizacijai, kad sąjungininkai tiesiog nebegali kovoti greta. „Tad, po galais, priimkime visus!“
„Štai dabar – NATO klubas, – pasakė naujos knygos „Idėjos, kurios užkariauja pasaulį“ autorius Michaelas Mandelbaumas. – Pagrindinis NATO klubo tikslas – remti naujai įstojusias Centrinės ir Rytų Europos demokratines valstybes, kurios šaltojo karo metu kentėjo autoritarinį režimą“. Iš tiesų – tai labai panašu į „Anoniminių autokratų“ klubą, kuriame susirinko visos buvusios autokratinės šalys ir dalijasi savomis problemomis bei kelia viena kitai nuotaiką. Todėl, pasak T.L.Friedmano, NATO niekada nebebus rimta karinė jėga. „Tačiau nesijaudinkite: Pentagonas tai jau žino – štai kodėl amerikiečiai be NATO paramos kovojo Afganistane ir ketina kovoti Irake“.
Čia kyla kita erzinanti aplinkybė – senoji NATO kaip karinis aljansas buvo pakeista ne nauja išsiplėtusia NATO, o absoliučiai skirtinga NATO. Naująją organizaciją sudaro trys angliškai kalbančios valstybės – Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Australija kartu su Prancūzija, kurios dalyvavimas priklauso nuo konkrečių aplinkybių. Galima pastebėti kelias šių šalių bendrybes: visos jos – jūrinės valstybės, turinčios tradicijas kovoti užsienyje bei galimybes operatyviai transportuoti karius po pasaulį. Štai ko reikia naujam šių dienų iššūkiui priimti ir prieš jį atsilaikyti. Kaip yra pastebėjęs vienas europiečių pareigūnų, visos šios keturios šalys žaidžia arba regbį, arba amerikietišką futbolą – žiaurius žaidimus, kur sėkmė priklauso nuo to, kiek tau pavyksta sužaloti priešininko komandos narius. Ši savybė turi būti įteisinta kaip būtinybė norint prisijungti prie naujojo NATO, kurį, beje, reiktų pervadinti į „Nations Allied to Stop Tyrants“ (tautos susivienijo tironus stabdyti), arba santrupa NASTY (bjaurus).
Jei pasikalbėtumėte su JAV Penktosios flotilės jūreiviais Persijos įlankoje, jie pasakytų, jog naftos kontrabandininkai ir piratai žino, kada eilė patruliuoti ateina Australijos kariniam laivynui, nes šie jūrininkai turi tikrą „požiūrį“, ir banditai tai supranta. Tas pat su prancūzais – jie gali jus išvaryti iš proto, ypač dėl nesvarbių dalykų. Tačiau kai reikalas yra svarbus, jie parodo, ką gali.
Nors NATO klubo nariai niekuomet negalės kovoti greta NASTY, jie gali pagelbėti priklausomai nuo situacijos. Kiekvienas jų turi tam tikrų įgūdžių – ir anticheminio karo specialistai iš Vokietijos, ir taikos palaikymo būrys iš Lenkijos, ir išminavimo specialistai iš Ispanijos. Dabar situacija panaši į „skambink sąjungininkui“, kai pastarieji atlieka specifines užduotis, kurioms NASTY neturi laiko arba energijos.
Straipsnį autorius baigia įspūdinga scena: „Aš įsivaizduoju NATO būstinę po paskutinės plėtros. Jei paskambinsite telefonu, greičiausiai išgirsite tokią žinutę: „Sveiki! Jūs paskambinote į NATO. Surinkite „1“, jei jums reikia pagalbos stiprinant demokratiją šalyje; surinkite „2“, jei reikalingos išminavimo paslaugos; surinkite „3“, jei reikia specialistų susidoroti su cheminio ginklo pavojumi. Jei jums reikia pagalbos kovojant tikrame kare – palaukite, kol atsilieps angliškai kalbantis operatorius“.

Parengta pagal „The New York Times“

© 2002 "XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija