"XXI amžiaus" priedas apie gyvybės apsaugą, 2002 m. lapkričio 15 d., Nr.11 (24)

PRIEDAI









Rusiška ruletė, arba apie kontracepcijos pasekmes

Mūsų visuomenėje kai kas dar bando kurti mitą apie saugų seksą, saugantis AIDS ar nepageidaujamo nėštumo. Jaunimui pateikiama tik viena saugaus sekso pusė, tačiau yra ir antroji. Ji veikia rusiškos ruletės principu - kažkam tenka mirtinas šūvis…

Tyrimų argumentai

Kodėl Lietuvoje nutrūksta kas antro pradėto vaiko gyvybės siūlas? Kodėl plinta AIDS? Kai kas tvirtina, jog taip yra todėl, kad visuomenei stinga kontraceptinių priemonių arba nemokama jomis naudotis.
Atliekant apklausą, kurioje dalyvavo 300 Lietuvos miestų ir kaimų moterų, įvairaus išsilavinimo, gimdžiusių ar neturėjusių vaikų, paaiškėjo, jog daugiau abortų turėjo būtent tos moterys, kurios naudojosi apsaugos priemonėmis - spiralėmis, prezervatyvais ar vartojo kontraceptines piliules. Taigi būtų visai pravartu sužinoti, kokios yra kontraceptikų vartojimo pasekmės.
Didėjanti seksualinė laisvė skatina sutuoktinių neištikimybę, padidina tikimybę susirgti venerinėmis ligomis, netgi kelia grėsmę gyvybei. Ištirta, jog JAV nuo kontraceptinių piliulių kasmet miršta per tūkstantį moterų.
Be to, šių priemonių vartojimas padidina tikimybę susirgti vėžiu. Tiriant 452 krūties vėžiu sirgusias moteris paaiškėjo, kad šios ligos progresavimo tikimybė buvo didesnė tų moterų, kurios dvejus ar ketverius metus vartojo kontraceptikus. Šios piliulės vėžį sukelia šešis kartus dažniau nei rūkymas. Spaudoje pastebima, jog merginos, vartojančios kontraceptines piliules, suserga krūties vėžiu dažniau nei tos, kurios liko gyvos po atominių bombų sprogimo Japonijoje.
Pavojingos ir kitos kontraceptinės priemonės. Spiralių naudojimas skatina įvairius gimdos pakenkimus, negimdinį nėštumą.
Laikraštis "Sunday Times" (2001 03 04) spausdino naujausių tyrimų duomenis, kuriuos atliko Oksfordo sveikatos apsaugos organizacijos mokslininkų grupė. Ištirta 1071 bevaikė moteris, jos buvo stebimos keturiolika metų. Pusė jų vartojo kontraceptines piliules, kitos turėjo varines spirales. Moterų, nešiojusių spirales ilgiau nei šešerius metus, buvo keturis kartus mažesnė galimybė turėti kūdikį po vienerių metų, išėmus spiralę, be to, buvo didesnė persileidimo ir negimdinio nėštumo galimybė.
Kontraceptinių piliulių vartojimas sukelia laikiną arba nuolatinį nevaisingumą. Jas vartojusių moterų vaikai gali būti apsigimę. Kai moterys vartojo DES preparatus, daugiau nei 50 proc. jų pagimdytų berniukų gimė su pakenktais lytiniais organais ir buvo nevaisingi. Jų dukros, sulaukusios 20 metų, susirgdavo reta lytine liga - makšties vėžiu, kartais ir gimdos kaklelio vėžiu arba turėdavo nenormalią gimdą. Kitos kontraceptinės priemonės taip pat labiausiai pakenkia palikuonių lyties organus.
Kontraceptikai kenkia ir juos vartojančių moterų sveikatai. Antai kontraceptikus 5-7 metus vartojančioms moterims tikimybė susirgti kepenų ligomis yra penkis kartus didesnė nei jų nevartojančioms, taip pat dėl estrogeno veikimo padidėja tikimybė greičiau susirgti miokardo infarktu, insultu, tulžies pūslės ligomis.
Kaip rašė laikraštis "Toronto Star", buvo ištirta preparato "nonoxynol-9" aktyvi cheminė medžiaga, kurios yra kontraceptiniuose kremuose, želė, putose, žvakutėse, kempinėse. Buvo prieita išvada, kad tokias kontraceptines priemones naudojančios moterys yra daug lengviau pažeidžiamos ŽIV. Buvo tirta 990 prostitučių iš keturių Afrikos šalių. Tarp tų, kurios vartojo kontraceptikus, turinčius "nonoxynol-9", buvo daugiau viruso platintojų. Šiuos argumentus mokslininkas iš Belgijos Antverpeno tropinės medicinos instituto Lutas Van Dammė pateikė AIDS konferencijoje, vykusioje prieš dvejus metus Durbane, Pietų Afrikoje. Konferencijos dalyviams jo pranešimas sukėlė šoką.
Kontraceptikai pavojingi ne tik moterims, bet ir vyrams; jiems irgi padidėja pavojus susirgti įvairiomis minėtomis ligomis.

Piliulės

Piliulėmis yra vadinamos daugiau negu 40 rūšių kontraceptinės priemonės, vartojamos oraliniu būdu, t.y. kaip paprastos nuryjamos vaistų tabletės ir skirtos nėštumui išvengti. Pasaulyje per 60 milijonų moterų vartoja tokias piliules.
JAV leidžiamame leidinyje "The Physician's Desk Reference", kuris laikomas parankine gydytojų knyga, pateikiamas sąrašas visų medicininių preparatų ir paaiškinama, koks jų poveikis. Maisto ir vaistų kontrolės administracija reikalauja, kad gamintojas įspėtų apie visas gaminamo vaisto sukeliamas pasekmes ir pateiktų mokslinių tyrimų bei laboratorijose gautų bandymų rezultatus. Taigi, išanalizavus minėtame leidinyje pateiktą informaciją, tampa aišku, kad piliulės žudo kelių dienų ir savaičių embrionus.
Viena didžiausių JAV piliulių gaminimo bendrovių "Ortho-Cept" apie šias piliules rašo taip: "Oralinių kontraceptikų kombinuotas veikimas slopina gonadotropinus. Nors šio veikimo pirminis mechanizmas yra sulaikyti ovuliaciją, dar būna ir gimdos kaklelio gleivių pokyčių, dėl ko pasunkėja sąlygos spermai prasiskverbti į gimdą, bei pokyčių endometriume (gimdos vidaus sienelėje), kas sumažina implantacijos galimybę" (pabraukta mano - E.Ž.).
Kita didžiulė kontraceptikus gaminanti korporacija "Syntex" savo gaminamas piliules apibūdina panašiai. Apie šešių rūšių gaminamas piliules - dviejų tipų "Brevicon" ir keturių "Norinyl" - rašoma, kad pirminis šių preparatų tikslas yra sulaikyti ovuliaciją. Be to, pakinta gimdos kaklelio gleivės, dėl ko pasunkėja sąlygos spermai prasiskverbti į gimdą.
Panašus poveikis ir kitų piliulių: "Lo/Ovral", "Ovral", "Nordette", "Desogen" - kurias gamina kitos firmos. Nors pagal JAV įstatymus apie tokias piliulių vartojimo pasekmes turi būti rašoma anotacijoje, dedamoje į kiekvieną vaistų pakuotę, tačiau piliules gaminančios kompanijos to nedaro.
Kaip matome, piliulių veikimo mechanizmas yra trejopas: slopina ovuliaciją,tirština gimdos kaklelio gleives ir veikia endometriumą. Taigi, daugumos mokslininkų nuomone, piliulių poveikis yra tiek kontraceptinis, tiek sukeliantis abortą. Tačiau kai kurie gydytojai teigia, kol pradėtas vaikutis "neprigyja" gimdoje, jo pašalinimas medikamentų pagalba yra kontracepcija. Dr. Virginia Upton 1988 metais rašė, kad veikiant hormonams vyksta endometriumo (gimdos sienelių) pokyčiai, ir embrionas negali įsitvirtinti gimdoje. Vėlesni tyrinėtojai taip pat patvirtina abortuojantį piliulių poveikį. Tačiau vis tiek pastoja daug moterų, vartojančių piliules.
1960 metais pradėtos gaminti piliulės turėjo didelį kiekį cheminių medžiagų, dėl kurių kiaušidės nustodavo brandinti kiaušinėlius (stabdydavo ovuliaciją). Teorija buvo paremta teiginiu: "Nėra kiaušinėlių, nėra ir nėštumo". Tačiau praktika rodo kitką - dalis moterų vis vien pastoja.
Medicininiame vadovėlyje "Textbook of Contraceptive Practice" pateikiama informacija, kad 2-10 proc. piliules vartojančių moterų vis tiek įvyksta ovuliacija. Vadinasi, piliulės neapsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo.

Saugaus sekso mitas

Lygiai taip pat klaidingas yra ir visuomenėje skleidžiamas mitas, jog seksas yra saugus naudojant prezervatyvus.
Kauno mieste, apklausus moteris, atėjusias daryti abortą, paaiškėjo tokie faktai: tos, kurios darė pirmąjį abortą, apsisaugojimui naudojo prezervatyvą - 33,3 proc., tabletes - 8,2 proc., spermicidus ir kitas priemones - 33,3 proc. Iš tų, kurios darė pakartotinį abortą, 30,6 proc. apsisaugojimui naudojo prezervatyvus, 6,1 proc. - tabletes, o spermicidus ir kitas priemones - 29,8 proc. Todėl galima teigti, jog šiuo atveju prezervatyvų efektyvumas toks, kad 25 iš 100 moterų gali apsikrėsti ŽIV, venerinėmis ligomis ar pastoti.
FDA normos Jungtinėse Amerikos Valstijose leidžia gamintojams tiekti į rinką prezervatyvus su defektais (skylėtus) santykiu trys iš tūkstančio. Pasaulio seksologų kongrese, vykusiame 1987 metais, dr. Theresa Grenshaw paklausė auditorijos: "Jei turėtumėte savo svajonių partnerį ir žinotumėte, kad jis serga AIDS, kiek iš jūsų lytiškai santykiautų su juo pasitikėdami prezervatyvo apsauga?" Nė vienas iš aštuonių šimtų dalyvių nepakėlė rankos. Jei prezervatyvai nepanaikina seksologų ir ekspertų baimės užsikrėsti ŽIV, kodėl tuomet jaunuoliai raginami žaisti rusišką ruletę, klausė mokslininkė.
Todėl visiškai nesuprantama pozicija tų organizacijų, kurios skelbiasi kovojančios su AIDS ir dalija prezervatyvus rimtose tarptautinėse konferencijose.
Šveicarijoje atliktas tyrimas parodė, kad per trejus prezervatyvų dalijimo paaugliams metus beveik dvigubai padaugėjo septyniolikos metų merginų, jau pradėjusių lytinius santykius. Antai dalijant prezervatyvus JAV Dalaso mokyklose, nėščių moksleivių padaugėjo trečdaliu, palyginti su aplinkinėmis mokyklomis, kur tokių lytinio auklėjimo programų nebuvo. Paaiškėjo, jog dauguma ir paauglių, ir suaugusiųjų nemoka teisingai šiomis priemonėmis naudotis, be to, prezervatyvai dažnai plyšdavo. JAV tiriant ŽIV užsikrėtusius homoseksualistus, rasta, kad prezervatyvai plyšo ar nusmuko net 26 proc. atvejų.
1993 metais Teksaso universiteto mokslininkai analizavo vienuolika skirtingų tyrimų apie prezervatyvų efektyvumą užkertant kelią ŽIV. Ištirta, jog 31 proc. prezervatyvus naudojusių asmenų jie neapsaugojo nuo užsikrėtimo šiuo virusu. Taip pat JAV mokslininkai ištyrė 100 porų, iš kurių vienas sutuoktinis buvo užsikrėtęs ŽIV. Saugantis prezervatyvais, vis tiek po vienerių metų 20 proc. sveikųjų partnerių tapo infekuoti, po dvejų metų jau 35 proc. turėjo šią infekciją.
Kam mokyti naudotis švariomis adatomis, jei geriau mokyti iš viso nevartoti narkotikų. Lygiai taip pat, kam mokyti jaunimą saugaus sekso, jei naudingiau mokyti doros ir skaistumo.
Pasakymas, kad prezervatyvų naudojimas yra saugus seksas, - netikslus, iš tikrųjų jis "padeda" pagal minėtą rusiškos ruletės principą. Daugelis žūsta šiame pavojingame žaidime, tvirtina autoritetinga specialistė dr. Theresa Grenshaw.
Jei draugas pakviestų tave pereiti per tiltą, nuo kurio nukrenta ir užsimuša kas šimtasis keliautojas, ar tu rizikuotum? Pagalvok…

Elvyra ŽEIŽIENĖ

© 2002"XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija