Atnaujintas 2009 m. kovo 20 d.
Nr. 23
(1715)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai

Perka pigiai, parduoda brangiai

Benjaminas ŽULYS

Priešprieša tarp pieno gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų atsirado jau senokai. Ypač nepatenkinti ūkininkai, nes jiems perdirbimo įmonės moka žeminančiai mažą kainą. Ne kartą pieno gamintojai skelbė protesto akcijas, aptarė nepakenčiamą padėtį, priėmė įvairiausių nutarimų. Neseniai Jonavoje įvykusiame šalies pieno gamintojų suvažiavime ir vėl buvo kalbama apie pieno supirkimo kainas, atsiskaitymą su ūkininkais. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) vadovo Jono Vilionio nuomone, pieno krizė gilėja ir po poros metų gali pasiekti kritinę ribą. Laikyti karves jau dabar neapsimoka, todėl gyvuliai skaudama širdimi bus vežami į skerdyklas. Mūsų ūkininkams už pieną mokama mažiausiai visoje Europos Sąjungoje. Štai pernai gruodyje ES rinkoje už toną pieno buvo mokama 115,9 lito, kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Estijoje – po 91,2 lito, Latvijoje – po 81,4 lito, Lenkijoje – po 74,8 lito, o Lietuvoje – po 74 litus už toną.  Dabar pas mus pienas superkamas po 65 centus už kilogramą, nors gamybos savikaina siekia 85 centus. Jau dabar aišku, kad esant tokioms supirkimo kainoms, apie tūkstančiui ūkininkų gresia bankrotas. Kaime dar labiau išaugs nepasitenkinimas gyvenimo sąlygomis, aštrės socialinės problemos. Pieno gamintojai reikalauja, kad Vyriausybė pasistengtų, jog nuo šių metų gegužės pradžios už kilogramą pieno būtų mokama po 87 centus. Tik vargu ar tai gali būti įgyvendinta, nes tam prireiktų ne vienos dešimties milijonų litų. Juolab nežinia, kaip tuos  pinigus paimti, nes pieno perdirbėjai yra akcinės bendrovės, privačios įmonės ir rinkos sąlygomis jos diktuoja savo sąlygas. Be to, ir perdirbėjai skundžiasi, kad gamybos išlaidos didėja, kad esą ir jie sunkiai suduria galą su galu. Bet pieno gamintojai tuo netiki. Antai, pavyzdžiui, Rokiškio sūrių gamykloje dirba ne vienas tūkstantis žmonių, nors panašioje Vakarų įmonėje pakaktų pusšimčio. Ten veikia itin pažangi technika, diegiamos naujausios technologijos, tad ir už pieną gali mokėti daugiau.


Pieno kelias

Bronius VERTELKA

Šiais laikais norėdamas nusipirkti litrą kuro ūkininkas turi parduoti maždaug 10 kilogramų pieno. Tiek pat kainuoja ir pigiausių cigarečių pakelis. Tačiau nugriebtas pienas, pardavinėjamas parduotuvėse, kainuoja keleriopai brangiau, nei gauna  gamintojas.

Tiltagaliuose gyvenanti Gražina Vilimienė  neseniai pardavė savo vienintelę maitintoją. Mirus vyrui, neliko vilties  ją išlaikyti – ganykla toli, prisišienauti brangu. Pieno produktus ji perka kaimo parduotuvėje: „Brangoka, bet kitokios išeities nematau. Sudėjus karvės išlaikymo išlaidas, kažin ar būtų pigiau“. Tiltagaliuose laikančius karvę ant pirštų galima suskaičiuoti. Kaime daugiausia gyvena pensininkai, nes dauguma jaunų išvyko uždarbiauti į užsienį. Likę, kad dar ir pajėgtų ūkininkauti, nebenori užsikrauti  vargo su karvėmis.


„Krizė tęsis 10 metų“…

Benjaminas ŽULYS

Vis labiau juntame dabartinės ir ateinančios ekonominės bei socialinės krizės būseną ir pasekmes. Dabar tai vadinama sunkmečiu ar ekonomine stagnacija, bet nuo kalbininkų teorinių apibendrinimų situacija nesikeis. Seimas ir Vyriausybė pirmiausia pasirūpino savo asmenine gerove ir tik žodžiais ieško išeičių iš susidariusios situacijos, visą kaltę versdami pasaulinei krizei. Mokesčiai auga, šuoliais didėja bedarbystė, gilėja socialinis nuosmukis.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija