Septyniolika kolektyvų džiugino giesmėmis
Baigėsi XVIII tarptautinis sakralinės muzikos festivalis Cantate Domino 2010
Kazimieras Dobkevičius
|
Profesorius Vytautas Miškinis sveikina
Acustoansamblio vadovą Kęstutį
Jakeliūną su iškovotu Didžiuoju prizu
|
|
Sankt Peterburgo lietuvių
bendruomenės choras Neringa
|
|
Kauno mišrus vokalinis ansamblis
Acusto festivalyje Cantate
Domino laimėjo Didįjį prizą
|
|
Koncertuoja vaikų, berniukų
ir jaunuolių choras Varpelis
|
1992 metais jaunas chorų vadovas Rolandas Daugėla inicijavo pirmąjį jaunimo kamerinių chorų sakralinės muzikos festivalį Cantate Domino, kuris vėliau išaugo į tarptautinį renginį. Jo tikslas atgaivinti ir puoselėti sakralinę muziką Lietuvoje.
Iš viso festivaliuose dalyvavo per 170 kolektyvų. Solidžias programas atliko Kauno valstybinis choras (meno vadovas prof. Petras Bingelis), Norvegijos Bergeno miesto Šv. Marijos bažnyčios pučiamųjų ansamblis (vad. Espen Selvik), bulgarų kamerinis choras Ars musica Shoumen (vad. Juliana Panova), Vilniaus berniukų ir jaunuolių choras Ąžuoliukas (meno vad. prof. Vytautas Miškinis), Vilniaus kamerinis choras Psalmos (vad. Modestas Pitrėnas), Rygos kamerinis choras Salve (vad. Verners Kreslin), Marijampolės Č. Sasnausko kamerinis choras (vad. Mindaugas Radzevičius), Venesuelos choras Grupo Coral Venezziola ir daugelis kitų puikių Lietuvos bei užsienio šalių chorų.
Šių metų festivalis džiugino dalyvių gausa ir aukštu chorų meniniu lygiu. Pirmą kartą į festivalį atvyko Rusijos vaikų ir jaunimo choras Istok iš Sankt Peterburgo ir lietuvių ansamblis Neringa (vadovė Svetlana Semagina). Šis kolektyvas susikūrė 2007 metais prie Sankt Peterburgo lietuvių nacionalinės kultūros visuomeninės regioninės organizacijos. Jame tik 12 narių, kurie repetuoja Lietuvių namuose. Ansamblis Neringa gieda šv. Mišiose, aukojamose lietuvių kalba, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų katalikų bažnyčioje, dalyvauja įvairiuose Lietuvos Respublikos generalinio konsulato Sankt Peterburge ir Peterburgo lietuvių bendrijos renginiuose, šventiniuose vakaruose, atmintinų dienų minėjime bei miesto festivaliuose atlieka daugiausia lietuvių liaudies dainos ir lietuviškas religines giesmes.
Vaikų choras iš Sankt Peterburgo, vadovaujamas Angelos Zingarenko ir Elenos Pavlovos, prieš 10 metų subūrė vaikus į vokalinės choro studijos veiklą. Jaunieji dainorėliai savo programą atliko Švedijoje, Suomijoje, Estijoje, Vengrijoje, Latvijoje, o šiemet ir Lietuvoje.
Festivalyje dalyvavo ir kaimynai lenkai. Jų akademinis choras Camerata Varsovia įkurtas 2000 metais, jo pagrindą sudaro Varšuvos ekonomikos instituto ir kitų Varšuvos aukštųjų mokyklų studentai. Lenkijos vyrų choras Echo savo veiklą pradėjo 1991 metais. Abu chorai daugelio tarptautinių sakralinės muzikos konkursų dalyviai, prizininkai ir laureatai.
Dalyvauti konkurse užsiregistravo septyniolika kolektyvų. Vienuolika be privalomos programos, šeši su privaloma programa. Vertinimo komisiją sudarė muzikos autoritetai: Slovakijos atstovas dr. Milan Kolena, prof. Petras Bingelis, prof. Vytautas Miškinis, kompozitorius Raimundas Martinkėnas.
Festivalio atidarymo koncertas įvyko Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje, o jaunųjų atlikėjų koncertas lapkričio 26 dieną Kauno arkivyskupijos konferencijų salėje. Konkurso dalyviai varžėsi VDU Didžiojoje auloje, o Paminklinėje Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios, kurias už visus chorų vadovus ir dainininkus aukojo mons. Vytautas Grigaravičius, kan. Robertas Pukenis ir kun. Vaclovas Aleksandravičius. Giedojo festivalio chorai. Po šv. Mišių buvo apdovanoti laureatai. Festivalio baigiamasis koncertas vyko sekmadienį Kauno valstybinėje filharmonijoje. Koncertavo pirmųjų vietų laimėtojai, o po koncerto dėl Didžiojo prizo varžėsi trys kolektyvai. Didįjį prizą iškovojo mišrus choras Acusto iš Kauno (vadovas Kęstutis Jakeliūnas). Tai šiemet susibūręs jaunas ir entuziastingas ansamblis, kurio programoje labai platus ir įvairus repertuaras nuo senovinės muzikos iki šių dienų kompozitorių. Jau šiemet šis ansamblis tapo vienu geriausių tarp vokalinių kolektyvų jam buvo įteiktas didysis vitražas. Konkurso Cantate Domino finale jie taip pat pelnė Grand prix.
Festivalio konkurse savo grupėse pirmąsias vietas iškovojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mišrus choras Neris, Rygos Stradins universiteto mišrus choras Riga, Kauno vokalinis ansamblis Acusto, Molėtų mišrus vokalinis ansamblis A cappella. Antrąsias vietas savo grupėse laimėjo: Marijampolės mokykla-darželis Želmenėliai, Kauno Vyturio katalikiškos vidurinės mokyklos mišrus choras Vyturys, Kauno VšĮ VDU Rasos gimnazijos jaunimo choras Gaja, Šiaulių jaunimo kamerinis choras Atžalynas, Camerata Varsovia (Varšuva, Lenkija). Trečiąsias vietas užėmė: Kauno vokalinis ansamblis Namų muzika, vyrų choras Echo (Grudziondzias, Lenkija).
Įdomu tai, kad Kauno senamiestyje esančiose bažnyčiose: Šv. Pranciškaus Ksavero (Jėzuitų), Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto) bei Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus Arkikatedroje Bazilikoje po šv. Mišių parapijiečiai turėjo galimybę klausytis turiningų religinių giesmių, kuriuos atliko Cantate Domino konkurso dalyviai.
Festivalio uždarymo metu šio konkurso iniciatorius Rolandas Daugėla pareiškė, kad Kaunas artimiausiu laiku pavirs iš laikinosios į religinės muzikos sostinę.
Autoriaus nuotraukos
© 2010 XXI amžius
|