Brazilijoje mirė lietuvis salezietis misionierius
AA kun. Kazimieras Bėkšta SDB (192319562015)
|
Kun. Kazimieras Bėkšta SDB
Nuotrauka iš globo.com
|
Liepos 21 dieną, sulaukęs 92 metų Brazilijos Amazonijos valstijos sostinėje Manause, mirė salezietis misionierius kun. Kazimieras Bėkšta .
Kun. K. Bėkšta gimė 1923 metais Klaipėdoje, baigė Vytauto Didžiojo gimnaziją Vilniuje, dalyvavo Juliaus Siniaus vadovaujame chore, po karo Vokietijoje, Kylio lietuvių stovykloje vadovavo skautams, priklausė akademikams skautams. 1950-aisiais atvyko į Braziliją, studijavo saleziečių vienuolijoje, kunigu įšventintas 1956 metais. Kun. K. Bėkšta SDB daugiau nei 60 metų tyrinėjo Amazonės upės aukštupio čiabuvių kalbas, kultūrą, mitus, gyvenimo būdą, metų metus gyvendamas džiunglėse. Pirmaisiais gyvenimo Brazilijoje metais už savo uolumą ir pagarbą indėnų kultūrai bei jų teisėms vyskupo buvo iš vyskupijos išprašytas. Vis dėlto jo surinktas archyvas, užrašai, garso įrašai, nuotraukos yra neišsemiamas lobis įvairių mokslų tyrėjams. Kun. K. Bėkšta SDB buvo pirmasis baltasis žmogus, kuriam čiabuviai pasakojo savo brangiausius mitus, kaip tėvas juos pasakoja sūnui. Pasakojimai surinkti į 500 puslapių Amazonijos valstijos išleistą tomą.
Kun. K. Bėkšta SDB, kurį laiką dėstė indėnų kalbas ir kultūrinę antropologiją Centro de Estudos do Comportamento Humano, Manause. Parengė gramatikas, skaitinių knygeles, pritaikė abėcėlę kelioms kalboms, kūrė tukanų, janonamų kalbų žodynus, nespėjo baigti Amazonijos bendrinės kalbos žodyno, rinko senolių pasakojimus, papročius, tradicijas, iš kurių dabartiniai palikuonys mokosi savo kultūrinio ir religinio paveldo. Vertė ankstesnes studijas apie indėnų kultūras ir kalbas. Buvo vienas CIMI (Censelho Indigenista Missionario) pradininkų Brazilijos vyskupų ir misionierių veiklos skatinti čiabuvių tautų bei genčių bendravimą ir savimonę. Brazilijos spaudoje nekrologas kun. K. Bėkštą vadina žymiausiu Amazonijos kultūriniu antropologu.
Šį rudenį Lietuvoje pasirodys knygos Lietuvių misijos Amazonijoje trečioji papildyta laida, su pasakojimais apie kun. K. Bėkštą, pokalbiais su misionieriumi, atsiliepimais apie jo mokslinį darbą, misijų dvasią ir pačią asmenybę.
Pagal Bernardinai.lt
© 2015 XXI amžius
|