Sutvarkyta Oginskių šeimos koplyčia-mauzoliejus
Baigti dvejus metus trukę Oginskių koplyčios-mauzoliejaus ir jos prieigos tvarkybos darbai senosiose Vilniaus miesto kapinėse, vadinamose Šv. apaštalų Petro ir Povilo, arba Saulės, kapinėmis.
Klasicizmo stiliaus Oginskių šeimos koplyčia-mauzoliejus yra viena iš senesnių šeimos koplyčių Vilniaus kapinėse. Simboliška, kad tvarkybos darbų pradžia sutapo su 250-osiomis Mykolo Kleopo Oginskio gimimo metinėmis, kurios buvo minimos pernai. Šiuo metu galime matyti realų rezultatą, o ateityje reikėtų galvoti apie kitų šiose kapinėse esančių koplyčių tvarkybą. Kunigaikščių Oginskių giminės atstovai apie 400 metų darė didelę įtaką Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos valstybių visuomeniniam, politiniam ir kultūriniam gyvenimui. Todėl Oginskių istorinio palikimo išsaugojimas neabejotinai prisideda prie mūsų tapatybės atskleidimo ir įtvirtinimo, teigia Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.
Šv. apaštalų Petro ir Povilo kapinėse esančios Oginskių koplyčios-mauzoliejaus ir jos prieigos tvarkybos darbų atlikimą finansavo Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Per dvejus metus šiam kultūros paveldo objektui skirta apie 100 tūkst. : iš jų daugiau kaip 55 tūkst. skyrė Kultūros paveldo departamentas iš Paveldotvarkos programos lėšų, likusiąją sumos dalį finansavo Vyriausybė pagal Istorinės atminties puoselėjimo priemonių planą.
Anot VĮ Lietuvos paminklai projekto administravimo ir techninės priežiūros vadovo Viktoro Vilkišiaus, šiemet užbaigti koplyčios-mauzoliejaus tvarkybos darbai bei papildomi, projekte nenumatyti darbai, be kurių nebuvo galima užbaigti objekto: įrengti betoniniai peraukštėjimai (laiptai), sutvarkytas kriptos betoninis dangtis, kuris buvo sutrūkęs, stabilizuotas gruntas prie antros kriptos. Praėjusiais metais atliktas Oginskių koplyčios pamatų, sienų, grindų ir metalinių durų-vartelių restauravimas, pilna stogo tvarkyba, atkuriant bokštelį su kryžiumi ir užklojant nauja čerpių danga. Be to, sutvarkyta koplyčios aikštelė, restauruojant atraminę sienelę ir metalinę tvorelę, atlikti avarinių atraminių sienelių koplyčios prieigose restauravimo ir tvarkybos darbai.
Pasak Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vedėjo Vito Karčiausko, Vilniaus miesto senosiose kapinėse, kurios nuo 1945 metų yra vadinamos Saulės kapinėmis, stovi net keturios XIXXX amžiaus pradžios koplyčios. Šv. Vincento Pauliečio koplyčia yra pašventinta kapinėse pirmoji 1811 metais. Antroji iškilo Oginskių šeimos koplyčia (18631884 metais). Prisikėlimo koplyčia ir pseudogotikinė Meištavičių koplyčia pastatytos jau XX amžiaus pradžioje. Oginskių koplyčia šiose kapinėse yra tvarkoma pirmoji, o kitų būklė nėra gera, tad joms reikės skirti papildomo dėmesio.
Senosiose Vilniaus miesto kapinėse Oginskių šeimos koplyčia-mauzoliejus pradėtas statyti 1876 metais pagal inžinieriaus architekto I. Levickio projektą. Klasicizmo stiliaus koplyčios pastatas, kuriame yra palaidoti nežinomi Oginskių šeimos nariai, pastaruosius dešimtmečius buvo apleistas, nukentėjo nuo asocialių asmenų sukelto gaisro, o praėjusiais metais užkonservuotas, apjuosiant fasadą metaline konstrukcija bei uždengiant laikina stogo danga.
Pagal Kultūros paveldo departamento informaciją
© 2017 XXI amžius
|