Laisvės gynėjams atminti šešių metrų obeliskas
|
Prie obelisko kalba Lietuvos Respublikos
prezidentė Dalia Grybauskaitė
|
|
Atkuriamojo Seimo pirmininkas
Vytautas Landsbergis, Lietuvos
Respublikos prezidentė Dalia
Grybauskaitė ir kadenciją
baigęs prezidentas Valdas
Adamkus prie obelisko
Roberto DAČKAUS (lrp.lt) nuotraukos
|
Sausio 12 dieną Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė 26-ųjų Sausio 13-osios metinių proga Vilniuje, Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) kiemelyje, atidengė specialų memorialą, skirtą šalies Laisvės gynėjams pagerbti. Pagrindinis išskirtinio memorialo akcentas 6 metrų obeliskas, įamžinantis Sausio 13-osios aukų atminimą. Obelisko viršuje varpas, simbolizuojantis pirmąją žiniasklaidos priemonę, kvietusią žmones susirinkti ir pranešusią apie naują žinią, nelaimę ar pergalę.
Pasak Prezidentės, prie vienintelės šalies televizijos ir radijo tomis lemtingomis naktimis buvo prigludę milijonai žmonių, o žinias iš Vilniaus gaudė ir visas pasaulis. Kiekvienas iš čia sklidęs žodis buvo lyg širdies, lyg varpo dūžis. Pasak Prezidentės, mūsų tauta žino, kas yra laisvė ir kokia didelė jos vertė, todėl už ją reikia kovoti kasdien vis primenant, kad ji mūsų iškovota ir neliečiama. Šalies vadovės teigimu, visi, tą naktį kovoję už Lietuvą ir esantys čia dabar, yra svarbūs kaip oro gurkšnis, kaip varpo garsas, kuris sujungia mus su valstybe, su mūsų laisve ir kiekvieno žmogaus širdimi.
Obelisko atidengimo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, kiti valdžios atstovai.
Naujasis memorialinis paminklas pastatytas vietoje, kurioje anksčiau stovėjo 24 mediniai vardiniai kryžiai, skirti žuvusiems Laisvės gynėjams prie televizijos bokšto, LRT pastato, Medininkų pasienio poste atminti. Šio memorialo, ant kurio galima rasti ir granitstulpį su Marcelijaus Martinaičio žodžiais ir žuvusiųjų vardais, autorius skulptorius Robertas Kvintas.
Per lemtingus sausio įvykius 1991 metais ginti Lietuvos radijo ir televizijos, Parlamento ir televizijos bokšto buvo susirinkę dešimtys tūkstančių šalies gyventojų. Per taikų neginkluotą pasipriešinimą sostinėje žuvo 14, buvo sužeista daugiau kaip 600 laisvę gynusių žmonių.
© 2017 XXI amžius
|