2017 m. rugsėjo 15 d.
Nr. 35 (2252)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai
2014 metai
2015 metai
2016 metai
2017 metai

Naujieji Telšių kunigų seminarijos mokslo metai

Kan. teol. lic. Andriejus Sabaliauskas

Vyskupų malda

Kryžiaus Kelias

Rugsėjo 4 dieną Žemaičių Kalvarijoje, tradiciškai per kasmėnesinius rugsėjo atlaidus Bazilikoje, iškilmingai pradėti naujieji Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos mokslo metai. 10 val. į Žemaičių Kalvarijos rekolekcijų namus rinkosi Seminarijos vadovybė, dėstytojai, posėdyje dalyvavo ir abu Telšių vyskupijos vyskupai – Jonas Boruta SJ ir Kęstutis Kėvalas. Posėdžio metu visus pasveikino, apie naujuosius mokslo metus mintimis pasidalino ir visą metų programą išsamiai pristatė seminarijos rektorius kun. dr. Ramūnas Norkus. Vysk. K. Kėvalas su visais kalbėjosi apie pašaukimų sielovadą, gvildeno su jaunimo pastoracija susijusius klausimus. Buvo nutarta šių mokslo metų pabaigoje organizuoti tarptautinę mokslinę konferenciją, skirtą Telšių kunigų seminarijos įkūrimo 90-mečiui ir šių dienų aktualijoms panagrinėti. Šie metai Telšių kunigų seminarijai jubiliejiniai – prieš 90 metų, 1927 m. spalio 4 d., tuometinis Telšių vyskupas Justinas Staugaitis įkūrė Telšiuose kunigų seminariją, kuri veikė iki 1946 metų, kai sovietinės valdžios buvo uždaryta, klierikai išvyko studijuoti į Kauno kunigų seminariją. Seminarija atkurta 1989 metais ir kaip universitetas veikia iki šiol.

12 valandą pagrindinėms iškilmių šv. Mišioms vadovavo vysk. K. Kėvalas, koncelebravo vysk. J. Boruta SJ, seminarijos rektorius kun. R. Norkus, kiti seminarijoje dirbantys bei iš Klaipėdos dekanato atvykę kunigai. Rugsėjo atlaiduose atstovavo Klaipėdos dekanatas. Šv. Mišiose giedojo Vidmanto Budreckio vadovaujama, iš Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčios atvykusių giedotojų grupė, liturgijoje patarnavo Telšių kunigų seminarijos ir parengiamojo kurso studentai. Pamoksle vysk. K. Kėvalas analizavo tos dienos Dievo Žodį ir išryškino Jėzaus veikimo strategiją to meto visuomenėje – Jėzus pagiria, žydų supratimu, niekam tikusius žmones pagonis ir tokiu būdu sukelia savo atžvilgiu užsirūstinimą. Jėzus nepriimamas savame krašte, nes jo skelbime išryškėja to meto visuomenei nesuvokiama pozicija – neturtingieji, prispaustieji, be to dar ir visų tautų žmonės yra Dievo aplankomi. Tai to meto visuomenės elitui atrodė nesuderinami dalykai. Anot vyskupo, ką mums reiškia šie įvykiai, kai švenčiame Mokslo metų pradžią. Su šiuo įvykiu galima palyginti seminarijos ir universiteto veiklą. Mokslas, anot ganytojo, išridena žmonijos patirties, įžvalgų ir atradimų ritinį ir jį skaito, vėliau interpretuoja, renka naujas įžvalgas ir šių minčių kontekste atranda naujus dalykus. Vyskupas kalbėjo apie laisvės sampratą. Tai – žmogaus tobulėjimo tikrovė, nes žmogus pašauktas būti apsisprendžiančia būtybe. „Seminarija ir universitetas pašauktas sustiprinti jauno žmogaus mąstymo galią – duoti universalų gebėjimą mąstyti ne tik technine prasme, bet filosofine, parodyti sąsają tarp laisvės ir tiesos. Kokios tiesos? Laisvė yra susijusi su tikėjimu, viltimi ir meile ir skiriama ugdyti žmogaus protingumo, supratimo, teisingumo, tvirtumo ir susivaldymo galias“.

Po šv. Mišių Bazilikoje melstasi einant Kryžiaus Kelią ir giedant Kalnų giesmes, kunigai sakė pamokslus. Po pamaldų į maldininkus kreipęsis vysk. J. Boruta SJ pakvietė visus lydėti malda seminaristus ir seminarijos gyvavimą bei paragino ir toliau uoliai melstis, prašant naujų, brandžių pašaukimų į kunigystę.

Po visų pamaldų Žemaičių Kalvarijos rekolekcijų namuose buvo surengti šventiniai pietūs.

2017–2018 mokslo metus, po atkūrimo 28-uosius, pradėjo 10 studentų, iš jų 3 parengiamajame – propedeutiniame – kurse.                                                     

Žemaičių Kalvarija,
Plungės rajonas
Klier. Raimundo Zimkos nuotraukos

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija