„XXI amžiaus“ priedas apie pasaulio krikščionis, 2007 birželio 22 d, Nr.3 (35)

PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos

Tęsiamos katalikų ir stačiatikių ekumeninės pastangos

Popiežius priėmė Kipro
stačiatikių arkivyskupą Chrizostomą II

Birželio 16-osios rytą Vatikane įvyko popiežiaus Benedikto XVI ir Kipro stačiatikių arkivyskupo Chrizostomo II susitikimas. Popiežiaus stačiatikių arkivyskupą priėmė privačioje bibliotekoje ir pasveikino kaip brangų brolį tautų apaštalo Laiško romiečiams žodžiais: „Ištvermės ir paguodos Dievas teduoda jums tarpusavyje būti vienos minties, Kristaus Jėzaus pavyzdžiu, kad sutartinai vienu balsu šlovintume Dievą, mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus Tėvą“ (Rom 15, 5-6). Nepaisant susiskaldymų Viešpats nenustojo vesti mūsų žingsnius vienybės ir susitaikymo keliu. Tai tampa paguodos dovana, nes ir šios dienos susitikimas yra ieškojimas vis stipresnės bendrystės, kuri neturi būti apribojama vien tik žodiniais pareiškimais. Šventasis Tėvas įsitikinęs, jog vizitas parodo tvirtą Chrizostomo II pasiryžimą melsti Viešpatį, kad parodytų kelią, kaip pasiekti visišką bendrystę.

Be kita ko, Popiežius padėkojo už broliškos draugystė gestą bei perdavė sveikinimą visai Kipro Bažnyčiai, turinčiai daug šventųjų. Iš visų šventųjų Popiežius išskirtinai prisiminė šv. Barnabą, apaštalo Pauliaus bendradarbį, bei Kostancos vyskupą šv. Epifaną. Šv. Epifanas, kaip geras ganytojas, Kristaus jam patikėtai kaimenei nurodo tiesas, kuriomis reikia tikėti, kelią, kuriuo reikia eiti, ir kliūtis, kurių reikia vengti. Pasak Popiežiaus, tai yra tinkamas metodas ir šiandien skelbti Evangeliją, ypač naujoms kartoms, stipriai paveiktoms Evangelijos dvasiai priešingomis minties srovėmis.

Kaip anais laikas, taip ir šiandien reikia atidžiai stebėti ir įspėti Dievo tautą dėl netikrų pranašų, klaidų ir paviršutiniškų pasiūlymų, kurie nesutampa su mūsų vienintelio Išganytojo mokymu. Lygiai taip, tęsė Popiežius, reikia skubiai rasti naują, bendrą, dvasinį kalbėjimo būdą, kuriuo būtų galima skelbti tikėjimą, ištikimai perteikti apreikštas tiesas, padedant vieni kitiems tiesoje ir artimo meilėje atstatyti bendrystę tarp visų Kristaus Kūno narių. Ši būtinybė skatina tęsti teologinį dialogą tarp Katalikų ir Stačiatikių Bažnyčių.

Galiausiai popiežius Benediktas XVI pažymėjo, jog šio milžiniško darbo akivaizdoje visų pirma reikia pasikliauti malda. Tačiau tai nepanaikina pareigos siekiant tikslo panaudoti visas įmanomas žmogiškas priemones. Būtent iš šios perspektyvos Popiežius arkivyskupo Chrizostomo II vizitą vertina kaip siekį atkurti Kristaus norimą vienybę. Popiežius taip pat pabrėžė, kad vienybė, Šventosios Dvasios dovana ir vaisius, reikalauja nuolatinių pastangų, lydimų troškimo ir nepalūžtančio pasitikėjimo Viešpaties galia.

Kipro stačiatikių arkivyskupas Chrizostomas II savo kalboje visų pirma pasidžiaugė proga jau trečią kartą susitikti su Romos Popiežiumi bei galimybe statyti kartu susitaikinimo, bendradarbiavimo ir meilės tiltus.

„Tikriausiai mūsų akys negalės pamatyti taip trokštamos Bažnyčios vienybės, tačiau su Šventosios Dvasios malonės pagalba būsime ir mes atlikę savo taikintojų ir tikrų brolių pareigą, kad „visa būtų viena“, – kalbėjo Chrizostomas II.

Kipro stačiatikių arkivyskupas yra įsitikinęs, jog atsitolinimas ir schizma tarp seseriškų Bažnyčių įvyko dėl per kelis amžius susikaupusių nesusipratimų, lygiai taip pat suvienijimas bei abipusio pasitikėjimo atkūrimas pareikalaus laiko, kantrybės ir aukos.

Sakytoje kalboje arkivyskupas Chrizostomas II taip pat atkreipė dėmesį, jog šiandien Europa, Vakarų civilizacijos lopšys, išgyvena sutrikimo, ateizmo, sekuliarizacijos ir dekadentizmo krizę, atmeta Europos krikščioniškų šaknų svarbą. Anot Chrizostomo II, tik Europos Bažnyčių bendradarbiavimo, naujos evangelizacijos ir krikščioniško liudijimo dėka bus pasiektas tikslas. Arkivyskupas nurodė, kad Stačiatikių Bažnyčios dvasingumas, askezė, pasninkas, Bažnyčios Tėvų raštų studijos, sakralumo suvokimas ir ypatinga dieviškoji Eucharistija yra tie dvasiniai ginklai, kuriais kartu su Romos Bažnyčia galima siekti Europos visuomenę pakeisti iš antropocentrinės į kristocentrinę.

Arkivyskupas taip pat priminė faktą, kad po II Vatikano Susirinkimo kai kurie Kipro stačiatikių teologai turėjo galimybę studijuoti popiežiškuosiuose universitetuose. Arkivyskupas, atsidėkodamas už suteiktas stipendijas, pakvietė katalikų teologus atvykti į Kiprą mokytis graikų kalbos bei pažinti Stačiatikių Bažnyčios liturgijos grožį ir turtus. Galiausiai Chrizostomas II nuolankiai pakvietė Popiežių atvykti į Kiprą.

Popiežiaus Benedikto XVI ir Kipro stačiatikių arkivyskupo Chrizostomo II susitikimo kulminacija buvo bendro dokumento pasirašymas. Šiame dešimties punktų dokumente visų pirma išreiškiamas didelis džiaugsmas brolišku susitikimu, parodant, kaip stipriai yra išplėtoti santykiai tarp Bažnyčių. Pasirašytas dokumentas taip pat pažymi bendrą tvirtą norą visomis įmanomomis priemonėmis stiprinti krikščionių vienybę. Dokumente rašoma, kad susitikimo metu buvo analizuojama tris dešimtmečius besitęsiantis Kipro salos padalijimas bei Artimųjų Rytų situacija. Patvirtintas katalikų ir stačiatikių ryžtas vykdyti taikdario vaidmenį, skatinti broliškus santykius tarp visų krikščionių ir dialogą su kitomis religijomis. Raginama visiems sudėti ginklus ir gydyti karo žaizdas, kviečiama ginti žmogaus teises ir ypač religijos laisvės teisę, bendradarbiauti skelbiant bendras etines vertybes ir atgaivinant krikščioniškas šaknis Europoje. Drauge išreikštas gilus susirūpinimas bioetikos klausimų sprendimais, žmogišką orumą pažeidžiančiais genetiniais eksperimentais, visų pamirštais badaujančiais ir skurstančiais broliais. Galiausiai bendrame pareiškime popiežius Benediktas XVI ir Kipro arkivyskupas Chrizostomas II visų valstybių vadovus paragino teisingai ir solidariai naudoti žemės turtus, atsakingai rūpintis gamtos apsauga ir nesivadovauti vien tik egoistiniu gerovės troškimu.

Po audiencijos ir delegacijos pristatymo Popiežiui, Kipro arkivyskupas Chrizostomas II ir delegacijos nariai dalyvavo Benedikto XVI vadovautoje dieninės liturginių valandų maldoje apaštališkųjų rūmų „Redemptoris Mater“ koplyčioje.

Pagal VR

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija