„XXI amžiaus“ priedas apie pasaulio krikščionis, 2008 balandžio 4 d, Nr.2 (40)

PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos

Nužudytų misionierių pagerbimo diena

Aukodamas šv. Mišias
1980 metais buvo nužudytas
San Salvadoro arkivyskupas
Oskaras Romeras

Francas Jegeršteteris
yra vienas naujausių
Bažnyčios palaimintųjų

Kovo 24-ąją, antrąją Velykų dieną, minint San Salvadoro arkivyskupo Oskaro Romero nužudymo 28-ąsias metines, daugelis bažnytinių bendruomenių visame pasaulyje ypatingais renginiais, visų pirma malda ir pasninku, pagerbė 2007 metais pasaulyje nužudytus misionierius. Dienos tema „Pralietas už jus ir visus žmones“.

Dienos minėjimu buvo prisimintas 21 misionierius, kurie 2007 metais smurto aukomis tapo vykdydami savo pašaukimą ir buvo nužudyti dėl nepalaužiamos ištikimybės Evangelijai, smurto, apleidimo, skurdo, nuolat pažeidžiamų žmogaus teisių aplinkoje, arba todėl, kad ėjo į mirtį siekdami išgelbėti kitų gyvybę.

2007 metais nužudytų misionierių sąraše yra penkiolikos kunigų, trijų diakonų, vienuolio ir vienuolės bei seminaristo vardai. Pagal kilmę aštuoni yra azijiečiai, penki amerikiečiai, keturi afrikiečiai ir keturi europiečiai. Pagal tautybę, tarp aštuonių azijiečių yra keturi irakiečiai, du filipiniečiai, šrilankietis ir indonezietis, tarp amerikiečių du meksikiečiai, ir po vieną iš Jungtinių Valstijų, Peru ir Salvadoro, tarp keturių afrikiečių yra po vieną iš Ganos, Svazilando, Kongo Demokratinės Respublikos ir Pietų Afrikos Respublikos. Iš keturių europiečių du yra ispanai, vienas italas ir vienas vokietis.

Dauguma jų, būdami misionieriai, žuvo ne savo gimtinėse, o būtent ten, kur liudijo Evangeliją. 2007 metais net aštuoni misionieriai buvo nužudyti Azijos šalyse: keturi žuvo Irake, trys Filipinuose ir vienas Šri Lankoje. Amerikoje buvo nužudyti septyni misionieriai: trys Meksikoje, du Kolumbijoje ir po vieną Brazilijoje ir Gvatemaloje. Afrikoje du misionieriai buvo nužudyti Pietų Afrikos Respublikoje, vienas Kenijoje ir vienas Ruandoje. Europoje, Ispanijoje, 2007 metais buvo nužudyti du misionieriai.

Italijoje išleistuose leidiniuose pateikiami maldų ir mąstymų tekstai, skirti nužudytiems misionieriams atminti tiek asmenišku susikaupimu, tiek bendruomeninėmis pamaldomis. Pristatytas taip pat dienos šventimo temos „Pralietas už jus ir visus žmones“, paaiškinimas. Nužudytų misionierių dienos tema yra Mišių liturgijoje kartojami Jėzaus žodžiai, ištarti per Paskutinę Vakarienę, paduodant mokiniams taurę. Tema skatina susimąstyti apie slėpinį, kuris glūdi šiuose Jėzaus žodžiuose ir apie jų ryšį su misionierių, svečiose šalyse skelbusių Jėzaus Evangeliją, kankinyste. Šie žodžiai primena, kad Mokytojas mirtį priima kaip visišką savęs paaukojimą Dievui už pasaulio išganymą. Duodamas savo aukos taurę visiems jo puotos dalyviams, Mokytojas skelbia, jog ir mokiniai yra jo mirties išganančios galios, o drauge ir naujosios sandaros, dalyviai. Jėzaus vardan visų praliejamo kraujo auka įveikia laiką ir erdvę bei kviečia jį priimančius būti vienybės ir meilės liudytojais. O tobulą vienybę ir meilę liudija tie misionieriai, kurie savo pavyzdžiu ragina kiekvieną krikščionį Evangeliją išgyventi radikaliai, ją nuosekliai liudyti gyvenimo ir darbo aplinkoje.

Popiežiškosios misijų darbų kongregacijos jaunimo sąjūdžio inicijuota metinė diena už nužudytus misionierius šiemet buvo švenčiama jau šešioliktą kartą. Dienos minėjimo proga surinktos solidarumo rinkliavos aukos šiemet skiriamos Irako jaunimo pastoraciniam centrui. Kaip kasmet, parapijos, vienuolinės bendruomenės, kunigų seminarijos ir naujokynai pagerbė nužudytų misionierių atminimą maldos vigilija, Eucharistijos adoracija ir Kryžiaus kelio stotimis pagal kankinio palaimintojo Franco Jegeršteterio apmąstymus.

* * *

Nacių režimo metų rezistentas Francas Jegeršteteris yra vienas naujausių Bažnyčios palaimintųjų, iškeltas į altorių garbę Austrijos Linco katedroje popiežiaus Benedikto dekretu 2007 metų spalio 26 dieną.

Paprastas austrų valstietis Francas, trijų vaikų šeimos tėvas, pranciškonų tretininkas, laikė nacių ideologiją ir veiksmus priešingais jo išpažįstamoms krikščioniškoms vertybėms ir Evangelijos Tiesai. Pakartotinai šaukiamas į Vokiečių armiją Francas ne tik atsisakė eiti kariauti, bet ir ėmė atvirai priešintis Trečiajam Reichui. Jis daug meldėsi, pasninkavo, su žmona Franciska gyveno labai pamaldų gyvenimą, giliai įsitikinęs, jog jokia žemiška valdžia negali pavergti sąžinės.

36 metų Francą naciai suėmė Lince ir išvežė į Vokietiją 1943 metais. Palaimintasis Berlyno Tegel kalėjimo kapelioną užtikrino, jog jis ir žmona Franciska jautėsi giliu ryšiu suvienyti su Jėzaus patirtomis kančiomis. Šis žinojimas jį ypač guodė ir stiprino. Jėzaus kančios jam atrodė kaip naujos dvasinės jėgos versmė. Tačiau kapelionui palaimintasis pasakojo, jog kliaujasi ne vien Didįjį penktadienį pažemintu ir išniekintu Kristumi, bet ir Velykų rytą mirtį nugalėjusiuoju.

Francui Jegeršteteriui buvo nukirsta galva Brandenburge 1943 m. rugpjūčio 9 dieną. Popiežius nustatė kankinio Franco Jegeršteterio liturginę šventę minėti jo krikšto dieną – gegužės 21-ąją.

Parengta pagal VR

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija