„XXI amžiaus“ priedas apie gyvybės apsaugą Nr.6 (127)

2011 m. birželio 17 d.


PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos


 

Seimo nario liberalizmas grįstas melu

Dr. Aurelijus Veryga

Seimo narys Erikas Tamašauskas buvo vienas iš tų Seimo narių, kurie viešai piktinosi vyskupų ketinimais viešinti už alkoholio prekybos liberalizaciją balsavusių Seimo narių pavardes.

Kodėl ketinimai viešinti nuveiktus darbus sukėlė pasipiktinimą? Ko gero, į tai atsako Seimo nario atliktų darbų sąrašas. E. Tamašauskas buvo vienu pagrindinių iniciatorių teikiant įstatymų pataisas, kuriomis siekta atpiginti alkoholinius gėrimus, prailginti naktinės prekybos alkoholiu laiką, įteisinti naminės degtinės gamybą, panaikinti turintį įsigalioti alkoholinių gėrimų reklamos draudimą ir pan.

Šis Seimo narys ne tik nuolat teikia pataisas, kurios prieštarauja Seimo priimtiems valstybės alkoholio kontrolės principams, Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijoms, moksliniams tyrimams, tačiau ir nuolat skleidžia melagingą informaciją, kuria klaidina Lietuvos žmones ir savo rinkėjus. Todėl kiekvienas potencialus rinkėjas turėtų žinoti šią informaciją, kad galėtų apsispręsti, ar rinkti kitai Seimo kadencijai profesionalius melagius.

Alkoholinių gėrimų reklamos draudimo atšaukimas. E. Tamašauskas teigė, kad reklamos draudimą numatanti įstatymo pataisa buvo priimta, nes Seimo nariai pasimetė. Pasak jo, tuo metu teko spręsti užgriuvusias krizės problemas, buvo priiminėjami „naktiniai“ įstatymai, todėl pasinaudojant tokia suirute ir buvo „prakištos“ įstatymo pataisos. Faktas: minimos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos buvo pasiūlytos Seimo vadybos sudarytos darbo grupės, kurioje buvo ir alkoholio gamintojų atstovai bei kitos suinteresuotos pusės. Būtent alkoholio gamintojai, o ne radikalūs veikėjai pasiūlė įtraukti visišką alkoholio reklamos draudimą nuo 2012 metų su sąlyga, kad nebus ribojama alkoholinių gėrimų reklama dienos metu. Atsitiko taip, kad Seimui pakako drąsos priimti reklamos alkoholinių gėrimų reklamos apribojimą ir neišbraukti siūlymo dėl visiško reklamos draudimo. Diskusijos vyko labai ilgai ir kalbėti apie kokį nors skubotumą, manau, yra nekorektiška.

Pasisakymas dėl LR Prezidentės kalbos. E. Tamašauskas pareiškė: Prezidentė turėtų vienodai vertinti visą mūsų pramonę, neišskirdama nė vienos šakos, nes kiekviena jų, kaip ir alkoholio gamintojai, siekia pelno. Stebiuosi, kad buvo išskirti alkoholio pramonės lobistai. Lobizmo įstatymas Lietuvoje galioja, užsiregistravę lobistai turi teisę veikti, nesvarbu, kokiai verslo šakai jie atstovauja. Faktai: Seimo nariui derėtų žinoti, kad Seimo priimtuose dokumentuose įtvirtintas siekis ne didinti alkoholio bendrovių pelną, bet mažinti alkoholio vartojimą. Tokią nuostatą yrą patvirtinęs ir LR Konstitucinis Teismas. Kitas netikslumas: tiek aludariams, tiek kitiems alkoholio gamintojams atstovaujantys veikėjai nėra registruoti kaip lobistai ir jokios lobistinės veiklos nedeklaruoja. Tą Seimo narys būtų pastebėjęs, jei atidžiau sektų Seimo komitetų posėdžius, kuriuose kiekvienas lobistas privalo prisistatyti.

Alkoholinių gėrimų akcizo mažinimas, prekybos alkoholiu laiko pailginimas. 2010 metais paskelbta informacija, kad Lietuvoje per vienerius metus 30 proc. (nuo 1475 iki 1019) sumažėjo mirusių dėl alkoholio vartojimo, 40 proc. sumažėjo neblaivių vairuotojų sukeltų eismo įvykių skaičius, 7,5 proc. sumažėjo socialinės rizikos šeimų apskaitoje įrašytų girtaujančių šeimų skaičius, per pastaruosius dvejus metus 31 proc. sumažėjo alkoholinių psichozių skaičius ir 27 proc. sumažėjo apsinuodijimų alkoholiu ir jo surogatais skaičius. E. Tamašauskas kaip užsuktas kartojo, kad vartojimas nemažėja ir auga nelegali prekyba, kontrabanda ir panašiai, tačiau nepateikė jokių konkrečių duomenų. Keisčiausia, kad tą patį apie nelegalią prekybą kalbėjo ir Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, kurio pareiga yra užtikrinti šių reiškinių kontrolę.

Jo teigimu, nelegali prekyba auga dėl išaugusių akcizų ir apribotos naktinės prekybos alkoholio, nes taip ministrui sakė alkoholio gamintojai. Keista, kad vidaus reikalų ministras, savo rankose turintis visą informaciją apie policijos ir kitų tarnybų darbą, svarbesne informacija laiko alkoholio gamintojus. E. Tamašauskui buvo visiškai nusispjauti į Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos komisijos ir kitų institucijų mokslinius tyrimus, kad prekybos alkoholiu laiko ilginimas padidina smurtinių nusikaltimų skaičių ir bendrą (kartu ir nelegalaus) alkoholio vartojimą. Pasak E. Tamašausko, „alkoholio prekybos laiko ribojimas gali skatinti ir nepilnamečių alkoholinių gėrimų vartojimą. Šešėlinės prekybos vietose nėra jokių saugiklių, todėl prekeiviai dažniausiai net neprašo jaunuolių asmens dokumentų.“ Turbūt sunku būtų sugalvoti kvailesnį teiginį.

Siūlymai legalizuoti naminės degtinės gamybą. 2010 metais Seimas po pateikimo buvo pritaręs parlamentarų Petro Auštrevičiaus, Vaidoto Bacevičiaus, A. Endzino ir E. Tamašausko pasiūlytam Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo projektui, numatančiam galimybę gaminti ir parduoti ribotą kiekį – iki 1000 litrų per metus – ne stipresnės nei 65 laipsnių naminės degtinės kaimo turizmo sodybose kaip tradicinio kulinarinio paveldo produktą. Įdomu, kaip naminė tapo paveldu, jei visada buvo nelegali? Labai panašu į savotišką kriminalinį paveldą, kurį vargu ar verta saugoti ir puoselėti.

Aurelijus Veryga – gydytojas psichiatras, biomedicinos mokslų daktaras, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentas, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas 

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija