Atnaujintas 2001 m. lapkričio 23 d.
Nr.88
(997)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Ora et labora
Laikas ir žmonės
Susitikimai
Mums rašo
Aktualijos
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai

Nejaugi viskas tik blogai?

Prisimenu prieškario nepriklausomą Lietuvą, kai žiniasklaida daugiausia skelbė tai, kas gera, gražu, kilnu, garbinga, todėl nekėlė panikos, baimės, nekūrė blogo Lietuvos įvaizdžio. Ir todėl žmonės stengėsi būti geri, dori, kilnūs, darbštūs, norėjo vieni kitiems padėti, užjausti. To mokė ir skatino žiniasklaida. Nors gyvenimas ir nebuvo labai saldus, jis nebuvo ir toks beviltiškas, kaip dabar vaizduojama. Aš nė nekalbu apie pokarį, sovietmetį, kai buvo nutylimos visos negerovės, o tai, kas gera, buvo hiperbolizuojama, garsinama. Ypač aukštino komunistų partiją, jos valdžią, nors jie nebuvo nei geri, nei dori... O kas šiandien darosi žiniasklaidoje... Atrodo, laikraštininkai tarpusavyje lenktyniauja, kas daugiau blogybių aprašys. Štai H.Daktaras - vos ne didvyris. Kiek jam ir jo paleidimui anksčiau laiko buvo skirta dėmesio... Aprašinėjama, kaip kas elgėsi, kaip kaimynė nušluostė lango stiklą, kad pamatytų grįžtantį "didvyrį". Panašu, kad žiniasklaidai labiau rūpi aprašyti visas smulkmenas iš nusikaltusiųjų gyvenimo. Štai ir kyla ne vienam pagunda bent taip išgarsėti, būti žinomu. Ir tame "išgarsėjime" nėra gėdos, tik noras, kad apie jį rašytų, kuo daugiau žinotų. Taip ir garsina tokius "didvyrius" žiniasklaida...
Anksčiau žmonės norėjo būti geri, neišsiskirti, nes būtų gėda, negarbė ne tik jam, bet ir artimiesiems, kaimui. Dabar blogis taip išgarsintas, kad vis atsiranda norinčių būti nors ir blogais, bet garsiais, turtingais. Tačiau jei Lietuvoje, žiniasklaidos manymu, tiek daug blogio ("kokia Lietuva, - o ji nepriklausoma, - tokia ir žiniasklaida"), leidžiama suprasti, jog bloga yra ir nepriklausoma Lietuva. Gal reikėtų sakyti, kokia žiniasklaida, tokios ir žinios. Nemato gerumo, todėl skelbia tik blogį, nes pati nėra gera, objektyvi. Viena žiniasklaida mato tai, kas gera, ir skelbia geras žinias, kita - kas bloga, todėl žinios blogos. Reikia objektyvios žiniasklaidos, kuri matytų viską, o svarbiausia - kurtų gėrio, grožio įvaizdžius.
Aš netikiu, jog visur - tik blogis, nėra nieko gero. Jei blogio būtų daugiau, kaip galima spręsti pagal žiniasklaidą, negu gėrio, Lietuva seniai būtų žuvusi. O gal kai kam to labai norisi? Deja, taip nėra. Vadinasi, kai kuri žiniasklaida (mano manymu, pagal užsakymą) kelia paniką, sumaištį, menkina nepriklausomos Lietuvos įvaizdį, žadina nostalgiją sovietmečiui, gąsdina, rašydama tik apie negeroves, kurių, tiesą sakant, yra daug mažiau negu gėrio, grožio, doros sąžiningumo, darbštumo, patriotizmo.
Ir dar. Nesuprantu, negi žmonėms blogis įdomesnis už gėrį, kad kriminalais, žiaurumu žavimasi, kad ateitis vaizduojama baisi?

Vincas STEPONAVIČIUS

Krekenava, Panevėžio rajonas

© 2001 "XXI amžius"

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija