Atmintis
Bernardas Brazdžionis Jonas Juškaitis
Laiškai 19822002 metais
(Tęsinys. Pradžia 2011 m. nr. 88,
90,
92,
94,
2012 m. nr. 9,
13,
16)
|
Atvirukas gautas paštu iš Romos
Laisvosios Europos radijui
Aušra Marija Jurašienė buvo
parengusi visą laidą, kaip
Brazdžionis 1987 metais Vatikane
per iškilmingą Lietuvos Krikšto
jubiliejaus minėjimą skaitė
artimiems žmonėms dedikuotus
eilėraščius. Poeto skaitomą
perdavė šį vieną, pasiųstą
į Vilnių atviruku. Prospekte
netoli Vagos sutikau bendrakursį
Vytautą Vitkauską, kuris pabėgo
į pirmą pasitaikiusį kiemą:
Kaip tu nebijai, apie tave
Laisvoji Europa kalba!?
|
Gerbiamasis,
Jums buvau pasiuntęs sveikinimą Kalėdų proga, taip pat gavau
ir Jūsų. Apie sausio vidurį siunčiau atviruką aštuoniasdešimtmečiui.
Bet štai šiandien atėjo dar vienas Jūsų laiškas sveikinimas su
žaismingais pašmaikštavimais. Antroj pusėj voko pastebėjau, kad
adresas jau kitas.49 Kaip čia yra? Sveikinau senuoju,
ir man būtų nesmagu, jeigu laiškas neateitų. Todėl siunčiu dar antrą
tokį patį atviruką ir (kiek atsimenu) rašau tą patį, ką buvau parašęs
pirmame.
Kuo gražiausius linkėjimus perduoda ir mano žmona, taip pat Jūsų poezijos mylėtoja.
Kažkada buvau minėjęs, kad Lietuvoje ketinama išleisti A. Giedriaus kūrybos. 1985 m. pasirodė pasakų pluoštelis Sutemų šnekos. Ta proga pernai parašiau Pergalei apie A. Giedrių ir jo leistus žurnalus (Jurbarke) Žiburėlį su Saulute. Suminėjau visus bendradarbius, ištyrinėjęs žurnalus. Jums, berods, rašiau iš vaiko atminties, kad, jei neklystu, Saulutėje esama ir Vytės Nemunėlio eilėraščių. Deja, dabar tikrindamas neradau. Pažiūrėjau pas mus išleistą tritomę enciklopediją ten Jūsų pavardė nurodyta. Taip ir nesusigaudau ar aš apsirikau, ar jie. Mūsų enciklopedijose pilna faktinių klaidų, nekalbant jau apie kitką. O gal ne tuo slapyvardžiu Jūsų buvo pasirašyta? Man įdomu: jeigu aš neradau, versdamas lapelį po lapelio (komplektuose trūko dviejų numerių, bet metiniai turiniai buvo gale), tai iš kur enciklopedijai rašęs žmogus galėjo rasti?
Tą straipsnelį Pergalė žada spausdinti.50 Gal
man galėtumėte parašyti, ar tikrai bendradarbiavote, patikslinčiau
Saulutės autorius.
Su šiltu jausmu
Jūsų J. Juškaitis
Vilnius,
1987.I.21.
49 Išsikėlė į Los Angeles, India St. California.
50 Jurbarke Antano Giedriaus leistas žurnalas vaikams
Saulutė (19251931 metais). Kitame numeryje bus jubiliejinio 1929
metų numerio viršelis. Ten pat 19201924 m. įsteigęs redagavo ir
leido Žiburėlį.
Didžiai Gerbiamas,
Liepos pradžioje išvažiavau iš Vilniaus pasidairyt po vasarą. Neseniai trumpam sugrįžęs radau Jūsų atviruką su gražiu eilėraščiu. Rašyta Romoje. O štai dabar man dar didesnis netikėtumas: išgirdau, kaip jį skaitėte, kad jis dedikuotas man, įrašas iš amžinojo miesto mūsų tautos krikšto minėjimo dienomis. Iškilmių tada klausiausi per radiją, girdėjau kalbant ir Jus, ir daug kitų lietuvių. Ten savo širdimi ir pats buvau
Esu nepaprastai sujaudintas, kad aš, tylus žmogus, Jūsų buvau prisimintas ir pagerbtas, o mano darbeliai vertinami.
Tikriausiai atėjo mano sveikinimai (Jūsų aštuoniasdešimtmečiui
siunčiau netgi du skirtingais adresais, vieną su laiškeliu, dalijausi
ir Velykų džiaugsmu). Straipsnelis, kurį prieš metus parašiau apie
A. Giedrių, pagaliau išspausdintas Pergalės 8 nr.51
Ar Saulutėje bendradarbiavote, iš Jūsų patvirtinimo negavau.
M. Martinaitis birželio pabaigoje man kalbėjo, kad į Maironio paminėjimą Vilniuje spalio mėnesį, atrodo, pakviesti ir esate sutikę atvažiuoti ir Jūs su L. Andriekumi. Ar tai tiesa? Klausinėjau ne vieną, bet kiti klaustieji nežino. Jeigu toks stebuklas būtų ir tikrai sužinočiau, gal ir man kur pasitaikytų proga bent Jūsų autografą ant senos knygos gauti
Su šiltu ir pagarbiu jausmu
Jūsų J. Juškaitis
Vilnius,
1987.VII.30.
51 Antano Giedriaus pasakų keliais, p. 86.
87.8.12
|
Šis Ex Librisas gimtadienio
dovana iš Lietuvos. |
Mielas Kolega,
Dabar jau skubu atsakyti, kad neužsitęstų vėl, kaip su atsakymu į anuodu laišku su gimtadienio sveikinimais. Gavau abudu ir esu labai dėkingas už atsiminimą. Atsakymas užsivilkino dėl labai paprastų priežasčių keliantis į kitą gyvenvietę visi popieriai susimaišė ir trunka daug laiko, kol viskas susiklostys į seną vagą. Biblioteka dar ir dabar neišimta iš dėžių. O knygoms dar ir lentynų nėra. Be to, dar kelionė į Romą. Kaštavo ir laiko ir sveikatos. Juk ir energijos šitame žmogaus amžiuje nebe per daugiausia. O vasarą dar ir karščiai. Šilima irgi slegia, nors pagal liaudies pasakymą šilima kaulų nelaužo. Laužo nelaužo, bet nuotaiką slegia. Šiandien pirma diena po kelių savaičių vėsesnė. Tat ir mašinėlė geriau kala.
Sakote, girdėjęs, kad esu (kartu su L. Andriekum) pakviestas į Maironio gimimo sukakties minėjimą. Kvietimo nesu gavęs, ir pirmą kartą tokią įdomią mintį girdžiu. Maironis man labai rūpi (neseniai išleidau jo lenkiškai rašytą poemą Nuo Birutės kalno. Į lietuvių k. mano paprašytas išvertė Faustas Kirša). Aš manau, kad naujiems vėjams papūtus, bus atitaisyta skriauda tautos atgimimo dainiui ir sukakties proga bus grąžintas pakeistas antkapio užrašas.
Jei turėtumėt progos, dalyvaukite minėjime ir paskui parašykite man savo įspūdžius. Labai lauksiu.
Mano naujas poezijos rinkinys Po aukštuoju dangum jau surinktas taisau korektūras.
Kolegiškai
Bernardas Brazdžionis
Didžiai Gerbiamas,
Nesiskubinau atsakyti į rugpjūtyje Jūsų man parašytą laišką. Laukiau Maironio minėjimo. O jo banga nusirito per visą Lietuvą ir bangavo ištisą mėnesį.
Visko būta. Šiemet, sulenktas nesveikatos, nelabai kur pats galėjau pasikilninti, todėl, kaip tikras dalyvis, nedaug ir paliudyti galėčiau. Bet susidariau tokią nuomonę: Maironis tautai reiškia. O gal teisingiau didesnė dalis tautos Maironiui gyva. Aš visada sakydavau, kad Maironis mūsų reikšmingiausias poetas ir mums reikšmingesnis negu vokiečiams Gėtė. Nuo mažens nesutikau žmogaus, kuris nebūtų žinojęs Maironio, nebūtų jo kūrinių dainavęs ar giedojęs. Nors apie meno aukštybes didžiuma tų žmonių nenusimanė. Vadinas, Maironio kūryboje sutelkta visa tautos gyvybė.
Dabar Maironis minėtas gana plačiai pradedant iškilmėmis Vilniuje dramos teatre su televizijos transliacija, dvi dienas trukusia konferencija Mokslų akademijoje, tikinčiųjų susirinkimu Kaune prie Katedros ir t. t., baigiant renginiais mokyklose, paprasčiausiose bibliotekose ar kur kitur. Nežinau, ar visą spaudą gaunate, daug kas ten buvo aprašyta ir išspausdinta, mokslinės konferencijos pranešimai ir paskaitos numatomi išleisti Maironiui skirtame Literatūros ir kalbos tome. Minėjo, kaip kas išmanė nuo rimčiausio dėmesio vertų kalbų, nebūtinai tik didelių mokslininkų, bet ir paprastų žmonių, iki
nusišnekėjimų. Gal iki šiol dar nė vienas poetas taip ilgai nebuvo minimas. Sunku pasakyti, kiek čia reiškė Maironis, kiek pasikeitusi padėtis. Mane labiausiai domino, ką žmonės dabar apie Maironį kalbės? Iš to galima spręsti, kas jie
Svarbiausia kalba tose kalbose laikau leidimą kalbėti Maironiui. Jau pasirodė jo raštų pirmasis tomas lyrika 50000 egz. tiražu. Toks, kokį buvo parengęs pats poetas. Patikrinau sudėta viskas, parašyta didžiąja raide Dievas ir visa kita, ką poetas ja rašė. Dar du tomai poemos ir dramos turi išeiti kitais metais. Leidinys prenumeruojamas, buvo daug norinčių užsisakyti, visiems neužteko. Bet kol kas visuose knygynuose stovi. Jeigu per tris mėnesius prenumeratoriai neturi laiko atsiimti, tai
Tiek to. Jų dar neteisiu. Šiemet R. Šilbajoris buvo Vilniaus
universitete su paskaitomis. Teko ir man pasiklausyti.52
Girdėjau, kai paskui Amerikoje sakėsi, kad, užlipęs į Gedimino pilį,
kažkodėl ašarų iš akių neišspaudė. Gal kad, anot jo, buvo pasiutusiai
šalta ir šaltis sušaldė ašaras, gal dėl ko kito. Taip ir aš į renginius
Maironio atminimui žiūrėjau su didžiausiu dėmesiu, tačiau be ašarų.
Gal kad labai gerai žinau Maironį ir jo visą poeziją galiu iš atminties
padeklamuoti, gal kad ašaras išlaisčiau anksčiau, kai Maironį šalčiai
šaldė, o gal kad ašarų reikėtų pasitaupyti ne džiaugsmui, bet liūdesiui
dėl tų, kuriems Maironis reiškia visai ką kita arba nereiškia
nieko.
Neseniai per televiziją buvo parodytas Maironio antkapis Kauno Katedros sienoje. Lenta balta. Skaičiau, kad restauruota dail. Daugirdo išpuoštoji Maironio svetainė. Pažiūrėsim. Pavasariop nuvažiuosiu į Kauną. Ko savo akimis nematau, apie tai kalbėti negaliu. Ir dėl renginių, kuriuose pats nedalyvavau, vieni pasakoja vienaip, kiti kitaip. Lygiai kaip tas gandas, apie kurį Jums rašiau, kad žadate atvažiuoti. Dabar man kažkaip ir nepatogu.
O trumpai drūtai tariant, reikia džiaugtis. Pasijudinta iš vietos
Lapkričio 5 d. pasiunčiau Jums naują savo eilėraščių knygą Anapus gaiso su dedikacija. Tikiuosi, kad ateis. Pasiunčiau ir dar keliems rašytojams į Ameriką. Galėčiau atsiųsti ir mūsų spaudos, sakysim, su Maironiui skirtomis publikacijomis, straipsniais, kuriuose prisimenamas Jūs (Nemune, Švyturyje) arba kad ir tą V. Vanago išleistą Lietuvių rašytojų sąvadą, apie kurį Jums anksčiau esu rašęs, žodyną, kur surankioti ir suminėti beveik visi lietuvių rašto žmonės, net mažut mažutėliai. Betgi nežinodamas, ar iš kitur negaunate, susilaikau.
Ateinančiais metais žadama išleisti, kaip dabar Maironio, ir V. Kudirkos raštus, Vijūko-Kojelavičiaus Lietuvos istoriją. J. Aisčio poezija turėtų pasirodyti dar šių metų data. Žiūrėsim, kas ten bus.
Kai Los Angele drebėjo žemė, prisipažinsiu, smarkiai nugandino
ir mane.53
Sveikinu su garbingais apdovanojimais, nauja knyga54,
linkiu džiaugsmingų šventų Kalėdų, geriausios kloties ir sveikatos
naujaisiais metais.
Širdingai Jūsų J. Juškaitis
1987.XII.14.
52 Mano studijų laikų 34 auditorijoje. Apie L. Tolstojų
ir rusų literatūrą. Pertraukos metu teko susipažinti, o kitą vakarą
ir susitikti pas Eugenijų Ignatavičių (dar dalyvavo Juozas Aputis,
Albertas Zalatorius). Parvykęs per Laisvosios Europos radiją pasakojosi
Lietuvos įspūdžius.
53 Dėl to, kad Brazdžionis jau ten apsigyvenęs,
o žemės drebėjimas buvo didelis.
54 Lietuvos Krikšto 600 metų jubiliejaus proga
B. Brazdžionis 1987 metais Šventojo Tėvo Jono Pauliaus II buvo apdovanotas
ordinu Pro Ecclesia et Pontifice (Už Bažnyčią ir Popiežių).
Vėliau (1997) gavo aukščiausią Vatikano apdovanojimą Šv. Grigaliaus
Didžiojo ordiną. Rinkinys Po aukštaisiais skliautais išėjo 1989
metais, bet paruoštas jau tada ir nuolat minimas laiškuose.
© 2012 XXI amžius
|