Tautos šventovės atstatymo autorius
AA doc. Antanas Algimantas Sprindys (1928 02 282018 01 30)
Sausio 30 dieną mirė ilgametis Paminklinės Kristaus Prisikėlimo bažnyčios Atstatymo komiteto narys, Paminklinės Kristaus Prisikėlimo bažnyčios atstatymo autorius, Vytauto Didžiojo Karo muziejaus sodelio atkūrimo ir buvusių paminklų atstatymo iniciatorius, žymus Lietuvos architektas, docentas Antanas Algimantas Sprindys.
Jis gimė 1928 m. vasario 28 d. Šiauliuose, inteligentų šeimoje. Nuo 1934 metų mokėsi Šiaulių pradžios mokykloje, Šiaulių berniukų gimnazijoje. 19431946 metais Mažeikių gimnazijoje ir Viekšnių vidurinėje mokykloje. Gimnazistui ėjo septyniolikti metai, kai Antrojo pasaulinio karo grėsmių akivaizdoje įstojo į Telšių kunigų seminariją. Tikslo tapti kunigu neturėjęs, piešimui gabus jaunuolis nuo 1946 metų studijavo Kauno valstybinio universiteto architektūros fakultete, o studijas baigė 1952 metais Kauno politechnikos institute. Nuo 1952 metų architektas darbavosi Kaune, 19761987 metais buvo Kauno miesto vyr. architektas. Dar studijų metais Algimantas pradėjo projektuoti, dirbo pas architektus Kazimierą Šešelgį, Jokūbą Perą, Adolfą Lukošaitį. Jis prisidėjo prie įvairių projektų, užsakymų, nuo kurių gaudavo šiokį tokį atlygį, taip padėdamas pragyventi ir tėvams. Pats Algimantas norėjo būti grafiku, bet tėvai patarė rinktis architektūrą, nes dailininkai mažai uždirba.
Doc. A. Sprindžio šeima architektūriška žmona ir du sūnus irgi architektai. Arch. A. Sprindys atsiminimuose rašo: Mūsų laikais buvo kitaip. Viskas labai pajudėjo į priekį, pasikeitė, jau nebedirbama ant lentos, prieš 20 metų nė nebūtum pagalvojęs, kad projektuojama bus taip šiandien kompiuteriu.
Prabangi universalinė parduotuvė Merkurijus (1983) vienas ryškiausių architekto A. Sprindžio kūrybinės biografijos ženklų. Dėl savo didelio tūrio, laiptinės bokšto, išskirtinės padėties ir reprezentatyvaus puošnumo buvo viena svarbiausių sovietmečiu sukurtų Kauno Naujamiesčio architektūros dominančių. 2009 metų vasarą Merkurijus buvo karštligiškai nugriautas, nepaisant architektūrinių verčių. Vieni iš svarbiausių architekto darbų istorinio Karo muziejaus sodelio atnaujinimo suplanavimas ir Laisvės paminklo atstatymas (19981990). Arch. A. Sprindys gyvai domėdavosi statomu pastatu, dažnai lankydavosi ir stebėdavo darbų eigą. Nors kai kurių jo projektuotų pastatų universalinės parduotuvės Merkurijus, kavinės Kaukas, aludės Rambynas šiandien nėra išlikusių, bet jų autoriaus ir mūsų atmintyje šie pastatai yra gyvi.
Architektui mieliausia buvo prisidėti atkuriant Paminklinę Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčią. Į jos atstatymo komitetą 1993 metais pakviestas architektas pasižymėjo kuklumu, nuoširdumu, dirbo nepaprastai atsakingai, pasiaukojamai, jausdamas pareigą. 2001 metais baigęs Paminklinės Kristaus Prisikėlimo bažnyčios atstatymo darbus, Algimantas suprojektavo antkapius Bazilikos šventoriuje. 2006 metais Kristaus Prisikėlimo parapijos pastoracinės tarybos nutarimu už Paminklinės Prisikėlimo bažnyčios atstatymo projekto įgyvendinimą architektas buvo apdovanotas padėkos ženklu Paminklinė Kristaus Prisikėlimo bažnyčia.
Vasario 3 dieną A. Sprindys palaidotas Petrašiūnų kapinėse.
Kristaus Prisikėlimo parapijos informacija
© 2018 XXI amžius
|