Alkoholio pramonė nubaus mažiau geriančią Lietuvą?
Kai tik tapo aišku, kad Vyriausybės ketinimai didinti alkoholio akcizą yra realūs, žiniasklaidoje pasipylė gąsdinantys straipsniai. Alkoholio pramonės atstovai, anksčiau kartoję, kad akcizus didinti neveiksminga, prabilo apie tai, kad juos padidinus, alkoholio vartojimas sumažės taip stipriai, kad su alaus pramone susijusioms šakoms teks atleisti 2600 darbuotojų. Jeigu lietuviai gers mažiau, Lietuvos valstybei grasinama nuostoliais ir bedarbių miniomis. Mažiau vartodami gal net pakankamai užgausime krepšinio religiją, kad tai užtrauktų šaliai nediduką žemės drebėjimą.
Tikriausiai turėtume skubiai kreiptis į sportininkus, sporto sirgalius ir liberalus, prašydami išgerti tiek, kad pramonė nepritrūktų pinigų Lietuvos žmonėms įdarbinti. Daugybę metų alaus pramonė kantriai rėmė sportą, tik jų dėka sportininkai vikrūs, stiprūs ir sveiki, sirgaliai patriotiški, tad atėjo laikas atidirbti. Galėtų ir pramonės vadovai prisidėti, su šeimomis daugiau suvartoti savo gaminamos produkcijos. Tauta vargu ar pajėgs išgerti tiek, kad išlaikytų norinčios didėti alaus pramonės pelnus. Visiems pasiaukojusiems išgerti tiek, kiek reikia alaus pramonei darbo vietoms išsaugoti, iš sumokėtų mokesčių dėkinga tauta finansuos kokybišką gydymą ir reabilitaciją priklausomybės ligų centruose, už ES lėšas atnaujintuose ligoninių skyriuose, ant rankų nešios ir jaukiuose invalido vežimėliuose stumdys.
O gal viskas tik į gera? Ekonomikai augant atleisti darbuotojai nesunkiai ras kitą darbą: žiniasklaidoje gausu straipsnių, kad darbdaviams trūksta galinčių dirbti gerai apmokamose ir visuomenei naudingose šakose. Pramonininkų skundai, kad nėra ką įdarbinti už 5000 litų teikia vilčių, kad žmonių, atleistų iš įmonių, kuriose net streikuoti draudžiama, gyvenimo kokybė reikšmingai pagerės. Jeigu alaus vartojimas išties sumažės penktadaliu, kaip prognozuoja aludarių gildija, neabejotina, kad pagerės Lietuvos gyventojų fizinė ir psichikos sveikata, sumažės mirtinų avarijų, savižudybių, nelaimingų atsitikimų, žmogžudysčių ir chuliganizmo, Lietuvos vaikai taps laimingesni ir jų mokymosi rezultatai bus geresni, šeimose bus daugiau santarvės, o šalyje pilietiškumo.
Padidinkime akcizą, išleiskime alaus pramonę atostogų. Tegul pailsi.
Nijolė Goštautaitė Midttun
© 2014 XXI amžius
|