Tropikų skonio nuodai
Europos Komisijos duomenimis, rūkoriai vidutiniškai praranda 14 savo gyvenimo metų, o 94 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti jaunesni nei 25-erių. Būtent dėl šios priežasties, norint mažinti rūkančiųjų skaičių, galvojama ne tik apie pagalbą metantiems rūkyti, bet ir apie tuos, kurie dar nepradėjo tai daryti. Siekiant žalingą rūkymo įprotį daryti nepatrauklų vaikams ir jaunimui, Europoje numatoma drausti būdingo kvapo ar skonio tabako gaminius, kurie savo patrauklumu ne tik labiausiai veikia jaunimą, bet ir palengvina priklausomybę nuo nikotino.
Europos Komisijos planai
Tabako produktų direktyvoje, kurią šiuo metu peržiūri Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba, numatyta drausti būdingo kvapo ar skonio, pavyzdžiui, vaisių ar šokolado, tabako gaminius. Norima uždrausti priedus, susijusius su energija ir gyvybingumu (pvz., kofeinas ir taurinas), arba sudarančius įspūdį, kad produktai naudingi sveikatai (pvz., vitaminai). Direktyvoje numatyta neleisti kvapiųjų medžiagų naudoti filtruose, popieriuje arba pakuotėse, o gaminių, kurių toksiškumas ar priklausomybės sukėlimo savybės yra padidėję, neleisti pateikti rinkai.
Malonesnis skonis trumpesnis gyvenimas
Dėl jau šiuo metu tabako gaminiuose naudojamų priedų ir paties tabako degimo tabako dūmuose jau ir taip randama daugiau nei 4000 cheminių medžiagų, įskaitant 90 kancerogenų ir daugiau nei 400 kitų toksinų. Cigaretėms pagaminti reikalingi rišikliai, dažikliai bei įvairios drėkinimo medžiagos. Rūkydami žmonės ne tik patys nuolat kvėpuoja cheminėmis medžiagomis, bet ir verčia tai daryti aplinkinius.
Mentolis, vanilė, kofeinas medžiagos toli gražu nebūtinos cigarečių gamybai. Jų tikslas padidinti cigarečių patrauklumą jauniems vartotojams ir sustiprinti priklausomybę. Spalvingos pakuotės, malonūs aromatai sudaro iliuziją, jog šie gaminiai mažiau žalingi, pagerina jų skonio savybes.
Cukrus ir jo priedai (fruktozė, gliukozė, vaisių sultys, medus) pagerina skonį, sumažina tabako dūmo aštrumą, padidina priimtinumą, yra rišamoji medžiaga, drėkiklis. Rūkant tabako gaminius su tokiais priedais pagaminamos kancerogeniškos ir genetiškai žalingos medžiagos.
Mentolis turi šaldomąjį poveikį, mažina skausmą, jautrumą nikotinui, galimai slopina nikotino metabolizmą, leidžia tabako dūmui giliau patekti į plaučius, galimai slopina kancerogeninių medžiagų pasiskirstymą. Taigi cigaretės su mentolio priedu maskuoja erzinantį tabako dūmų skonį ir leidžia lengviau įkvėpti, padidina priklausomybės ir vėžinių susirgimų riziką.
Saldymedis subalansuoja ir pasaldina tabako dūmo skonį, padidina skonio priimtinumą, palengvina pradėjimą rūkyti, sustiprina priklausomybę. Degimo metu išsiskiria kancerogeninė medžiaga (benzolas), galimai kancerogeninė medžiaga (acetaldehidas), toksinės medžiagos (toluolas, fenolis), aldehidai.
Nepagrįsti vartotojų lūkesčiai
ES sveikatos komisaro Tonio Borg teigimu, vartotojų nebegalima apgaudinėti. Tabako gaminiai turi atrodyti kaip tabako gaminiai, jie turi išlaikyti savo skonį, ir šiuo pasiūlymu užtikrinama, kad patraukliomis pakuotėmis ir kvapiosiomis medžiagomis nebus naudojamasi kaip rinkodaros strategija, sako Tonio Borg.
Viena pagrindinių priežasčių, kodėl siūloma drausti būdingo kvapo ir skonio tabako gaminius, jų manipuliacinė galia. Mentolis nepaverčia cigarečių mažiau žalingomis, o bananų skonis naudingomis, tačiau spalvinga pakuotė, žadanti tropinius pojūčius, daro įtaką jaunam vartotojui, kuriam pradėjus rūkyti netrunka išsivystyti ir priklausomybė.
Aušrinė Bandzaitė
© 2014 XXI amžius
|