Alkoholio kontrolė: ar įmanoma, kad avys būtų sveikos ir vilkai sotūs?
Arminas Mockevičius
Dažnai matome, kaip Seimo nariai iš paskutiniųjų stengiasi suderinti priešingus interesus. Tai labai sveikintina ir toks yra jų darbas. Tiesą pasakius, jis yra labai sunkus. Tačiau kartais šie interesai tiesiog nesuderinami.
Situacija labai panaši į mūsų liaudies išmintį, kai piemuo nori suderinti šeimininko interesus, kad avys būtų sveikos, ir vilko interesus, kad jis būtų sotus. Ar tai įmanoma? Pasvarstykime... Piemuo gali visada pasirinkti: 1) bendradarbiauti su vilku, duoti po vieną avytę kasdien; 2) gali iš viso neleisti pjauti avių, aptverdamas jas tvoromis, gąsdindamas vilką ir pan.; 3) gali bandyti derėtis su vilku ir sudaryti su juo kažkokias sutartis (bet ar vilkams tai rūpi?), 4) nieko nedaryti ir stebėti, kai vilkas vieną po kitos pjauna avis, tikėdamasis, kad jis pasisotins.
Ketvirtasis pasirinkimas yra pats lengviausias, nereikalaujantis pastangų, tačiau ar tai gali suveikti? Tikriausiai supratote, kad tik laiko klausimas, kada vilkas išskers visas avis: mažesnei bandai gali prireikti kelių valandų, o didesnę įveikti gali tekti pasikviesti ir draugų, tačiau rezultatas toks pats galiausiai avys bus papjautos ir netgi su pačiu piemeniu.
Iš liaudies pasakų žinome, kad su vilkais tartis beprasmiška, nes jie dažnai savo gudrumu paveikia piemenis. O ką daryti tada, kai vilkas jau bandos viduryje taršo avis ir ne vienas, o pasikvietęs draugus? Aukų nepavyks išvengti: mirs arba avys, arba vilkai...
Deja, kalbėsime ne apie vilkus ir avis. Situacija labai panaši, jeigu Seimo narius įsivaizduosime kaip piemenis, vilkus kaip alkoholio pramonę, o avis kaip žmones.
Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) skirsto alkoholio vartojimą į mažai rizikingą, vidutiniškai rizikingą ir didelės rizikos. Kadangi norime pasiekti, kad žmonės bent jau vartotų mažai rizikingai, tai nagrinėkime tik šį atvejį. Kas gi yra tas mažai rizikingas vartojimas? Tai yra ne didesnis vartojimas nei 1 standartinis alkoholinis gėrimas moterims ir 3 standartiniai alkoholiniai vienetai vyrams. O kas tas standartinis gėrimas? Tai yra 10 ml absoliutaus alkoholio arba 300 ml 5 % alaus, 25 ml degtinės arba 100 ml normalaus vyno (ne vaisiuko, liaudiškai). Taip pat PSO rekomenduoja nevartoti alkoholinių gėrimų nėščioms moterims, o Lietuvoje draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus asmenims iki 18 metų.
Atlikus skaičiavimus ir pritaikius Lietuvos atvejui, gauname, kad norint, jog visi Lietuvoje vartotų mažos rizikos dozėmis, vienam gyventojui tektų 4,4 l absoliutaus alkoholio. Šiuo metu suvartojama 12,7 l tai reiškia, kad 3 kartus arba 300 % daugiau nei mažos rizikos vartojimas. Taigi norint, jog lietuviai vartotų mažai rizikuodami, alkoholio pardavimai turėtų mažėti beveik 3 kartus.
Grįžkime prie pagrindinio temos klausimo. Ar įmanoma, kad ir vilkas būtų sotus, ir avys sveikos?
Šiuo metu vilkai (alkoholiu prekiaujančios, gaminančios įmonės) jau įsisukę į avių bandą, o piemenys (Seimo nariai) ilgai miegoję ir atsibudę nežino, ką daryti. Jie bando jų gražiai paprašyti, kad valgytų mažiau. Į tai vilkai atsako: Tylėkite, ne jūsų reikalas, kuo mes užsiimame. Kaip tik šiuo metu piemenys su likusių vis dar sveikų avių pagalba bando vieną vilką išprašyti iš bandos, bet jis priešinasi ir randa kai kurių piemenų pritarimą, jiems pagailo vilko, juk jo draugai gali nevaržomai taršyti avis, o jis turės pats ieškoti, kur paėsti.
Aukų šioje istorijoje neįmanoma išvengti, net jei žmonės patys nuspręstų mažiau gerti (juos apšviestų kažkokia stebuklinga šviesa). Tada alkoholio pramonės pardavimai sumažėtų 3 kartus, o tai reiškia, kad nereikėtų tiek darbuotojų, tiek patalpų ir būtų natūralūs atleidimai, tačiau pramonės atstovai puikiai supranta, kad švietimas negali padėti, padės tik griežtos priemonės, dėl to joms ir priešinamasi. Jei mes klausome, ką pramonė kalba apie alkoholio vartojimo mažinimą, tai yra lygiai tas pats, kaip piemuo klaustų vilko nuomonės, kaip jam pagerinti sąlygas, kad jis nebūtų toks piktas, kad nepakiltų apetitas. Kaip ir vilkams, taip ir alkoholio pramonei nerūpi žmonės, jų sveikata ir alkoholizmo mažinimas, nes sumažėjęs alkoholikų skaičius reikš, kad sumažės ir jų pelnai.
Piemenys ilgai miegojo ir nieko nedarė, per tą laiką vilkų priviso tiek, kad jų beveik neįmanoma sutramdyti. Šiuo metu reikia imtis griežtų sprendimų ir pirmiausia nustoti tartis su vilkais, nes derantis galima nepastebėti, kad vilkai jau pradeda ėsti ir piemenis arba jų vaikus...
© 2015 XXI amžius
|