„XXI amžiaus“ priedas apie slaptąsias tarnybas

2011 m. spalio 19 d., Nr.10 (59)


PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos


 

Nežinomi faktai iš garsiosios kvepalų kūrėjos Koko Šanel gyvenimo

Gintaras Aukštuolis

Garsioji kvepalų „Šanel 5“
kūrėja Koko Šanel

„Šanel“ kvepalus visi žinome. Tačiau ne visi žinome, kodėl tie itin populiarūs ir brangūs kvepalai, kuriuos mėgsta daugelis prabangą vertinančių pasaulio moterų, vadinasi būtent Šanel. XX amžiaus pradžioje gyveno moteris Gabrielė Koko Šanel. Būtent ji išrado garsiuosius kvepalus „Šanel Nr. 5“. Koko Šanel buvo ne tik garsiųjų Mados namų savininkė, bet ir mecenatė. Koko Šanel – moteris legenda, be kurios vardo neįsivaizduojamas Prancūzijos madų pasaulis. Ji daug dešimtmečių iš eilės darė įtaką ne tik Prancūzijos, bet ir Europos bei pasaulio madoms. Dėkingi prancūzai ją vertino kaip ir generolą Šarlį de Golį ar dailininką Pikaso. Šios moters gyvenimas įdomus jau vien dėl to, kad jos vaikystė buvo labai skurdi ir niūri. Ji buvo našlaitė, ilgai vargo vaikų namuose, tačiau vis tiek sugebėjo pasiekti neįsivaizduojamų aukštumų – sukėlė pačią tikriausią revoliuciją kvepalų pasaulyje. Iki jos kvepalai apsiribodavo tik kuo nors vienu – arba rožių, arba jazminų, arba kokių nors kitų gėlių kvapu. Koko Šanel sukūrė kvepalus, į kuriuos buvo įtraukta daugiau kaip 80 įvairiausių rūšių kvapų. Jos vardu pavadinti kvepalai „Šanel Nr. 5“ pasižymėjo tuo, kad į juos buvo sudėta kokių tik įmanoma sodo gėlių kvapų, ir nė vienas iš jų neišsiskyrė, nebuvo pagrindinis ar svarbiausias. Ši ypatybė sulaukė neįsivaizduojamo palankumo ir populiarumo. Kiekvienas įsimylėjęs vyras savo moteriai siekė padovanoti šiuos kvepalus. Iki šiol buteliukas su „Šanel“ aromatais laikomas gero tono ženklu, bylojančiu apie taurius, stiprius, gražius vyro jausmus.

„Šanel“ kvepalų išradėjai ilgainiui buvo atvertos visos daugianacionalinės Paryžiaus aukštuomenės durys. Per 88-erius gyvenimo metus Koko Šanel savo vardą suteikė žinomiausioms, labiausiai pamėgtoms drabužių kolekcijoms, įspūdingiausiems Madų namams, perkamiausiems kvepalams. Nepaisant Antrojo pasaulinio karo ir po jo sekusio skurdo tiek amerikiečių, tiek prancūzų, tiek kitų šalių vyrai noriai pirko „Šanel“ ir dovanojo savo mylimosioms, žmonoms, meilužėms. Koko Šanel mirė 1971 metais. Tuo metu jos turtas buvo įvertintas 15 milijonų JAV dolerių.

Tai bene svarbiausi Koko Šanel biografijos faktai, tačiau Frančesko Rigateli laikraštyje „La Stampa“, straipsnyje „Koko – nacistų šnipė. Knyga prieš mitą“ rašo, esą garsiųjų mados namų Chanel įkūrėja kadaise tarnavo nacistinės Vokietijos žvalgybai. Frančesko Rigateli remiasi neseniai Amerikoje išleista Halo Vogano knyga. Būtent joje metami įtarimai, esą Koko Šanel turėjo slapyvardį „Vestminster“ ir asmeninį numerį F-7124. Kitais žodžiais tariant, pati garsiausia prancūziškų madų kūrėja slapta talkino ano meto vokiečių žvalgybai.

Įtarimų, jog Koko Šanel bendradarbiavo su Trečiuoju Reichu, būta ir anksčiau, bet minėtoje amerikiečio knygoje pateikiami konkretūs duomenys: karinė Vokietijos žvalgyba Abveras ją užverbavo 1940-aisiais, kai Koko Šanel ėjo 57-uosius metus. Nuo to laiko ji vokiečiams tapo agentu „Vestminster“. Šis slapyvardis parinktas neatsitiktinai. Hercogas Vestminsteris buvo vienas iš jos gausių meilužių. Būtent Abvero paliepimu Koko Šanel vykdavo į Ispaniją, ypač 1941 metais, drauge su baronu Lui De Vofrelanu. Tam baronui buvo pavesta ieškoti naujų šnipų pačiose įvairiausiose sferose. Šios žinios – skaudus smūgis Koko Šanel reputacijai. Juk ji visuomet neigė ryšius su nacistine Vokietija. Panašius kaltinimus kadaise buvo mėginama pateikti ir kai kuriems kitiems žinomiems prancūzams – dainininkei Editai Piaf, broliams Kartje, Žanui Kokto, Morisui Ševalje, Sašai Gitri. Bet ne visiems šie kaltinimai prilipo. „La Stampa“ autorius pastebi, jog Koko Šanel, kaip stiprios, valdingos, daug gyvenime pasiekusios moters, įvaizdis įsitvirtinęs prancūzų sąmonėje labai tvirtai. Ir dar nežinia, ar gausūs gerbėjai sutiks patikėti, jog jų numylėtinė herojė Koko Šanel vis dėlto turėjo ryšių su nacistine Vokietija. Galų gale ar tie įrodymai apie „Vestminster“ slapyvardį ir asmeninį numerį F-7124 yra patikimi?

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija