Atnaujintas 2003 m. gegužės 23 d.
Nr.40
(1144)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Kikščionybė šiandien
Ora et labora
Katalikų bendruomenėse
Darbai
Mums rašo
Atmintis
Žvilgsnis
Kryžkelės
Rinka
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Į pagalbą
nepriklausomam Lietuvos teismui, norinčiam spręsti teisingai, o ne juokingai

“Šatrija” - 1980-1990 m. LSSR KGB I skyriaus agentė“ - (Užsienio žvalgyba, viršininkas pulk. V. Karinauskas).
Dokumentai saugomi (turėtų būti saugomi) Lietuvos ypatingajame archyve, 49 apyrašas.


Ar atsisakysime žodžio „sovietmetis“?

Vilius Bražėnas savo straisnyje „Atsikratykime okupacinio žodyno“ mus peikia už negerai vartojamus žodžius. Yra pavojinga jų neatsikratyti, nes blogai vartojami žodžiai praeitį iškreipia. Buvo sovietų okupacija, ir taip reikia vadinti tą laikotarpį, o ne kokiu nors tarsi savaime atėjusiu „sovietmečiu“.
Žinoma, V.Bražėnas yra teisus. Tik įdomu, kodėl taip vadiname ir beveik jaučiamės nesuklydę – mums net atrodo, kad geriau elgiamės, negu imtume ir pavadintume “tarybų Lietuva”, kaip buvome verčiami sakyti tais okupacijos metais. Dabar manomės pirmyn pažengę ir geriau sąvokas vartojantys.
Vien okupacija vadinti būtų netikslu, nes būtų neaišku, kuri okupacija, o jeigu sakome „sovietų“ – tada daugiau žodžių ir nepatogu vartoti. Bražėnas sako, kad vokiečių okupacijos kažkodėl nacmečiu nevadiname. Gal todėl, kad ji seniau buvo, trumpiau tęsėsi ir mums rečiau tenka apie ją kalbėti, galime ir du žodžius pasakyti.
Tikriausiai mus paveikė propaganda. 40 metų sovietai savo okupaciją vadino išvadavimu ir mus tuo įtikino, tad dabar tiek pasitaisėme, kad pavadinome anuo Bražėno peikiamu žodžiu. Šiaip žmonės sako “prie ruso”, ir jiems nesvarbu, ar tas rusas okupavo, ar tik užėjo savaime toks metas.