„XXI amžiaus“ priedas apie Lietuvą ir pasaulį
2016 m. spalio 28 d., Nr. 10 (292)

PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno

Europos Parlamentas ratifikavo Paryžiaus klimato kaitos susitarimą

Spalio 4 dieną Europos Parlamentas didele balsų dauguma pritarė istoriniam Paryžiaus kovos su klimato kaita susitarimui (610 balsų už, 38 prieš, 31 susilaikė). Taip jis sudarė sąlygas ankstesniam nei tikėtasi šio susitarimo įsigaliojimui – jau šių metų lapkričio pradžioje.

Europos Parlamentui pritarus, ES Taryba galės patvirtinti Sąjungos sprendimą ratifikuoti Klimato kaitos susitarimą ir kartu su septyniomis jį jau ratifikavusiomis ES valstybėmis (Austrija, Malta, Portugalija, Prancūzija, Slovakija, Vengrija ir Vokietija) deponuoti Jungtinių Tautų (JT) būstinėje Niujorke. Ratifikavusi šį susitarimą, ES kartu su JAV, Kinija, Indija ir kitomis šalimis lapkričio 7–18 dienomis dalyvaus šio susitarimo šalių konferencijoje Marakeše (Marokas), kurioje bus sprendžiama dėl tolesnių kovos su klimato kaita priemonių. Naujajam klimato kaitos susitarimui įsigalioti būtina, kad jį ratifikuotų bent 55 (iš 197) JT Klimato kaitos konferencijos šalys, išmetančios į orą ne mažiau kaip 55 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų pasaulyje. Šiuo metu sutartį yra ratifikavusios 62 valstybės, o jų bendras emisijų lygis siekia 51,89 proc. ES yra atsakinga už 12 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą pasaulyje, taigi Sąjungai ratifikavus susitarimą bus įvykdytos sąlygos jam įsigalioti nuo šio lapkričio.

„EP sprendimas atveria kelią susitarimui įsigalioti. Paryžiaus susitarimo įsigaliojimas, praėjus mažiau nei metams po jos pasirašymo, yra didžiulis pasiekimas, turint mintyse, kad Kioto protokolui įsigalioti prireikė aštuonerių metų. Šiandienos balsavimas reiškia, kad ES ir toliau bus kovos su klimato kaita lyderė“, – sakė EP pirmininkas Martinas Šulcas (Martin Schulz).

Daugumos EP frakcijų atstovai pabrėžė, kad bendradarbiavimas ir bandymas kartu spręsti problemas yra vienintelė galimybė įveikti pasaulinius iššūkius. Jie ragino skubiai įgyvendinti susitarimą ir vykdyti tolesnes derybas pasauliniu lygiu dėl klimato kaitos pažabojimo.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija