Lenkijos ir JAV sutartis dėl Patriot raketų įsigijimo
Lenkija pasirašė kompensavimo sutartį su JAV, o vėliau šį mėnesį bus pasirašytas galutinis susitarimas dėl didelio nuotolio oro erdvės gynybos sistemos Patriot įsigijimo iš savo NATO sąjungininkės. 10 metų galiosianti kompensavimo programa yra paskutinis žingsnis prieš Patriot raketų pardavimą. Sutartyje numatyta, kad JAV investicijos Lenkijoje padės kompensuoti išlaidas šiam pirkiniui. Galutinis susitarimas su Vašingtonu turėjo būti pasirašytas užvakar, kovo 28-ąją. Lenkija už dvi Patriot baterijas ir apie 200 raketų žemėoras turėtų sumokėti 11,3 mlrd. eurų.
Kompensavimo susitarimų su Raytheon International ir Lockheed Martin Global vertė atitinkamai yra 53 ir 172 mln. eurų.
JAV Valstybės departamentas lapkritį nurodė pranešęs Kongresui, kad pritaria 10,5 mlrd. dolerių (8,9 mlrd. eurų) vertės sandoriui. Tai bus pirmoji Lenkijos įsigyta moderni priešraketinės gynybos sistema. Praėjusių metų liepą Vašingtonas ir Varšuva pasirašė memorandumą, pagal kurį ginkluotės pristatymas turėtų prasidėti 2022-aisiais, o sistema pradėtų veikti metais vėliau. Vašingtonas taip pat sutiko, kad JAV ir Izraelio gamybos raketos SkyCeptor, kurios tebėra tobulinamos ir veikiausiai bus pigesnės, būtų įtrauktos į susitarimą su Lenkija antrajame jo etape. Visa ši ginkluotė turėtų apsaugoti ir Lietuvą bei kitas Baltijos šalis. Patriot yra mobilios didelio nuotolio priešlėktuvinės ir priešraketinės gynybos sistemos, gaminamos kompanijos Raytheon. Jos skirtos sustabdyti taktines balistines raketas, žemai skriejančias sparnuotąsias raketas ir orlaivius.
Tai, jog Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje NATO dislokavo kuklias gynybines pajėgas, vos po daugiašalį batalioną kiekvienoje šalyje, kai Rusija prie Baltijos šalių sutelkė bent dešimt kartų didesnes pajėgas, netrukdo Kremliui reikšti savo nepasitenkinimo ir kalbėti apie atsakomąsias priemones, pavyzdžiui, balistines raketas Iskander, naujus modernia ginkluote ir technika aprūpintus dalinius Vakarų karinėje apygardoje.
© 2018 XXI amžius
|