Santuokos negaliojimo bylų reforma
Rugsėjo 8-ąją Vatikano Spaudos salėje buvo pristatyti du popiežiaus Pranciškaus dokumentai, kuriais iš dalies reformuojamos santuokos negaliojimo bylų procedūros. Vienu dokumentu Motu proprio Mitis Iudex Dominus Iesus pakeičiami kai kurie lotynų apeigų katalikų bažnytinės teisės kodekso kanonai, susiję su santuokos negaliojimo bylomis; kitu Motu proprio Mitis et misericors Iesus analogiški pakeitimai įvedami į Rytų Bažnyčių kanonų teisės kodeksą.
Pakeitimus pristatė Popiežiškosios juridinių tekstų interpretavimo tarybos pirmininkas kardinolas Frančeskas Kokopalmeris (Francesco Coccopalmerio), Romos Rotos tribunolo dekanas arkivysk. Pio Vito Pinto, kuris vadovavo jau prieš kurį laiką šiuo tikslu popiežiaus Pranciškaus sudarytai komisijai, bei kiti jos nariai.
Popiežiaus Pranciškaus sprendimu įvedamos trys naujovės pirmoji susijusi su santuokos negaliojimo bylas sprendžiančių teismų sudėtimi; antroji atsisakoma reikalavimo, kad vienos instancijos teismo sprendimą visada patvirtintų ir antros instancijos teismas; trečioji įvedamas vadinamasis trumpesnis procesas, suteikiant vyskupui teisę paskelbti santuoką negaliojančią tais atvejais, kai negaliojimo faktas yra visiškai akivaizdus.
Naujose normose visų pirma primenama, kad kiekvienoje vietinėje Bažnyčioje teisėjas yra vyskupas ir kad tik jis turi teisę paskirti kitus asmenis, kurie šią funkciją vykdytų jo vardu. Santuokos bylas turėtų spręsti kolegija, susidedanti iš trijų teisėjų kunigų. Jei tai neįmanoma, kolegija gali būti sudaryta iš kolegijos pirmininko dvasininko ir narių pasauliečių. Jei neįmanoma sudaryti kolegijos, teismas gali būti sudarytas iš vieno teisėjo kunigo, tačiau jam turėtų talkinti du asesoriai nepriekaištingo elgesio ir šiam tikslui pasirengę žmonės, išmanantys teisę ar kitas humanistines disciplinas.
Pagal naujas normas nebus privalomas pirmos instancijos teismo priimto santuokos negaliojimo sprendimo patvirtinimas antros instancijos teisme. Pagal dabartinę tvarką, kad santuoka būtų pripažinta negaliojančia, reikėjo, kad negaliojimą patvirtinus pirmos instancijos teisme, toks pats sprendimas būtų priimtas ir antros instancijos teisme. Antros instancijos byla buvo pradedama automatiškai. Dabar atsisakoma tokio dvigubo patvirtinimo, tačiau paliekama apeliacijos galimybė. Apeliacinės bylos atveju ją spręsti privalo teisėjų kolegija.
Trečioji popiežiaus Pranciškaus įvedama naujovė vadinamasis trumpesnis procesas, kuris gali būti taikomas tais atvejais, kai pagal pateiktus įrodymus yra visiškai akivaizdu, kad santuoka negalioja. Šiuo atveju vienintelis teisėjas yra vyskupas. Tokios rūšies bylą galima pradėti, jei jos nori abu vyras ir moteris įsitikinę santuokos negaliojimu. Jei vyskupas neturi jokių abejonių, skelbia sprendimą apie santuokos negaliojimą arba perduoda teismui, kad byla būtų sprendžiama įprastine tvarka. Net ir trumpesnio proceso būdu priimto sprendimo atveju įmanoma apeliacija.
Nauja tvarka nekeičia Bažnyčios mokymo, bet supaprastina jo taikymo tvarką šioje specifinėje srityje. Čia kalbama ne apie santuokos panaikinimą, bet apie nustatymą, ar ji yra galiojanti, o jei negaliojanti, negaliojimo paskelbimą. Popiežius nori, kad santuokos negaliojimo bylos vyktų sklandžiau ir per ilgai nesitęstų, nė kiek nepažeistų pačios teismo bylų prigimties, tačiau tikslas visada išlieka tas pats nustatyti tiesą.
Vatikano radijas
© 2015 XXI amžius
|