„XXI amžiaus“ priedas apie gyvybės apsaugą Nr.6 (163)

2014 m. birželio 13 d.


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno


 

Mitai ir faktai apie rūkymą ir metimą

Gegužės 31-ąją minėjome Pasaulinę dieną be tabako. Šia proga primename plačiausiai paplitusius mitus apie rūkymą. Dėl tabako vartojimo kas 6,5 sekundės pasaulyje miršta žmogus. Tyrimais įrodyta, kad paauglystėje pradėję rūkyti žmonės (tokių yra daugiau nei 70 proc.), kurie rūkys du dešimtmečius ir ilgiau, mirs 20–25 metais anksčiau nei nerūkiusieji.

Visa tiesa apie sveikatą ir rūkymą

Mitas: rūkymas mažina stresą bei padeda pasijusti ramiam ir atsipalaidavusiam.

Faktas. Iš tiesų tabako komponentai ne atpalaiduoja, o slopina svarbiausias centrinės nervų sistemos sritis. Tačiau pripratęs prie cigaretės žmogus negali be jos atsipalaiduoti ir patenka į užburtą ratą. Tyrimais įrodyta, kad niekada nebandę rūkyti ar šį įprotį metusieji jaučiasi mažiau prislėgti, ramesni bei patiria mažiau streso. Tyrimais įrodyta, kad ilgainiui nikotinas blokuoja smegenų ląsteles ir sumažina galimybę patirti malonumą.

Mitas: rūkymas padeda išlikti lieknam ir sportiškam.

Faktas. Apsidairykite aplinkui: pilna rūkančių storulių, o cigarete slopindami alkio jausmą didinate gastrito ir dvylikapirštės žarnos opos atsiradimo riziką. Tiesa, jog daugelis žmonių metę rūkyti priauga svorio, tačiau rūkymas yra kur kas kenksmingesnis nei didelis antsvoris. Atminkite, jog rūkymas tikrai nepadarys Jūsų sportiško, tik sumažins kūno fizines galimybes ir ištvermę dėl sumenkusio ištvermės kiekio ir vers širdį dirbti žymiai sunkiau. Be to, jei rūkote ir sportuojate, nuolat jausite išsekimą užsiimdami fizine veikla ir po jos.

Mitas: rūkymas sukelia seksualumą.

Faktas. Rūkantys vyrai du kartus dažniau kenčia nuo impotencijos nei nerūkantys. Šansai pastoti per ciklą sumažėja iki 40 proc.

Mitas: pradėjus rūkyti paauglystėje nebus ilgalaikių padarinių, jei mesi iki trisdešimties.

Faktas. Rūkymas paauglystėje stabdo plaučių formavimąsi. Žmogus auga, o plaučiai – ne. Mergaičių kvėpavimo organai formuojasi iki 18 metų ir, jei ji pradeda rūkyti anksti, jos plaučiai tinkamai nesusiformuos. Berniukams yra dar blogiau, nes jų plaučiai formuojasi iki 24 metų ir pradėjimas rūkyti jauname amžiuje turi išliekamųjų reiškinių.

Mitas: aš rūkau tik kartais, todėl tai nekelia sveikatai jokios grėsmės.

Faktas. Nepastovus rūkymas irgi yra pavojingas. Plaučių vėžio tikimybė padidėja dvigubai, širdies smūgio – 50 proc. Žmonės, surūkantys nuo vienos iki keturių cigarečių per dieną, daug labiau rizikuoja mirti nuo plaučių vėžio ar širdies ligų nei nerūkantieji.

Mitas: rūkymas nekenkia dantims.

Faktas. Rūkymas žaloja dantis. Jeigu palygintume rūkančio ir nerūkančio žmogaus dantų būklę ir spalvą – skirtumai būtų akivaizdūs. Cigaretėse yra dervų, kurios kaupiasi ant dantų paviršiaus. Šios dervos lemia dantų pageltimą ir parudėjimą. Rūkymas silpnina imuninę sistemą, padidėja tikimybė infekcijų atsiradimui bei sunkesniam gijimui. Rūkantiems žmonėms karieso plitimo procesas paspartėja net kelis kartus, dažniau pasireiškia dantenų ligos (gingivitai). Dėl padidėjusio apnašų kiekio ir gingivitų pasireiškimo, rūkantieji dažniau ir greičiau netenka dantų.

Mitas: „lengvų“ cigarečių rūkymas apsaugos mano sveikatą.

Faktas. „Lengvos“ cigaretės tokios pat pavojingos kaip bet kurios kitos stipresnės. Rūkydami „lengvesnes“ cigaretes rūkaliai įtraukia daugiau dūmų bei pirštais užkemša specialias skylutes, esančias ant filtro, kurios skirtos dūmams išsklaidyti, todėl „lengvųjų“ poveikis sveikatai lieka toks pat kaip ir „stipriųjų“.

Mitas: aš rūkau tik cigarus (kaljaną, žolelių cigaretes), todėl man negresia joks pavojus.

Faktas. Cigarai, pypkės, kaljanas yra tokia pat žalinga rūkymo rūšis, nes žmogus įkvepia dūmų. Tabako dūmų įkvėpimas bet kokia forma yra pavojingas. Jame didelė toksinų bei vėžį sukeliančių medžiagų koncentracija.

Mitas: geriausia pasikliauti valia norint mesti rūkyti.

Faktas. Pasikliauti vien valios pastangomis – mažiausiai sėkmingas būdas. Nikotino pakeitimo terapija ir receptiniai vaistai padidina šansus atsikratyti žalingo įpročio. Vartodami vaistus ir gaudami pagalbą sėkmės tikimybę padidinate keturgubai.

Mitas: aš galiu surūkyti vieną cigaretę ir toliau laikytis nerūkymo programos.

Faktas. Tyrimai rodo, kad viena cigaretė veda prie kitos ir net to nepastebint reguliariai rūkoma vėl.

Mitas: aš niekada nesugebėsiu kovoti su nikotino badu.

Faktas. Nikotino bado simptomai, į kuriuos įeina ir nuotaikų pokyčiai, susikaupimo problemos bei apetito padidėjimas gali būti kontroliuojami nikotino pleistrais, kramtomąja guma bei vaistais.

Pagal LR sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos širdies asociacijos informaciją parengė Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija