Kronika
Ežio dvare kūrė vaikai
|
Laureato diplomas įteiktas
broliams Dominykui ir Simonui
Slančiauskams už piešinį
Žalčio namai. Dešinėje
dailininkė Sofija Vainilaitienė
|
|
|
Penktokas Svajūnas Sinkevičius
nugalėtoju paskelbtas už pasaką
Princesė Laimelė, o aštuntokas
Nojus Naujūnas įvertintas už
sakmę Saulės ir mėnulio lažybos.
Kairėje rašytojas Kazys Saja
|
|
Meninę kompoziciją atliko
lopšelio-darželio Žilvitis
priešmokyklinio ugdymo
Gandriukų grupės auklėtiniai
|
Gegužės 17 dieną poeto Martyno Vainilaičio sodyboje vyko tradicinis 4-asis vaikų meninės kūrybos festivalis Susitikimas Ežio dvare, kurį organizavo Varėnos viešoji biblioteka. Renginį vedė ir smagiomis dainelėmis džiugino profesionalių aktorių trupės Teatriukas nariai Dalia Mikoliūnaitė ir Žilvinas Ramanauskas.
Susirinko didžiulis būrys Martyno Vainilaičio poezijos gerbėjų, talentingų ir kuriančių vaikų, poeto šeimos narių, žmonių, prisidėjusių prie renginio organizavimo. Sulaukta rašytojų Vytauto Bubnio, Elenos Kurklietytės, Birutės Jonuškaitės, Kazio Sajos, Gražinos Mažeikaitės, Virginos Šukytės, vaikų literatūros tyrinėtojų Kęstučio Urbos, Loretos Žvironaitės-Udrienės. Varėnos rajono savivaldybės meras Vidas Mikalauskas pasveikino Ežio dvaro festivalių iniciatorę ir M. Vainilaičio kūrybos puoselėtoją Sofiją Vainilaitienę. Muziejuje veikė dailininkės Sofijos Vainilaitienės kilimų nuotraukų paroda. Šiemet Lietuvos kultūros taryba skyrė finansavimą Varėnos viešosios bibliotekos 2007 metais įkurtam M. Vainilaičio skulptūrų parko eksponatų atnaujinimui. Darbus atliks skulptūrų autorius tautodailininkas Adolfas Teresius vasaros pradžioje, o 2016 metais 5-ojo festivalio dalyvius džiugins ryškūs ir nuotaikingi M. Vainilaičio kūrinių herojai.
Svarbiausia renginio dalis vaikų meninės kūrybos pasirodymai, konkurso rezultatų paskelbimas bei laureatų apdovanojimai. Valkininkų vidurinės mokyklos 16 klasių mokinių choriukas Boružiukai (mokytoja Angelė Batulevičienė) parodė poezijos, dainų ir šokių spektaklį M. Vainilaičio kūrybos motyvais, poezijos ir muzikos kompoziciją atliko Varėnos lopšelio-darželio Žilvitis priešmokyklinio ugdymo Gandriukų grupės auklėtiniai, vadovaujami auklėtojų Renės Karsokienės ir Linos Alubauskienės. Savo ir M. Vainilaičio kūrybą skaitė visi norintys vaikai. Kūrybiniais atradimais pasidalijo Vilija Urbonienė, Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos gitaros mokytoja, kuriai smuiku pritarė kolegė smuikininkė Oksana Sadauskienė. Klausytojai išgirdo dainas Sninga ir Ežio dvaras (žodžiai M. Vainilaičio).
4-ajam vaikų meninės kūrybos festivaliui Susitikimas ežio dvare atsiųsti 28 vaikų poezijos ir prozos kūriniai bei 82 piešiniai lietuvių mitologijos tematika. Veikė vaikų piešinių lauko galerija. S. Vainilaitienė, kartu su kolegomis vertinusi piešinius, sakė, kad darbai šiemet itin gražūs, įdomūs, originalūs ir apdovanojimų verti visi autoriai, tačiau laureato diplomas įteiktas broliams Dominykui ir Simonui Slančiauskams už piešinį Žalčio namai. Vaikų literatūrinę kūrybą vertinę lietuvių kalbos ir literatūros specialistai, profesionalūs literatai, nugalėtojais paskelbė penktoką Svajūną Sinkevičių iš Valkininkų vidurinės mokyklos (mokytoja Angelė Sakavičienė) už pasaką Princesė Laimelė bei aštuntoką Nojų Naujūną iš Senosios Varėnos A. Ryliškio vidurinės mokyklos (mokytoja Milda Letkevičienė) už sakmę Saulės ir mėnulio lažybos.
Festivalio metu tradiciškai įteikiama literatūrinė M. Vainilaičio premija, įsteigta Varėnos rajono savivaldybės, profesionaliam rašytojui už mitologijos temą literatūros kūriniuose, sukurtuose per praėjusius dvejus metus. Trečiosios premijos laureatu paskelbtas K. Saja už istorijų rinktinę Kinivarpų raštai. Rašytojas savo premiją skyrė mokinių konkursui Praėjusio šimtmečio didieji dzūkai. Šiais metais man buvo paskirta poeto, puikaus vaikų rašytojo M. Vainilaičio premija, kurią yra įsteigusi Varėnos miesto savivaldybė. Su Martynu Vainilaičiu buvau pažįstamas nuo jaunystės metų, kai rašiau pjeses, o jis rengėsi būti aktoriumi. Taigi, gavęs tūkstantį litų, nutariau pasiūlyti Varėnos rajono mokykloms konkursą. Tegul vyresniųjų klasių moksleiviai, pasitarę, pasvarstę parašo rašinius atsakydami į tokį ne vien dzūkams reikšmingą klausimą. Praėjusiame šimtmety, mums atkuriant ir stiprinant savo valstybę, daug pasidarbavo trys broliai žemaičiai Biržiškos, trys broliai aukštaičiai Vileišiai, o iš Suvalkijos trys broliai Dovydaičiai. Kadangi Dzūkija panašių vienos šeimos brolių neturėjo, tad kokias asmenybes jūs galėtumėte nurodyti, kokių mažiausiai trijų dzūkų mums nederėtų pamiršti? Geriausius rašinius parašiusios klasės bus premijuojamos: I vieta 500 Lt, II vieta 300 Lt, III vieta 200 Lt. Įdomiausi, savitai argumentuoti rašiniai, tikėkimės, bus kur nors išspausdinti, bet svarbiausia, kad atsakydami į tuos klausimus jūs patys šį tą sužinosite ir kitiems pasakysite, kad dzūkai ne vien tik grybo kotą žindę, gaidžio ašarą gėrę ir su priešais tik beržo vantomis kariavę, pasakojo K. Saja.
Varėnos viešosios bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai dėkoja visiems renginio dalyviams, festivalio iniciatorei S. Vainilaitienei, sodybos šeimininkams Ramutei ir Gintui Švenčioniams, rėmėjams: Lietuvos kultūros tarybai, Varėnos rajono savivaldybei, Varėnos kultūros centrui.
Daiva Armonienė,
Varėnos viešosios bibliotekos metodininkė
© 2014 XXI amžius
|