Atnaujintas 2003 m. vasario 5 d.
Nr.10
(1114)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Lietuva
Pasaulis
Krikščionybė ir pasaulis
Susitikimai
Kultūra
Darbai
Nuomonės
Politikos užkulisiai


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Netikrumai

Daug netikrumų pasaulyje ir, deja, jų daugėja: netikri pinigai, netikri, genetiškai modifikuoti augalai ir gyvūnai, netikri maisto produktai, jau bandoma sukurpti kloną - netikrą žmogų. Amžinosiomis ar bendražmogiškosiomis vertybėmis negrindžiama gyvensena tampa netikra, todėl nuo jos bėga ar savu noru iš gyvenimo daugelis pasitraukia. Netikros valstybės, nes pamatai netikri, netikras valdymas, netikras valstybės reikalų tvarkymas - politika. Netikra politika, nes netikros ne ideologijų, o interesų pagrindu kuriamos partijos. Netikri rinkimai, todėl netikros valdžios.

Partijų imitavimas

Valstybė kuriama ir tvirtinama tam tikros ideologijos pagrindu. Lietuvos valstybė 1918 ir 1990 metais atkurta tautiniu pagrindu, nes optimali tautos būsena yra savoje nepriklausomoje valstybėje. Lietuva yra krikščioniška šalis, kurios dorovės šaltinis - krikščionybė, Bažnyčia. Lietuvių tauta yra sėsli, gerbianti savo praeitį, iš jos stiprybę semianti. Todėl būtų natūralu, kad Lietuvos Respublika vadovautųsi trimis ideologijomis, o joms atstovautų trys politinės partijos - tautiškoji, krikščioniškoji ir konservatyvioji. Vis kiti politiniai dariniai yra dirbtiniai, sukurpti ne ideologijų, o grupinių interesų pagrindu, daugelis jų ne tik neprisideda prie valstybingumo tvirtinimo, bet jam kenkia. Pats partijų Lietuvoje skirstymas į kairiąsias, dešiniąsias ir centrines yra netikras, todėl žmonės suvokia dešinę kaip valstybės palankumą Vakarams, kairę - Rytams, centrą - neutralumui, tūnojimui. Kai visos partijos privalėtų laikytis vienos politinės krypties - kurti ir tvirtinti valstybę, dauguma Lietuvos politinių darinių žvalgosi naudos, siaurų interesų tenkinimo.


Nosys pavėjui, arba Belaukiant mesijo

“Kauno dienos” (sausio 20 dienos) S.Gudavičiaus straipsnyje “Politikai mėgsta sukti nosį pavėjui” rašoma apie politikų pomėgį keisti partijas ir pažiūras, ten cituojama politologė teigia, kad “...perbėgimai neprideda prestižo politikui...”. Tačiau toks teiginys labiau primena godotiną vadovėlinę vertybę nei realios situacijos vertinimą, nebent prestižą reikėtų suvokti kaip vidinę politiko vertybę, nedarančią juntamos įtakos rinkėjų apsisprendimui.
Visi, kurie keitė partijas ar radikaliai apversdavo šūkius, deklaruojamas vertybes, visuomenėje yra nepalyginamai populiaresni už tuos, kurie nuosekliai skelbia tuos pačius siekius ir tikslus (plg. to paties nuo reitingų viršaus nenukrentančio politiko-fenomeno, retoriškai klaususio, “kas mus gins, jei iš Lietuvos išeis sovietų armija?”, o neilgai trukus jau teigusio - “Lietuvos saugumas tiktai NATO” ir pan. Pavyzdžių daugiau nei pakanka ir su kitais populiariaisiais, tarkim, laisvamanių vado blaškymaisi ištekinti beviltiška senmerge virstančią savo partiją už sužibusios naujojo kairiojo žvaigždės, vėliau už naujojo dešiniojo sprogusios supernovos pagaliau atnešė stebėtinai puikių rezultatų rinkimuose į Seimą, o jo prognozuojamas, tvirtas ir dėl to padorus kaip politiko elgesys, tapus laikinuoju Premjeru, jam jo reitingų nepataisė, o greičiau pagadino, nes Prezidento rinkimuose tesurinko tik daugiau kaip šešis kartus mažiau už buvusį bendražygį, kurį įvardijo savo konkurentu). Taigi panašu, kad pažiūrų kaitaliojimas laiku kaip tik užtikrina sėkmę, o stabilias pažiūras išlaikantis politikas yra pasmerktas būti beviltišku autsaideriu. Jis visai nepanašus į laukiamą mesiją, nes iš jo stebuklo nesulauksi, jis darosi nuobodžiai aiškus.
Vieno ekspremjero teiginys, kad tai jo partija kloja bėgius, kuriais Lietuva važiuoja Vakarų kryptimi, yra ne tik tiesa, bet ir jų partijos prakeiksmas - jie pasilieka geriausiu atveju tik eiliniais geležinkelio darbininkais, o lokomotyvo vyriausiaisiais palydovais ir viršininkais - kiti, tie, kurie iš anų geležinkelio tiesėjų tikslų ir darbo tyčiojosi, bet dabar lyg niekur nieko važiuoja toliau ta pačia kryptimi ir tuo giriasi... (ir ačiū Dievui)... na, geležinkelio tiesėjams dar galbūt bus leista, pasibeldus į kupė duris ,paklausti, ar ko ponams netrūksta, ir, jei leis, atnešti arbatos...