|
Tikėjimo ugdymas ir sakramentų malonė
Popiežius Pranciškus pabrėžia neįgaliųjų katechezės svarbą
Mindaugas Buika
|
Popiežius Pranciškus susitiko
su neįgaliaisiais per
praėjusį vizitą Kolumbijoje
|
Visų dieviškoji sūnystė Plėtojant specialius poreikius turinčių žmonių įtraukimą į bažnytinį gyvenimą, Vatikane, dalyvaujant popiežiui Pranciškui, spalio 2022 dienomis vyko pirmoji pasaulyje neįgaliųjų katechezės konferencija. Šį susitikimą, kuriame savo įžvalgomis ir patyrimu dalijosi 450 ekspertų, surengė Popiežiškoji naujojo evangelizavimo taryba. Tai buvo pasekmė 2016 metais švęsto Gailestingumo jubiliejaus, į kurio programą įtrauktas ir asmenų su negalia sąskrydis, susilaukęs didelio dėmesio ne vien tik Katalikų Bažnyčioje. Tuomet su neįgaliaisiais ir ligoniais draugiškai bendravęs pats Šventasis Tėvas, ragino visų lygių katalikiškas bendruomenes, pradedant nuo parapijos, pripažinti negalią turinčius asmenis kurčiuosius, akluosius, nebyliuosius ir kitus veiksmingais Katalikų Bažnyčios nariais. Reikia ugdyti jų tikėjimą, parengti sakramentų priėmimui, skatinti dalyvavimą liturgijoje, įsijungimą į katalikiškus sąjūdžius ir organizacijas. Šie broliai ir seserys ne tik geba išgyventi autentišką susitikimo su Kristumi patirtį, bet gali ją paliudyti ir kitiems. Jų silpnumas išryškina dvasinius lobius, įskaitant apaštalinį ir misionierišką potencialą. Gerai paruošti ir pašaukimą atskleidę šie asmenys gali svariai prisidėti prie krikščioniškų bendruomenių atnaujinimo.
|
|
Lietuva ir ŽIV
Lietuva jau senokai yra Rytų Europos lyderė kovoje su žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), tačiau turi nepamiršti ir jai kylančių iššūkių šioje srityje, teigia šalyje viešintis Jungtinių Tautų AIDS programos (UNAIDS) Rytų Europai vadovas Vinajus Saldanha (Vinay Saldanha). Gera naujiena ta, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) šalių Europoje, stabilizavusių ŽIV epidemiją, tai didelis laimėjimas. Daugelis kitų regiono šalių toliau fiksuoja metinį ŽIV infekcijų augimą, naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje Pokyčių laikas: užmirštų ir naujų infekcinių ligų epidemijų grėsmė kalbėjo V. Saldanha. Renginys skirtas 2-ajai tarptautinei Vilniaus konferencijai užkrečiamųjų ligų klausimu.
|
|
Esu seksistas ir mužikas
Povilas Urbšys
Jei kas tikisi, kad šiame savo tekste atgailausiu dėl savo pažiūrų, prašau jo neskaityti. Nešvaistykite savo brangaus laiko. Neverta. Geriau palaikinkite grotelių akciją #UrbšyAtsiprašyk ar dar kartą pasirašykite peticiją Dėl Seimo nario Povilo Urbšio elgesio. Praėjusią savaitę Seimas atsisakė į darbotvarkę įtraukti parlamentarės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teikiamus įstatymo projektus, kuriais buvo norima vėl įžiebti politines batalijas dėl embrionų likimo. Beje, visur viešai skelbiama, kad įstatymo pataisa norėta tik apriboti embrionų saugojimo terminą, ir kažkodėl visiškai nutylima, jog buvo siūloma embrioną paversti laboratorine žaliava ir įteisinti moterų skatinimą išnaudoti savo kūnus kiaušialąsčių gavybai už mokesčių mokėtojų pinigus. Taip, Seimo narių pažiūros į embrioną skiriasi. Vieniems jis tik gemalas bereikšmis organizmas, kitiems žmogaus gyvybė, nusipelniusi pagarbos ir apsaugos. Šių metų pradžioje dėl to jau buvo sulaužyta nemažai iečių. Tąkart dauguma Seimo narių apsisprendė leisti nevaisingoms poroms pagalbinio apvaisinimo metu sukurtus embrionus po dvejų metų nuo sukūrimo neatlygintinai panaudoti donorystei. Tačiau buvo kategoriškai pasisakyta prieš embrionų atranką, naikinimą ir moterų išnaudojimą dėl jų. Už tai sausio mėnesį balsavo 96 Seimo nariai, susilaikė 2, prieš nebuvo nė vieno.
|
|
Maldos vigilija Filipinuose protestuojant prieš žudymus kare su narkotikais
Filipinų vyskupų konferencija pradėjo maldos vigiliją protestuodama prieš tūkstančius nužudymų vyriausybės vadovaujamoje operacijoje, kuria siekiama išnaikinti prekybą narkotikais ir narkotikų vartojimą šalyje. Filipinų vyskupų konferencijos pirmininkas Lingayeno-Dagupano arkivyskupas Sokratesas Vilegas (Socrates Villegas) lapkričio 5 dieną vadovavo šv. Mišioms, kurių metu kvietė atgailauti ir nutraukti žudymus. Jis įspėjo, kad tautos išgydymo kelias, turėjęs atgaivinti vertybes, persivertė ir tapo dar ilgesnis. Savo žinioje, kurią paskelbė Marijos, Taikos Karalienės, šventovėje, pastatytoje alėjoje, kur 1986 metais įvyko taikus perversmas, nuvertęs diktatorių Ferdinandą Markosą (Ferdinand Marcos), arkivyskupas paragino sustabdyti smurtą ir laikytis įstatymų bei pakvietė tikinčiuosius kasdien iki gruodžio 8 dienos, Švč. Mergelės Nekalto Prasidėjimo iškilmės, kalbėti Rožinį, skelbia leidinys Crux.
|
|
Europietės ir amerikietės vis ilgiau atidėlioja pirmojo vaiko gimimą
Pastaraisiais metais tiek JAV, tiek ir Europoje pastebima tendencija atidėti pirmojo vaiko gimimą. Fiksuojamas išaugęs moterų profesinis užimtumas. Štai JAV 1963 metais oficialiai dirbdavo tik 38 proc. moterų. 2012 metais dirbančių moterų jau buvo daugiau nei nedirbančių. Tos pačios tendencijos stebimos ir Europoje, kur 2009 metais dirbančių moterų skaičius pralenkė nedirbančiųjų. Dėl su karjera ir profesija susijusių priežasčių pastebima ir tendencija atidėti pirmojo vaiko gimdymą. Per paskutinius 50 metų JAV moterų, kurios susilaukė pirmagimio, amžius padidėjo nuo 22 iki 28 metų. Taip pat pastebima, kad net aštuoniais kartais išaugo moterų, kurios pirmojo vaiko susilaukia būdamos 35 metų ir daugiau, skaičius. Europos žemyne 2015 metais vidutinis bendras vaisingumo rodiklis buvo 1,58 vaiko vienai moteriai. Eurostat duomenimis, vidutinis amžius, kai europietės susilaukė pirmagimio 20012015 metais išaugo nuo 29 iki 30,5 metų. Vėliausiai Europoje pirmojo vaiko susilaukiama Italijoje (30,8 metų) ir Ispanijoje (30,7 metų). Beje, Ispanijos nacionalinė statistika atskleidžia, kad ispanės gimdo vėliau nei šioje šalyje nuolat gyvenančios užsienietės (atitinkamai vidutiniškai 31,3 ir 27,7 metų).
|
|
|