|
Bažnyčiai rūpi Didžiojo aštuoneto susitikimas
Mindaugas BUIKA
|
Afrikos vaikai laukia didesnės
pasaulio galingųjų paramos
|
Religinio ir moralinio įsipareigojimo motyvacija Netrukus įvyksiančiam aštuonių įtakin-giausių valstybių vadovų susitikimui didelį dėmesį rodo ir Katalikų Bažnyčia, rūpindamasi parama pasaulio vargingiesiems bei efektyviu globalinių problemų sprendimu. Didžiojo aštuoneto" arba G-8 šalių grupė, kurią sudaro: Jungtinės Valstijos, Japonija, Vokietija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Italija, Kanada ir Rusija - viršūnės" rotaciniu būdu kasmet renkasi vienoje iš šių valstybių. Šiemet toks susitikimas vyks liepos 7-9 dienomis Japonijos mieste Tojake. Jame bus svarstomi svarbiausi pasaulio politikos ir ekonomikos klausimai, sudėtinga padėtis Afrikoje, klimato kaitos pasekmės, kova su tarptautiniu terorizmu ir kt.
|
|
Duobėtas Lisabonos sutarties kelias
Giedrius GRABAUSKAS-KAROBLIS
Airijos rinkėjų atmestas Lisabonos sutarties projektas sukėlė tam tikrą sumaištį Europos Sąjungoje. Svarstoma, kaip toliau vyks Lisabonos sutarties ratifikavimo procesas. Iki tol šiai sutarčiai pritarė 19 valstybių. Airija pirmoji valstybė, kurioje sutarties projektas buvo pateiktas referendumui. Kitose valstybėse Lisabonos sutarties projekto tvirtinimas vyko parlamentuose.
|
|
Dvigalvio erelio era
Giedrius GRABAUSKAS-KAROBLIS
Nuo gegužės 7 dienos Rusijoje prasidėjo naujas periodas, dažnai vadinamas dvigalvio erelio era. Vladimiras Putinas, prezidento poste buvęs aštuonerius metus, užleido savo vietą D. Medvedevui, o pats perėjo į Vyriausybės vadovo vietą. Vyriausybės sudėtis gerokai pasikeitė, įvyko daug pokyčių ir visoje Rusijos valdžios vertikalėje". Daug svarstoma apie valdžios galias - kieno rankose (premjero ar prezidento) atsidurs pagrindiniai valdžios svertai. Kai kas teigia, kad Rusijoje, kur gajos lyderio garbinimo tradicijos, nesvarbu kaip vadinamo - caru, kompartijos generaliniu sekretoriumi ar prezidentu, palaipsniui pagrindinė valdžia susitelks Medvedevo rankose. Tačiau Rusijos istorijoje yra buvę ir kitokių pavyzdžių. XVI amžiaus pabaigoje, po Ivano Rūsčiojo mirties, nors caru ir tapo jo sūnus Fiodoras, bet faktiškai Rusiją daugiau kaip dešimt metų valdė vyriausias regentas Borisas Godunovas, vėliau, Fiodorui mirus, užėmęs ir caro sostą. XIX amžiaus pradžioje, valdant Aleksandrui l, valstybės valdymui labai didelę įtaką turėjo generolas Arekčejevas. Rusijos istorijoje šis laikotarpis net vadinamas arekčejevščina".
|
|
PRG: planai ir gandai
Linas ŠALNA
|
Kvaišalai
Jauniaus AUGUSTINO piešinys
|
Pagal JAV administracijos planus iki 2013 metų Europoje ketinama dislokuoti apsaugos nuo Irano ir kitų teroristinių valstybių sistemą. Čekijoje planuojama sumontuoti radarą, Lenkijoje - dislokuoti dešimt raketų gaudytuvų. Oficialias derybas su Praha ir Varšuva dėl priešraketinės gynybos (PRG) sistemos elementų dislokavimo Vašingtonas pradėjo 2007-ųjų pradžioje. Rezultatas priklausys tik nuo to, ar Čekijos parlamentas patvirtins šį planą. Tuo tarpu su Lenkija derybos dabar nėra tokios sklandžios, kaip buvo prie ministro pirmininko Jaroslavo Kačynskio. Pernai rudenį premjero poste jį pakeitęs Donaldas Tuskas žymiai ryžtingiau ėmė reikalauti didžiulės karinės paramos už leidimą amerikiečiams įrengti raketų gaudytuvus Lenkijos šiaurėje prie Redzikovo, kur sovietmečiu buvo karinė bazė. JAV pareigūnus tai labai erzina. Šiuo metu JAV kasmet Lenkijai teikia 27 mln. dole-rių finansavimą - didžiausią Europoje, o Dž. Bušas šiemet yra net pasiūlęs papildomai skirti dar po 20 mln. dolerių per metus. Bet ir tai lenkų dar nepalenkia.
|
|
Permainos A. Čiubaiso imperijoje
Giedrius GRABAUSKAS-KAROBLIS
Dabartinei Rusijos santvarkai, jos valdymo strategijai ir ypač užsienio politikai didžiulę įtaką turi Gazpromo" bendrovė. Tai valstybė valstybėje. Nors ir žinoma apie Gazpromo" galią ir įtaką tačiau verta išsamiau pasidomėti, kas gi yra tas šiuolaikinis Gazpromas". 51 procentas bendrovės akcijų priklauso valstybei, vokiečių energetikos bendrovei Rurhgas" priklauso 6,43 procento, bendrovei Nafta-Moskva", valdomai milijardieriaus S. Kerimovo - 4,5 procento, vokiečių bankas Deutsche bank" valdo 3,3 procento akcijų, milijardierius A. Usmanovas ir bendrovė Inteko" (valdoma Maskvos mero Lužkovo žmonos J. Baturinos) kontroliuoja po 1 procentą akcijų. Yra nemažai ir smulkių akcininkų, o pats koncerno valdybos pirmininkas A. Mileris valdo 0,13 procento akcijų. Beje, uzbekų kilmės oligarchas A. Usmanovas yra vienos stambiausių Gazpromo" antrinių įmonių Gazprominvestholding" direktorius. Gazprom" imperija sudaryta iš daugybės padalinių. Gazprombank" yra vienas iš stambiausių Rusijos bankų, jo vadovas A. Akimovas yra Putino bičiulis dar nuo sovietinių laikų. Gazprom media" yra žiniasklaidos koncernas, valdantis NTV ir TNT televizijas, radijo stotis Echo Moskvy" ir Relax FM", laikraščius Izvestija", Tribūna" ir daugelį kitų laikraščių, žurnalų bei regioninių televizijos stočių. Egzistuoja šimtai Gazpromo" antrinių įmonių, per kurias vykdoma daug koncerno veiklos operacijų. Būtent dėl įtakos antrinėms įmonėms atsiranda didžiulė konkurencija tarp skirtingų klanų. Vienam iš šių klanų priklauso A. Usmanovas, S. Kerimovas, A. Po-taninas ir kiti jiems artimi asmenys. Šį klaną remia Gazprom" valdybos pirmininkas A. Mileris ir generolas Jakuninas, kuris, nors yra koncerno Rusijos geležinkeliai" vadovas, tačiau aktyviai dalyvauja Gazpromo" reikaluose kaip Putino patikėtinis. Su jais konkuruoja kitas klanas, kuriam vadovauja Deripaska, į jį įeina l. Machmudovas, J. Goldovskis, S. Mogilevičius ir kiti. Su šiuo klanu artimai susijusi ir senųjų Gazprom" funkcionierių grupė - R. Viachirevas, Riazanovas, P. Šeremetas ir kiti, iš esmės jau neturintys didesnės įtakos Gazprome", tačiau per savo giminaičius ir patikėtinius valdantys kai kurias šio koncerno antrines įmones.
|
|
|