|
ES forumo atgarsiai
Giedrius Grabauskas-Karoblis
|
Prancūzijos prezidentas Nikola Sarkozy
jau antrą kartą susitiko su Rusijos
vadovu Dmitrijumi Medvedevu aptarti
susidariusios padėties Kaukaze.
Tačiau neaišku, ar šis susitikimas
bus paskutinis ir ar šį kartą Rusijos
prezidentas tesės savo pažadus
|
Rugsėjo 1 dieną įvykęs Europos Sąjungos forumas paliko nevienareikšmį įspūdį. Kol kas nesiryžta imtis prieš Rusiją ekonominių bei politinių sankcijų. Pagrindinė to priežastis kelių Rusiją remiančių valstybių aktyvus pasipriešinimas bei Vokietijos ir Prancūzijos dvejonės. Iš kitos pusės, ES valstybių lyderiai pareiškė aiškią paramą Gruzijai. Jau artimiausiu metu bus įkurta Europos Sąjungos specialaus atstovo Gruzijai pareigybė, jau ieškoma tam tinkamų kandidatūrų. Be to, Gruzijai bus suteikta nemenka finansinė ir humanitarinė pagalba. Dabar tikimasi, kad nemažai atsakymų į įvairius klausimus bus gauta po N. Sarkozy vadovaujamos ES delegacijos vizito į Maskvą rugsėjo 8 dieną ir šios delegacijos viešnagės Gruzijoje. Vos atvykusiam į Maskvą N. Sarkozy Rusijos prezidentas D. Medvedevas teigdamas, kad teks priprasti prie naujų realijų, prakalbo ir apie išskirtinį Rusijos vaidmenį Kaukazo regione. N. Sarkozy pirmadienį pareiškė, kad Rusija įsipareigojo (kelintą kartą?) išvesti savo kariuomenę iš Pietų Osetijos ir Abchazijos, t.y. Gruzijos teritorijos.
|
|
Dialogo paieškos agresijos akivaizdoje
Giedrius Grabauskas-Karoblis
Rugpjūtį atsiskleidė dabartinės Europos trapumas, suvokėme, kad padėtis gali greitai keistis, kad tariamas stabilumas gali susvyruoti per kelias dienas. Rusijai vykdant agresiją prieš nepriklausomą Gruzijos valstybę, Europos Sąjunga susiskaidė susiformavo kelios stovyklos ir net realios grėsmės akivaizdoje nesugebėta susivienyti. Artimiausi Rusijos sąjungininkai, vadovaujami Italijos, pateisino Rusijos veiksmus; nuosaikiųjų valstybių grupė, vadovaujama Vokietijos, buvo linkusi į kompromisinius sprendimus, švelnius pagrūmojimus Rusijos atžvilgiu. Dalis ES šalių, tarp kurių Didžioji Britanija, Lenkija, Lietuva ir kitos valstybės, užima ryžtingą poziciją, reikalauja imtis prieš Rusiją sankcijų ir realių veiksmų Gruzijai padėti. Didelė šios valstybės dalis yra okupuota Rusijos kariuomenės. Koks Lietuvos vaidmuo šiame konflikte, kokia klostosi padėtis ES ir Rusijos dialoge? Ir kokios dabar vykstančių procesų priežastys, žvelgiant į praeitį ir dabartį iš laiko perspektyvos?
|
|
Akla višta ir politiniai grūdai
Vilius BRAŽĖNAS
Maskvos agresija prieš kaimynę Gruziją priminė vieną nestandartinį sveikinimą mano 95 metų sukakties minėjime Vilniaus karininkų ramovėje. Miško brolių vadovas Albinas Kentra palinkėjo, kad kiekvienas kandidatas į Seimą ar į kurią kitą valdžios instanciją būtų perskaitęs Viliaus Bražėno knygas. Matyt, jis turėjo mintyje tas tris knygas, kuriose svarstomi geopolitiniai klausimai.
|
|
Mokykloje diskusija apie Lietuvos karybos istoriją
Dainius VARNAS
|
Romanas A. Sedlickas, Raimundas Kaminskas,
generolo Stasio Raštikio puskarininkių
mokyklos viršininkas plk. ltn. Aleksandras
Kucharevas ir Dainius Varnas
|
Beveik prieš dvylika metų grupė entuziastų, besidominančių Lietuvos karybos ir saugumo istorija, įkūrė Atlanto sutarties Lietuvos bendriją (LATA). Tuo metu buvo tik svajojama įstoti į NATO, tačiau apie šios organizacijos narių kariuomenių tradicijas, žymiausias pergales, mūšių vietas bei vadus jau buvo kalbama. Siekdami įgyvendinti savo svajones, kurios sutapo su valstybės siekiais, šie žmonės surengė ne vieną mokslinę-istorinę konferenciją karybos klausimais, skaitė paskaitas, rašė straipsnius. Stengtasi sudominti jaunimą, studentus bei moksleivius, nes juose buvo galima įžvelgti būsimos atkurtos Lietuvos kariuomenės pagrindą.
|
|
Nukariautojas siekia laimėti laiko
Pareiškimas
Puolama visa tarpvalstybinių santykių sistema.
Viena didelė narė nori pareikšti apie visas konvencijas,
chartijas ir įsipareigojimus štai ką: et, man juos primetė, kai
buvau silpna. Dabar aš stipri ir atmetu visą tą jūsų nelemtą kolonializmą.
Mano tikrasis principas yra kumščio teisė.
|
|
Laisvės salos skurdas
Neseniai žinomas Rusijos politologas ir publicistas Georgijus Zotovas paskelbė straipsnį Kodėl mes praradome Kubą?. Jame jis be kitų pokyčių, įvykusių šioje paskutinėje komunizmo tvirtovėje po SSRS žlugimo, apgailestaudamas paminėjo, kad sostinėje Havanoje vis mažiau kubiečių kalba rusiškai. Nesvarbu, kad turistų iš Rusijos netrūksta, tačiau su jais bendraujama angliškai, ispaniškai ar prancūziškai. Iš tiesų, po Sovietų Sąjungos subyrėjimo Kubos režimas prarado didžiulę, o svarbiausia, negrąžinamą ne tik finansinę, bet ir techninę bei kitokią paramą. Tiksliau pasakius, visišką išlaikymą. Kaip atkreipia dėmesį stebėtojai ir turistai, besilankantys Kuboje, šalies keliai ir prospektai yra tarsi grįžimas į sovietinę praeitį buvusioje imperijoje ir jos valdose. Leisdami kalnus dūmų, senais lopytais ir perlopytais sovietiniais žiguliais ir moskvičiais vis dar važinėja taksistai, prekeiviai, visų lygių valdininkai ir net aukšti komunistiniai funkcionieriai, o bananus vežioja sovietiniai sunkvežimiai daugeliui jau tik iš kino filmų matytos palutarkos, žinomos dar nuo didžiojo tėvynės karo laikų. Tarp miestų skraido (dar kažkokiu būdu) irgi beveik visiškai sugriuvusios duženos sovietiniai lėktuvai reliktai AN-2. Neseniai dar važinėjo ir seni sovietiniai autobusai, bet jie, matyt, susidėvėję- galutinai išnyko.
|
|
Rūpesčiai dėl juodojo aukso
Netikėtai kritus naftos kainoms pasaulinėje rinkoje,
pastebimas tam tikras erzelis ir nerimas Kremliuje. Kremlių aptarnaujantys
žurnalistai ir politikos apžvalgininkai jau ėmė mušti pavojaus būgnus,
skelbdami, kad Vakarų korporacijos siekia susigrąžinti Irako naftą
ir dujas, kurias buvo praradusios Sadamo Huseino laikais. Kaip pažymi
pasaulio spauda, jau netrukus amerikiečių kompanijos Excon Mobil,
Shell, Chevron kartu su Didžiosios Britanijos BP ir prancūzų
Total pasirašys kontraktus su Irako vyriausybe dėl naujų naftos
ir dujų telkinių Irake paieškų ir jau veikiančių modernizavimo.
Ekspertų duomenimis, Irakas pagal naftos atsargas užima antrąją
vietą pasaulyje jos sudaro daugiau kaip 15 milijardų tonų. O paieškojus
naudojantis naujausiomis technologijomis, neatmetama galimybė, kad
Irakas gali tapti pirmaujančia pasaulyje valstybe pagal naftos atsargas.
Apie tai oficialiai pranešė Irako vicepremjeras Barchamas Salechas.
Jo žodžiais, Irako gelmėse yra mažiausiai 47 milijardai tonų naftos.
|
|
Rublis užsimojo tapti valiuta
Vyresni žmonės pamena tuos laikus, kada šeštajame
dešimtmetyje dar nepramokę didžiojo brolio rusų kalbos, kiekviena
proga, demonstruodami draugystę su kinų tauta, dainuodavo dainą
Maskva Pekinas. Kai du kruvinieji diktatoriai Stalinas ir
Mao Czedunas nutarė sukelti naują pasaulio revoliuciją ir sunaikinti
buvusio pasaulio imperialistus, ji tapo propagandine, beveik himnu.
Tiesa, tada bemat atsirado ir tos dainos pakaitalas. Vietoj Maskva
ir Pekinas broliai amžiams buvo parodijuojama: Maskva ir Pekinas
ėsti norime. Dabar vėl tarp rusų ir kinų pradėta nauja kampanija,
kurią būtų galima pavadinti rublis ir juanis draugystė amžiams.
Bent jau tokį šūkį ėmė skelbti Kremliaus kontroliuojami didieji
Rusijos dienraščiai ir žurnalai. Iš tiesų tai ne įprastinė Maskvos
propaganda, o tikras faktas.
|
|
Europos šokdinimas
Petras KATINAS
Po Rusijos kariaunos agresijos prieš Gruziją ir faktiškos Pietų Osetijos ir Abchazijos okupacijos, stebėtinai susivienijo visi, iki tol laikęsi skirtingų (bent jau žodžiais) pozicijų vertinant Maskvos politiką, žymiausi Rusijos politologai. Štai vadinantis save liberalu ir demokratu Efektyvios politikos fondo vadovas Glebas Pavlovskis pareiškė: Rusija nesitikėjo, kad Vašingtonas atriš Saakašviliui rankas naikinant Pietų Osetijos gyventojus ir mūsų taikdarius. Dabar vyksta pašėlęs JAV spaudimas Europai ir ES vadovams. O Rusija su JAV kaunasi už Europą. Gruzija siekia atkurti savo sienas, buvusias SSRS laikais. Nesvarbu, kad vieningos Gruzijos nebuvo netgi valdovės Tamaros valdymo laikais nuo 1205 metų. Ir štai dabar Gruzija pretenduoja į tas teritorijas. Kas būtų, jeigu Rusija pretenduotų į buvusios SSRS teritorijas? Rusija privalo sudaryti tvirtą grafiką, kaip paremti visas nepripažintas respublikas.
|
|
|