|
Karštojoje KGB kameroje karšta ir tvanku
Gintaras VISOCKAS
|
Kolekcionierius Zigfridas Jankauskas
Autoriaus nuotrauka
|
Ši istorija mažai žinoma tiek Lietuvoje, tiek užsienyje dėl to, kad pagrindinis jos herojus itin kuklus žmogus. Privataus antikvariato savininką, žymų kolekcionierių Zigfridą Jankauską teko ilgokai įkalbinėti, kad Slaptiesiems takams" duotų išsamų interviu. Tai daugiau kaip dvidešimties metų senumo laikai, aš norėčiau juos užmiršti, dėl tų įvykių pašlijo mano sveikata, nemalonumų turėjo šeima, artimieji, pažįstami, galų gale, senųjų lietuviškų monetų kolekciją šiaip ne taip atgavau, tad ar verta dar sykį prisiminti fizines ir moralines kančias, patirtas KGB rūsiuose?" prieš pat interviu nuoširdžiai teiravosi kolekcionierius Z. Jankauskas. Mano pozicija kitokia: kolekcionieriaus Z. Jankausko patirti išgyvenimai, akis į akį susidūrus su provokatoriais iš KGB, verti ne tik išsamaus straipsnio, bet galbūt ir veiksmo filmo. Beveik 280 nerimo, nežinios, patyčių kupinų parų, kurių niekaip neišbrauksi iš Z. Jankausko biografijos, tikrai vertos rašytojo profesionalo plunksnos arba kvapą gniaužiančio scenarijaus. Juk Z. Jankauskas - vienas iš paskutiniųjų lietuvių, kuriems likimas lėmė kentėti to meto KGB rūsiuose Vilniuje.
|
|
Kai nenorima saugotis
Vilniaus pakraštyje esančiame Pilaitės rajone šiuo metu itin daug statoma. Vienur kyla bankų, kitur - prekybos centrų, gyvenamųjų namų kvartalai. Tačiau pats garsiausias pastatas Pilaitės mikrorajone - tai baigiamas įrengti naujasis Lietuvos valstybės saugumo departamento (VSD) pastatas su aukšta tvora ir, tikėkime, visomis moderniausiomis apsisaugojimo priemonėmis, būtinomis šio pobūdžio įstaigoms.
|
|
Sąjūdis ir KGB
(Pabaiga. Pradžia Nr. 4
, 5)
Be Lietuvos Sąjūdžio ir tuo laiku aktyviai veikusios išeivijos, Lietuvos KGB, kaip ir centrinį" (SSRS) KGB, labai domino Lietuvos Katalikų Bažnyčia ir jos požiūris į Sąjūdį bei jos santykiai su juo. Be jau minėtų priemonių prieš Katalikų Bažnyčią, o ypač prieš Vatikano radijo lietuviškos redakcijos vadovą kun. V. Kazlauską (žr. Slaptieji takai", Nr. 4) ir į Italiją dažnai atvykstančios žurnalistės, agentūriniu slapyvardžiu Gražuolė" (ji apsistodavo Parmos vienuolyne) panaudojimo skleidžiant dezinformaciją, Lietuvos TSR KGB atidžiai stebėjo Bažnyčios požiūrį į perest-roiką" ir Sąjūdį. KGB vadovas E. Eismun-tas savo pranešime-ataskaitoje vardindamas 1988 metais nuveiktus darbus konstatuoja, kad Katalikų Bažnyčios vadovybė, apskritai palaikydama Sąjūdžio idėjas ir tikslus, neina į atvirą konfrontaciją su sovietinės valdžios organais, bet išradingai" panaudodama susidariusią palankią padėtį pasiekia reikšmingų nuolaidų iš valdžios pusės: atidaryta antroji kunigų seminarija, statomos naujos, grąžinamos tikintiesiems senosios bažnyčios, į bendrojo lavinimo mokyklas įvestas fakultatyvinis religijos dėstymas. Toliau savo ataskaitoje jis aiškina, kodėl pagerėjo komunistinės valdžios ir Bažnyčios santykiai. Pasak jį, Bažnyčios vadovybės pozicija pasikeitė tikslingai paveikus jos hierarchus per operatyvinius šaltinius ir asmeninius KGB darbuotojų kontaktus su jais (t.y. hierarchais), ir tai leido atkirsti tikinčiuosius nuo antiso-cialistinių jėgų, kurios bandė įtraukti juos į negatyvią politinę veiklą. Per agentus Dorą", Arioną", Kunigaikštį" (beje, pastarasis dar dirba Žemaitijoje kunigu ir buvo parašęs beveik 700 agentūrinių pranešimų apie kunigus bei patriotiškai nusiteikusius lietuvius) buvo imamasi priemonių sukompromituoti prieš Vatikaną ir Lenkijos kunigus reakcingai nusiteikusį" Lietuvos Katalikų Bažnyčios veikėją Fariziejų" (arkivyskupą J. Steponavičių). Eis-muntas giriasi, kad yra gauti duomenys, jog Romos kurija artimiausiu metu ketina jam pasiūlyti atsistatydinti. Be to, Eismuntas Maskvai raportuoja, kad trims dvasininkams dėl jų antikonstitucinių veiksmų prokuratūra pateikė oficialius perspėjimus.
|
|
Bloga demokratija ir geras religinis fundamentalizmas
Imantas MELIANAS.
politikos
apžvalgininkas
Neseniai mano geras bičiulis Audrius Bačiulis papriekaištavo man, jog aš pernelyg dažnai rašau straipsnius - atkirčius", kuriais oponuoju kitiems autoriams. Tarsi pats negalėtum iškelti kokią nors problemą ir ją išgvildenti" - tąsyk tarė žinomas žurnalistas. Teko sutikti su jo nuomone ir... vėl daryti tą patį. Tiesiog negalėjau paliktibe atsako dr. Leto Pal-maičio naujausią opusą (Dvidešimt klausimų dėl Čečėnijos ir Kaukazo" (Slaptieji takai", Nr. 5)), kuris, švelniai tariant, dezorientuoja skaitytoją.
|
|
|