|
Kronika
Daugpilio menininkai
Petras IVANOVAS
|
Ikonų kūrėjas Leonards Plokšts,
Zarasų krašto muziejaus direktorė
Ilona Vaitkevičienė ir Latgalės
nepriklausomų dailininkų asociacijos
pirmininkė Marija Safronova
|
Zarasų krašto muziejuje veikė Latvijos menininkų Leonards Plokšts stačiatikių ikonų ir Marijos Safronovos tapybos darbų paroda Sielos šviesoje. Ikonų gamintojas L. Plokšts gyvena ir kuria kaimyniniame Latvijos mieste Daugpilyje. Šis penkiasdešimt penkerių metų vyras savo gyvenimą skiria į dvi dalis. Tas pasidalijimas įvyko 1999 metais. Leonards patenka į autoavariją, po kurios ilga medikų kova už jo gyvybę. Gydytojai vilties neturėjo. Jeigu ir gyvens, tai bus vargas ir jam, ir artimiesiems. Toks buvo medikų negailestingas nuosprendis. Tačiau jie nežinojo Leonardo charakterio. Žmogus, kuriam buvo lemta atsisėsti į neįgaliojo vežimėlį, metė iššūkį likimui. Prieš tą nelemtą avariją vyras dirbo įmonėje. Metalas paklusdavo jo rankoms. Leonards buvo puikus šaltkalvis, instrumentininkas, tekintojas.
|
|
Kronika
Architekto tapyba
Laimutė Vasiliauskaitė-Rožukienė
|
Arvidas Bergner
prie vieno iš savo darbų
|
Skubant Vilniaus gatvėmis žvilgsnį nejučiomis bando patraukti įprastų kavinukių ar kitų įstaigų reklaminės vitrinos, vis originaliau atsinaujinančios. Šįsyk sustabdė kukli iškabėlė, nurodanti kuklią galeriją tarp verslo įstaigų pačioje Vilniaus širdyje, Vokiečių gatvėje. Užsuku, nes niekas primygtinai nekviečia... Tiesiog rodo tylų grožį. Beje, tai visai neseniai atvėrusi duris galerija. Pasitinka pats parodos autorius Arvidas Bergner, profesionalus architektas praktikas, čia pirmą kartą rodantis savo tapybos darbus. Šilutės rajone gimęs, Vilniaus Gedimino technikos universitete architektūros mokslus ragavęs ir baigęs, Vokietijoje gyvenęs naujai iškeptas dailininkas sakosi esąs laisvas, nepriklausomas, pats sau vienas. Jis dirbąs architektu, o teptuką ir dažus į rankas paimąs tik laisvalaikiu. Kas verčia tai daryti? Ogi gamta: žaliuojantys ir žydintys medžiai, mėlyni upės vingiai, žydras dangaus skliautas, čiulbantys ir aukštai danguje skraidantys paukščiai, šalia esantys gyvūnai, natūraliai susiformavusios landšafto erdvės gamtos didinga dvasia ir jėgos didybė, įkvepianti tikėjimą, meilę, suteikianti šio pasaulio gyvenimui prasmingumą. Autoriui rūpi ne vien savas kiemas: Architektūra, tapyba tai mano gyvenimo upė, kuria aš plaukiu ir kuri man yra prasminga. Visa širdimi ir darbais prisidedu prie to, kad išsaugotume Žemės grožį, jos resursus, saikingai juos naudotume šį iš tiesų išskirtinį, sudėtingą, tačiau įkpvepiantį, pakylėjantį metą.
|
|
Kronika
Paveiksluose jūra
Bronius VERTELKA
|
Kalba dailininkas Zigfridas Zoltneris
|
Panevėžio Kraštotyros muziejuje buvo pristatyta dailininko Zigfrido Zoltnerio tapybos darbų paroda Susitikim prie jūros. Joje eksponuoti 25 Rygoje gimusio ir kelis dešimtmečius Aukštaitijos sostinėje gyvenančio menininko paveikslai. Keletą poetiškų tekstų apie jūrą perskaitė muziejaus Istorijos skyriaus vedėja ir meno kūrėjos statusą įgijusi Alfreda Petrulienė. Z. Zoltnerio darbus vertinusi muziejaus dailininkė Danguolė Gailiūnaitė sakė, jog žvelgiant į jo paveikslus negalima nuobodžiauti, jie nuostabūs savo spalvomis ir kompozicija. Tautodailininkų sąjungos Panevėžio krašto pirmininkas Vidas Mažukna, pats trejus metus plaukiojęs jūroje, šmaikštavo, jog plenere Ignalinoje parodos autoriui buvo nuobodoka, nes ten nematė daug vandens. Šiemet 75-metį šventusį kūrėją sveikino muziejaus direktorius Arūnas Astramskas. Z. Zoltneris sakė, jog kai būna tuščia viduje, negalįs tapyti. Gerą nuotaiką parodos atidaryme palaikė žinomas kanklininkių ansamblis Sigutė.
|
|
Kronika
Niujorkietės paroda
|
Dailininkė Vida Krištolaitytė
|
Dailininkė Vida Krištolaitytė pakvietė į savo personalinę parodą Antano Mončio namuose-muziejuje Palangoje. Eksponuojama ankstyvoji grafika, įvairių laikotarpių tapyba, piešiniai. Jie atspindi sudėtingą asmeninių dramų, netekčių ir atradimų, vidinių konfliktų ir nusiraminimų kupiną 50 metų kūrybinę biografiją. Kūryba drąsi, atvirai apnuoginanti žmogaus vidinį pasaulį. |
|
Kronika
Trys žvilgsniai iš Aukso pjūvio
Benjaminas ŽULYS
|
Inga Paliokaitė-Zamulskienė
Alvydo Vaitkevičiaus nuotrauka
|
Duetų ekspozicijos Antrus metus Kauno galerijoje Aukso pjūvis (K. Donelaičio g. 62) organizuojamas meno parodų ciklas Duetai. Parodose eksponuojami įvairių menininkų tapybos, grafikos ir kitokie kūriniai. Tiesa, kurį laiką galerija pristatydavo ryškesnių, visuomenėje labiau žinomų dailininkų, susibūrusių į kūrybinius duetus, darbus. Dabar imamasi demonstruoti naujų autorių kūrinius. Vieni iš tokių jau šviesios atminties menininkas Kęstutis Paliokas ir jo dukra Inga Paliokaitė-Zamulskienė. Jų darbai neseniai buvo pristatyti naujoje Duetų tapybos parodoje. Jos atidaryme menotyrininkės Lolita Vyžintienė ir Kristina Budrytė-Genevičė, kiti renginio dalyviai pastebėjo, kad šių darbų ekspozicija yra svarbus įvykis meniniame pasaulyje. K. Palioko darbai (kūrybos laikotarpis tik keliolika metų) viešai rodomi itin retai. Jie gyvena savo gyvenimą gražiame mediniame Kauno Žaliakalnio name pas dukrą Ingą, dar keli pas gimines, jo tapybos darbų turi Nacionalinis M. K. Čiurlionio muziejus, privatūs kolekcininkai Lietuvoje ir užsienyje.
|
|
Atmintis
Pašauktas sąžinės ir minties
Benjaminas ŽULYS
|
Klemensas Čerbulėnas
|
Liepos 24-ąją sukako šimtas metų, kai Pabiržės parapijos Spalviškių kaime, bitininkų šeimoje gimė Klemensas Čerbulėnas. Kone 50 metų šis mūsų tautos patriotas atkakliai ir pasiaukojamai darbavosi lietuviškos architektologijos, menotyros, paveldosaugos, muziejininkystės bei švietimo srityse. Jubiliejinio gimtadienio dieną Paminklinėje Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje už jį buvo aukojamos šv. Mišios, paskui K. Čerbulėno atminimas pagerbtas prie kapo Eigulių kapinėse (jis mirė 1986 m. sausio 4 d.). Jo garbinga sukaktis rugsėjo 12-ąją buvo iškilmingai paminėta ir Kauno nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Vyresnieji kolegos, liaudies meno žinovai, jaunesnieji menininkai minėjo įvairius šios šviesios asmenybės gyvenimo tarpsnius, jo nuveiktus darbus. Apie mokslininko kelią plačiai kalbėjo M. K. Čiurlionio muziejaus archyvo specialistė Vaida Ragutienė. Kai kurie nūnai žinomi kultūros darbuotojai anksčiau triūsė su K. Čerbulėnu, sėmėsi iš jo patirties, darbštumo, pareigingumo, patriotizmo jausmo. Minėjime savo įspūdžiais dalijosi menotyrininkė Milda Mildažytė-Kulikauskienė, kuri su mokslininku keliavo po Lietuvos kaimus, miestelius, susitikinėjo su valstiečiais, mokytojais, kunigais, kitais žmonėmis, turėjusiais daug žinių apie lietuvių tautos gyvenimą, jos papročius, meną. Savo mintimis pasidalijo kultūros tyrinėtojai, menininkai Laima Šinkūnaitė, Antanas Šakalys, Vytautas Levandauskas, Valerija Taurienė, Vytautas Stanikūnas, Romualdas Čarna, Nijolė Lukšionytė, Algimantas Miškinis, kiti renginio dalyviai. K. Čerbulėno atminimas buvo pagerbtas tylos minute.
|
|
Atmintis
Daugėja atminimo ženklų žolininkei
Daiva Červokienė
|
Tokia Eugenija Šimkūnaitė išliko
ją pažinojusiųjų atmintyje
|
Jau šešiolika metų garsiosios žolininkės nėra tarp mūsų, šiemet jai būtų sukakę 92 metai. Tačiau vis dar gyvi jos išgydyti ligoniai, daugybė žmonių, nors kartą susidūrusių su šia Lietuvos žiniuone vadinta moterimi, visam gyvenimui įsiminė ne tik išskirtinę jos išvaizdą, charakterį, kuris bendraamžiams ne visiškai buvo priimtinas, bet ir jautrią, atvirą kitų bėdoms širdį. Daug žmonių gali paliudyti, kad E. Šimkūnaitės įteigtas tikėjimas žmogaus gyvybingumu, augalų jėga padėjo įveikti ligas ir sunkias gyvenimo akimirkas. Vieniems jos vardas žadina įdomiausius prisiminimus, kitus stebina jos daugiašakis palikimas: vaistininkystės, žolininkystės, etnologijos, publicistikos, beletristikos... Ką dabar veikia jos bičiuliai, bendradarbiai jos vardu ir vardan jos atminimo? taip rašė Eugenijos Šimkūnaitės fondo aktyvistai, kviesdami į popietę Lietuvos medicinos bibliotekoje pagerbti jos atminimą.
|
|
Atmintis
Bernardas Brazdžionis Jonas Juškaitis
Laiškai 19822002 metais
(Tęsinys. Pradžia 2011 m. nr. 88,
90,
92,
94,
2012 m. nr. 9,
13,
16,
17,
20,
22,
26,
31)
Nuoširdžiai gerbiamas, seniai Jums rašiau, neatsakiau į keturis laiškus, o dabar gavau ir penktą. Galėjote kažin ką apie mane pagalvoti. O iš tikrųjų du mėnesius teko sirgti. Vis maniau pagerėsiu, atsakysiu, bet negerėjau ir galų gale atsidūriau ligoninėje81, kur gegužės viduryje buvo pasiūlyta vidurių operacija. Operuotis dar nesutikau, nes, man atrodė, tada buvau per silpnas. Išsirašiau iš ligoninės tik pusė žmogaus, kol sustiprėjau, truko. Dabar nei pakartas, nei paleistas: chirurgai tik operuotis, terapeutai gydytis dar be operacijos. Gyvenu, bet, kaip bus, kiek be to peilio galėsiu gyventi, parodys ateitis.
|
|
Kronika
Apie Maironį konferencijoje
Rugsėjo 19 dieną Kauno Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyko Kauno I dekanato parapijų klebonų ir bažnyčių rektorių konferencija tema Maironis, kaip dvasininkas ir poetas. Muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė konferencijos dalyviams vedė ekskursiją po muziejų, parodė ekspozicijas, papasakojo muziejaus istoriją. Vėliau muziejaus salėje Kauno I dekanato dekanas mons. Vytautas Grigaravičius pakvietė A. Ruseckaitę pravesti konferenciją. Prelegentė savo kalboje pristatė prelatą Joną Mačiulį-Maironį kaip teologą: Maironis Peterburge ėjo vicerektoriaus, o Kauno kunigų seminarijoje rektoriaus pareigas. Nuo 1903 metų teologijos daktaras. Jo mokslinio darbo tema, rašytinis palikimas, laiškai yra perpinti lotyniškais terminais, todėl dauguma jo darbų gal dėl pasauliečių kompetencijos teologijoje stokos yra iki galo neištyrinėti ir neatskleisti. Profesoriaus paskaitos buvo vedamos lotynų kalba. Jo pamoksluose aptinkame senąją leksiką bei lotyniškas sentencijas, citatas iš Šventojo Rašto. Moralinės teologijos studijos taip pat lotynų kalba. Šiuo metu yra būtinybė patyrinėti jo paskaitas, kurios buvo skirtos klierikams, studentams, kurios parodytų jo asmenybę, ją dar labiau atskleistų, kalbėjo prelegentė. Muziejaus direktorė citavo Maironio konferencijas klierikams: Daug pas mus apsileidusių. Ieškančių šiltų vietų gyvenime. (...) Turime prakaite valgyti duoną, nesiblaškyti, panaudoti visus talentus. (...) Jūs turite būti plataus profilio išsimokslinimo, kultūros, inteligencijos. Prelegentė iškėlė nuoskaudas, kurias patyrė Maironis iš visuomenės, įvairių valdininkų. Dėl asmeninės patirties 1926 metų konferencijoje jau kvietė studentus nesikišti į politiką. Minint Vytauto Didžiojo jubiliejinius metus, švenčiant Vasario 16-osios renginius nebuvo pagerbtas kaip lietuvybei nusipelniusi asmenybė. Dėl to labai išgyveno. Maironis tuo metu buvo nusivylęs Tėvyne, matė blėstantį idealizmą. Tačiau savo kalbose aukštino mokslą, kurį vadino didžiąja galybe. Didelė žaizda Maironio gyvenime buvo Vilniaus krašto okupacija. Savo raštuose tai nuolat akcentuodavo. Replikos, kūrybos kritika, ypač iš A. Venslovos, B. Sruogos, A. Jakšto, žeidė jo asmenybę. Tačiau, kiek įstengė, netylėjo, gynėsi straipsniuose, kovėsi literatūros pasaulyje. Apie save yra pasakęs, kad lenkai skundė, o lietuviai nemylėjo. Bet svarbiausi jo žodžiai buvo, kad teologija ir poezija du mylimiausi jo dalykai.
|
|
Etnografija
Ką žada spalis
Daiva Červokienė
Rudenį dažnai spėliojama, kokia bus ateinanti žiema. Juk meteorologai, kasdien pasakantys tos ar kelių artimiausių dienų orų prognozes, padėti nuspėti ateinančios žiemos ar būsimo pavasario, vasaros orų nė nebando. Tai darė mūsų seneliai ir proseneliai, stebėdami gamtą, gyvūnus ir dangaus kūnus. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos tinklalapio skyrelis Įvairenybės pateikia žiupsnelį liaudies meteorologijos pastebėjimų.
|
|
|