Svetainė
įkurta
2001 m. spalio 3 d.
PRIEŠPASKUTINIS
NUMERIS
|
|
REKLAMA
LAIKRAŠTYJE
|
Reklamos kaina - tik 1,00 Lt +
PVM
Pageidaujančius prašome kreiptis
į Redakciją
|
|
Popiežius apie pasauliečių atsakomybę už Bažnyčią
Mindaugas BUIKA
|
Popiežius Benediktas XVI maloniai
bendrauja su katalikais pasauliečiais
|
Laiškas Katalikų akcijos susitikimui
Artėjančių Tikėjimo metų šventimo perspektyvoje
ir Naujosios evangelizacijos uždavinių kontekste svarbus yra popiežiaus
Benedikto XVI priminimas apie katalikų pasauliečių atsakingą veiklą
ne tik perdėtai sekuliarizuotoje visuomenėje, bet ir jų reikšmingą
paskirtį pačios Bažnyčios gyvenime. Apie tai Šventasis Tėvas rašė
savo sveikinimo laiške, pasiųstame rugpjūčio 2226 dienomis Rumunijos
mieste Jasuose vykusiam Katalikų akcijos VI tarptautiniam forumui,
kurio tema buvo Pasauliečių bendra atsakomybė Bažnyčioje ir visuomenėje.
Katalikų akcija, kurios koncepciją iškėlė ir XX amžiaus pirmoje
pusėje teologiškai pagrindė popiežius Pijus XI, yra Vatikano pripažinta
įvairius tikinčiųjų pasauliečių sąjūdžius bei organizacijas vienijanti
struktūra, kurios tikslas skatinti ir derinti katalikų dalyvavimą
parapijų bei bendruomenių gyvenime. Šiuose pasaulietinio apaštalavimo
darbuose kartu su aktyvia religine praktika pabrėžtinai yra taikomi
Bažnyčios socialinio mokymo principai ir pripažįstamas Bažnyčios
hierarchų dvasinis vadovavimas.
Rumunijoje vykusiame susitikime dalyvavo atstovai
iš 35 pasaulio šalių (daugiausia iš Europos), kuriose yra įsteigtos
ir veikia Katalikų akcijos nacionalinės diecezinės bei parapijų
struktūros. Prieš Antrąjį pasaulinį karą (19191940) Katalikų akcija
nepriklausomoje Lietuvoje (kuri vadinta Katalikų veikimo centru)
buvo viena stambiausių viso kontinento mastu katalikų pasaulietinių
sąjūdžių ir organizacijų sąjunga. Jai priklausė apie tris dešimtis
įvairių profesijų, jaunimo, moterų, kultūros, sporto draugijų su
šimtais tūkstančių narių. Katalikų veiklos centras su savo būstine
Kaune leido vieną populiariausių Lietuvoje spaudos organą Mūsų
laikraštis, rūpinosi religinės literatūros ir katalikiškojo švietimo
plėtra.
Po komunistinio režimo žlugimo XX amžiaus paskutiniame
dešimtmetyje atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje, nepaisant palaimintojo
popiežiaus Jono Pauliaus II paraginimų gaivinti buvusį gerai organizuotą
Katalikų veiklos centrą su brandesne ir platesnės apimties tikinčiųjų
pasauliečių socialine ir evangelizacine veikla, kol kas dėl objektyvių
ir subjektyvių priežasčių pastangos tą daryti nebuvo labai sėkmingos.
|
|
Dievo malonės Motina
Kun. Vytenis Vaškelis
Kilusi iš karaliaus Dovydo giminės, gimusi be dėmės, kas prie Jos artės, tas Dievo šviesą lies... Dievo Sūnus pas mus iš dangaus ateidamas per Mergelę Mariją didžiai pagerbė kiekvieno žmogaus prigimtį, nes ne kokiam nors kitam Žemės padarui, bet būtent tik žmogui suteikė dieviško tapatumo savybių, kurios, tiesa, dėl pirmykščio neklusnumo Kūrėjui buvo praradusios harmonijos spindesį. Tačiau Visagalis nenusigręžė nuo žmogaus, vaikščiojančio su nuodėmių kupra, ir sumanė iš nebūties pašaukti kitokį žmogų, kuris jau nuo pat prasidėjimo momento būtų apdovanotas tokia nekaltumo palaima, kuri pranoksta kiekvieno klystančio žmogaus dorybingumą.
|
|
Jubiliejinio mitingo rengėjai tėvynėje pasigenda ryžto ir drąsos
Kęstutis PRANCKEVIČIUS
|
Prie Adomo Mickevičiaus paminklo
paminėtas 1987 rugpjūčio 23-osios
mitingo Vilniuje 25-metis
|
Jau ketvirtis amžiaus mus skiria nuo istorinio 1987 rugpjūčio 23-osios mitingo Vilniuje. Tą dieną prie iškilaus poeto, Laisvės šauklio Adomo Mickevičiaus paminklo Lietuvos laisvės lygos (LLL) ir jos lyderio Antano Terlecko sukviesti vilniečiai, sostinės svečiai, nepabūgę sovietinių represinių struktūrų persekiojimų, pirmąsyk išdrįso viešai ištarti Tiesos žodžius apie nusikalstamo SSRS ir Vokietijos kruvinųjų diktatorių Stalino ir Hitlerio sandėrį. 1939 m. rugpjūčio 23 ir rugsėjo 28 d. pasirašyti Molotovo-Ribentropo slaptieji protokolai ilgiems dešimtmečiams palaidojo Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybių nepriklausomybę, suluošino tūkstančių vietos gyventojų likimus, o pačias Baltijos šalis privedė prie ekonominės bei socialinės atskirties nuo kitų civilizuotų Europos valstybių.
|
|
Paminėta Laisvės diena
Albertas Griganavičius
|
Ginkūnų memoriale svečiai
gieda Marijos valandas
|
Rugpjūčio 25-ąją, Padėkos ir Vilties žygio į Šiluvą išvakarėse, Šiauliuose paminėta Laisvės diena. Kaip ir kasmet su Fatimos Dievo Motinos statula atvyko atstovai iš tarptautinės Tradicijų, šeimos ir nuosavybės (TFP) organizacijos, kuri, Lietuvai vaduojantis iš okupacijos gniaužtų, savo iniciatyva 26 Vakarų pasaulio šalyse per keturis mėnesius surinko 5,3 milijono parašų, reikalaujančių pasaulio vyriausybes Lietuvą pripažinti nepriklausoma valstybe. Tie parašai, aplaistyti juos renkant avarijoje žuvusių amerikiečio vairuotojo Fredo Porfilio ir kino studento Daryl Huango krauju, 1990 metų gruodžio pradžioje buvo nuvežti į Maskvą Michailui Gorbačiovui. Šis žygdarbis, Gineso rekordų knygoje įregistruotas kaip didžiausia žmonijos istorijoje tokio pobūdžio akcija, padėjo pamatus šiltiems ir nenutrūkstantiems Lietuvos ir TFP ryšiams.
|
|
Tiesos žodis sudrebino sovietinės imperijos pamatus
Kęstutis PRANCKEVIČIUS
|
Kovo 11-osios akto signataras
Balys Gajauskas pasakoja
apie lagerį Permė-36
|
Prieš dvi savaites Lietuvoje buvo plačiai paminėtos Lietuvos laisvės lygos surengto viešo mitingo Vilniuje, prie poeto Adomo Mickevičiaus paminklo, 25-osios metinės. Seimo rūmuose, Konferencijų salėje, visą dieną vykusiame forume Tiesos sakymas griaunant blogio imperiją dalyviai akcentavo, jog 1987 m. rugpjūčio 23 d. vykęs mitingas tapo drąsos ir vilties simboliu bei ryžtingo Lietuvos kelio į Nepriklausomybę atspirties tašku.
|
|
Gyvojo Rožinio kongresas
Vlada Čirvinskienė,
Pasvalio dekanato Gyvojo Rožinio draugijos vadovė
|
Grupelė Pasvalio dekanato
maldininkių ir savanorių
Pasvalio klebonijos sode
|
Saulėtą liepos 28-osios rytą maldininkai iš Anykščių, Biržų,Krekenavos, Kupiškio, Panevėžio, Pasvalio, Rokiškio, Utenos, Zarasų dekanatų susirinko į VIII Panevėžio vyskupijos Gyvojo Rožinio kongresą Blogį nugalėkime gerumu, vykusį Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Kongresas susilaukė ir svečių iš Kaišiadorių, Vilniaus, Iš viso atvyko apie 800 dalyvių. Daugiausia buvo iš Pasvalio, Panevėžio dekanatų.
|
|
Didysis fizikų atradimas ir kalbotyra
Milžiniškas atomo mikrodalelių greitintuvas, kurį sudaro 27 km ilgio žiedas, esantis po žeme Prancūzijos ir Šveicarijos pasienyje, yra pats sudėtingiausias iš kada nors sukurtų mokslinių instrumentų, kainavęs net apie 10 milijardų litų. Manoma, kad jis pajėgus sudaryti tokias sąlygas, kokios buvo iškart po Didžiojo sprogimo, ir galbūt padės atskleisti Visatos kilmės paslaptį. Jis jau atskleidė profesoriaus Peterio Higgso bozoną, dar vadinamą Dievo dalele, rodančią šviesos pavertimą mase. Apie visa tai mąstant prisimena Louiso Pasteuro žodžiai Šiek tiek mokslo paragavęs žmogus nutolsta nuo Kūrėjo, o tikras mokslininkas prie jo artėja.
|
|
Reikalinga radikali teisėtvarkos ir teisėsaugos reforma
Dr. Algirdas Bikulčius
Teisė yra valstybės karkasas, griaučiai. Pasitikėjimą valstybe, jos santvarka, valdžia lemia jos teisėtvarka, teisėsauga. Lietuvoje pasitikėjimas jomis yra tragiškai mažas ir toliau sparčiai mažėja. Paskutiniai tyrimų duomenys liudija, kad per vieną birželio mėnesį pasitikėjimas prokuratūra sumažėjo nuo 18,6 iki 14,5 proc., o teismais nuo 17,3 iki 15,5 proc. Pasitikėjimas Lietuvos Seimu, kuris leidžia įstatymus ir organizuoja jų vykdymą, smuko iki 8,5 proc. Tai yra liudijimas, kad valdžių nužmogėjimas yra katastrofiškas. Net valstybinių švenčių proga girdime viešą nuoskaudą: Ne už tokią Lietuvą kovojome.
|
|
Kai paralyžiuotas savisaugos instinktas
Gintaras Visockas
Strateginių ir tarptautinių studijų centro direktorius Janušas Bugajskis paskelbė savo poziciją apie svarbiausią perrinkto Rusijos prezidento Vladimiro Putino uždavinį reintegruoti buvusias sovietines respublikas (apie šio politologo poziciją išsamiai rašo portalas delfi.lt). J. Bugajskio mintys įsidėmėtinos, nieko gero nežadančios nei Lietuvai, nei Latvijai, nei Estijai. Būtent todėl, kad šis politikos ekspertas skambina pavojaus varpais, būtina įsidėmėti visas jo įžvalgas, išguldytas diskusijoje Šiaurės Europos šviesa ir šešėliai: saugumo ir tapatybės modeliai. Tose pastabose nieko ypatingai naujo lyg ir neišgirdome. Kad Vašingtonui Baltijos valstybių likimas nėra prioritetinis, akivaizdu. Kad Europos Sąjungos vadovybė dėl ekonominės ir finansinės krizės dar labiau abejinga Rytų Europos valstybių perspektyvoms, taip pat matome. Akivaizdu, jog Kremlius verste verčia Baltijos valstybes abejoti, ar NATO tikrai gintų mus bet kokios karinės konfrontacijos metu. Rusija superka žiniasklaidos priemones, kad po to tuose leidiniuose galėtų mus kritikuoti ir smerkti. Rusija išnaudoja tautinių mažumų kozirį, esą Lietuvos nacionalistai engia lenkų ar rusų tautines mažumas. Rusija net susidraugavo su Lenkija, kad ši jai netrukdytų šeimininkauti Briuselio bei Strasbūro koridoriuose. Šių šalių suartėjimas dar labiau atveria galimybes Kremliui po savo padu spausti Baltijos valstybes, nes draugaudama su Kremliumi Lenkija norom nenorom priversta pyktis su Baltijos valstybėmis, taigi ir su Lietuva. Ypač dera įsidėmėti priemones, kuriomis, anot politologo J. Bugajskio, mes esame terorizuojami (diplomatiniu spaudimu, žiniasklaida, asmeniniais ir profesiniais kontaktais, ekonominėmis vilionėmis, šantažu ir papirkinėjimais). O kaip į tai žada atsakyti Baltijos valstybės? Ironiškai kalbant, mes savo jėgas ir energiją koncentruojame į priemones, kurias pasitelkę galėtume teisminėn atsakomybėn patraukti solidaus amžiaus sulaukusius buvusius KGB generolus ir pulkininkus, kurie Lietuvoje siautėjo gūdžiais sovietiniais metais.
|
|
|